دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

پویش ملی بهار همدلی، سیلی از مهربانی در برابر سیلی از ویرانی

پویش ملی بهار همدلی

خبر مدتی است در میان دانشگاهیان وزارت بهداشت نقل قول می‌شود و تعداد قابل توجهی از دانشگاهیان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در پیوستن به این امر خیر پیش قدم می‌شوند، موضوع ساده است « هموطن سیل‌زده دوباره خانه‌ات را خواهیم ساخت».

به گزارش مفدا، «جهت بازسازی خانه‌های تخریب شده هم‌وطنان سیل‌زده کشور؛ «پویش ملی بهار همدلی» دانشگاهیان وزارت بهداشت را به همراهی فرا خواند»؛ این آغاز یک حرکت بزرگ و یک جنبش خودجوش دانشجویی بود که با اعلام این فراخوان ۳۰ نهاد دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عزم خود را برای کمک به سیل زدگان کشور جزم کردند.

 عزمی که تلاش دارد تا نیاز سیل زدگان کشور را بیش از نیازهای سطحی ببیند و بیش از تامین غذا و پوشاک و رفع نیازهای موقت به فکر تامین مسکن این عزیزان باشد. مشکلی بزرگ که بیش از هر نیازی آرامش سیل زدگان را بر هم زده است.

۳۰ نهاد دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شامل: «شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، خانه نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی کشور، تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل،  تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت)، تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان،  تعدادی از تشکل‌های اسلامی  اصلاح طلب  دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور.

مجمع تخصصی کانون‌های اخلاق حرفه‌ای وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های ادبی وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های خیریه وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های سلامت وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های فام( فضای مجازی، اطلاع‌رسانی و مطالعاتی) وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های فیلم و عکس وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های موسیقی وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های هنرهای تجسمی وزارت بهداشت، مجمع تخصصی کانون‌های هنرهای نمایشی وزارت بهداشت، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته پزشکی، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته پرستاری، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته تکنولوژی اتاق عمل، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته هوشبری، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته بهداشت عمومی، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته مهندسی بهداشت محیط، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته دندانپزشکی، انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته فناوری اطلاعات سلامت و انجمن‌ علمی دانشجویی کشوری دانشجویان رشته رادیولوژی» ایستاده در میان هجم اندوه سیل زدگان با به راه انداختن «پویش ملی بهار همدلی» همراهی خود را برای یاری رساندن به سیل زدگان اعلام و تا این لحظه با قدرت پای کار ایستاده‌اند.

این ۳۰ نهاد دانشجویی با اعلام «بیانیه‌ای» به اهداف «پویش ملی بهار همدلی» اشاره کرده‌اند، پویشی که در نهایت شفافیت تلاش دارد تا قطره قطره کمک‌های خیران دانشگاهی علوم پزشکی و در ادامه دانشگاهیان کشور را به دانه دانه آجرهای مسکونی برای سیل زدگانی که در چند لحظه خانه و کاشانه خود را سوار بر آب از دست داده‌اند تبدیل کند.

 در حقیقت هر آن چه در «پویش ملی بهار همدلی» صورت می‌پذیرد همچون اتاق شیشه‌ای است که همگان می‌توانند ورودی و خروجی این کار خیرانه را تا هنگام دادن کلید خانه به دست سیل زدگان عزیز کشورمان مشاهده کنند و در خنده و شادمانی این عزیزان سهیم باشند.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: (ما نهادهای دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با درک مسؤولیت اجتماعی دانشگاه در عمق این فاجعه تأسف‌بار و با عنایت به این موضوع که معمولاً کمک‌های مردمی به حادثه‌دیدگان بلایای طبیعی مصروف موج اول و دوم حادثه که «حفظ جان» و «تأمین معیشت موقت حادثه‌دیدگان است»، می‌شود، در تلاشیم تا با راه‌اندازی «پویش ملی دانشگاهیان ایران» با عنوان «بهار همدلی»  با جمع‌آوری کمک‌های نقدی «دانشجویان»، «کارکنان» و «اساتید» دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در موج سوم حادثه که اسکان دائم آسیب‌دیدگان است، با احداث واحدهای مسکونی کاملاً تخریب شده نقش‌آفرین بوده و فارغ از گرایش‌های متفاوت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با وفاق و همدلی، دست در دست هم بر زخم‌های عمیق هموطنان سیل‌زده کشور مرهم باشیم.

براین اساس ما دانشجویان مؤسس این پویش ضمن دعوت از همه دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جهت پیوست به «پویش ملی بهار همدلی»، درخواست می‌کنیم کمک‌های نقدی خود را به حساب مشخص شده توسط رئیس دانشگاه واریز نموده و با دستان پر مهر خود برای هم‌وطنان سایبانی از مهر بسازیم.

لازم به ذکر است این پویش در کمال شفافیت واریزی وجوه هر دانشگاه را اعلام نموده و خانه‌های ساخته شده توسط هر دانشگاه را در معرض دید همه شرکت‌کنندگان پویش قرار خواهد داد).

بیانیه ۳۰ نهاد دانشجویی وزارت بهداشت در تاریخ دوم اردیبهشت ماه منتشر شد و مانند همیشه اولین فردی که به این پویش پیوست و بر اراده جوانان دانشگاهی وزارت بهداشت مهر تائید زد کسی نبود به جزء «دکتر محمد رضا فراهانی»؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت.

وی از پیوستن خود و کارکنان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به «پویش ملی بهار همدلی» آن هم تنها دو روز پس از اعلام فراخوان این پویش خبر داد و گفت: پویش ملی «بهار همدلی» با تکیه بر موج سوم کمک‌های مورد نیاز خسارت دیدگان در حادثه سیل، نشان از هوشمندی بالای این دسته از دانشجویان دارد. این حرکت از سوی نهادهای دانشجویی وزارت بهداشت که موج سوم، یعنی حل اساسی مشکل را به دنبال دارد بسیار خوشحال کننده است.

فراهانی، از همت و تلاش فعالان دانشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص راه اندازی این پویش ملی تقدیر و تشکر کرد و گفت: من بیانیه دوستانمان در نهادهای دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را مطالعه کردم و احساس می‌کنم نهادهای دانشجویی با هوشمندی، هدف بسیار خوبی را برای این پویش انتخاب کردند که نشان دهنده آینده نگری این دانشجویان است.

در ادامه، سیلی از جامعه دانشگاهی وزارت بهداشت از جمله رئسا، معاونان، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و دانشگاهیان با استقبال از راه اندازی «پویش ملی بهار همدلی» به این پویش پیوستند.

بیش از ۴۰ دانشگاه به همراه روسا و اعضای هیئت رییسه دانشگاه و تعداد بسیار زیادی از دبیران کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، مسؤولان تشکل‌های مختلف دانشجویی، برگزیدگان جشنواره‌های قرآنی، المپیادهای ورزشی، دبیران مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت، نمایندگان قطب‌های خانه نشریات وزارت بهداشت و ... به «پویش ملی بهار همدلی» پیوسته و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در حال باز کردن شماره حساب برای واریز کمک‌های نقدی دانشگاهیان علوم پزشکی جهت ساخت خانه برای سیل زدگان شده‌اند.

بر اساس آن چه در بیانیه ۳۰ نهاد دانشجویی وزارت بهداشت به عنوان موسسان پویش ملی بهار همدلی آمده است که «در این طرح انسان‌دوستانه مقرر شده است که هر مقدار کمک‌های نقدی از طرف دانشگاهیان هر دانشگاه جمع‌آوری شد، به میزان دو برابر آن کمک بلاعوض از سوی نهادهای حمایتی کشور به آن افزوده شده و واحدهای مسکونی تخریب شده تعدادی از هموطنان نیازمند بازسازی شود».

نکته قابل توجه این که بر اساس موجودی حساب در هر دانشگاه و دانشکده، تعداد منازل، مکان ساخت و مدت زمان ساخت هر خانه مشخص می‌شود و با حضور دانشجویان و اعضای شرکت کننده در پویش، کلید منازل در اختیار افراد شناسایی شده قرار می‌گیرد و در کمال شفافیت ورودی و خروجی کمک‌های دانشگاهی «پویش ملی بهار همدلی» اطلاع رسانی می‌گردد.

پویش ملی بهار همدلی، سیلی از مهربانی در برابر سیلی از ویرانی است که امید دارد سایبان بر آب رفته هموطنانمان را باری دیگر احیاء کند و سقفی از مهربانی را با دستان من و تو بر سر این عزیزان استوار سازد. انشاءالله

 علاقمندان می‌توانند اخبار«پویش ملی بهار همدلی» را در پیام‌رسان، به آدرس «@bahar_hamdeli۹۸» دنبال کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.