یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۱

تلویزیون و سینما در حوزه سلامت فرهنگسازی کنند

ویدا جوان

بازیگر تئاتر و سینما معتقد است رسانه‌های تاثیرگذاری همچون سینما و تلویزیون باید در حوزه سلامت فرهنگ‌سازی کنند.

به گزارش مفدا به نقل از ایرنا، ویدا جوان یکی از مشکلات امروز جامعه را بحران سلامت دانست و گفت: رسانه با آگاه کردن افراد مختلف توسط تولید برنامه‌های تاثیر گذار در زمینه بهداشت جسم و روان، در حوزه فردی و اجتماعی می‌تواند مانع گسترش بیماری‌ها، وقوع جرم‌ها و در نهایت ارتقای فرهنگ سلامت باشد.

بازیگر سریال «ماه و پلنگ» سینما را یکی از موثرترین رسانه‌ها برای آموزش در زمینه بهداشت و سلامت دانست و گفت: سینما به عنوان یکی از پرمخاطب ترین رسانه‌ها می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد. فیلم سینمایی «ملبورن» که من هم در آن نقش کوچکی داشتم در مورد موضوعی مرتبط با سلامت است. داستان این فیلم حول مورد مرگ یک نوزاد و حواشی که این مرگ ناراحت کننده به وجود می‌آورد می‌گذرد.

بازیگر نمایش «جان گز» گفت: در «ملبورن» هشدار داده می‌شود که در برخی از نوزادان سندرومی وجود دارد که اگر در فضای بسته کنارشان سیگار کشیده شود متاسفانه می‌میرند. «ملبورن» اکران‌های داخلی و خارجی موفقی داشته، پیام فیلم به تعداد تماشاگرانش تکثیر شده است.

بازیگر مجموعه «پژمان» گفت: فیلم باعث شد این نکته در ذهن من بماند و این نشان دهنده تاثیر مدیوم سینماست. برگزاری جشنواره‌ها با پیوند هنر و سلامت می تواند مسیر انتقال اطلاعات به مخاطب را تسهیل و تسریع کند.

جوان گفت: مجموعه «ماه و پلنگ» که به تازگی پخش آن تمام شد، هم اثری مربوط به حوزه سلامت روحی است. من در این سریال بازیگر نقش کتایون بودم که بیمار است. کتایون پس از بیماری روانی به درستی درمان نمی‌شود و دوره درمانی را کامل نمی‌گذراند.او پس از یک دوره بهبود موقت بخاطر ساده‌انگاری در مورد چنین بیماری‌هایی درمان را پیگیری نمی‌کند و به وضعیت بدتری دچار شده و به خاطر بیماری خود  و دیگران را هم نابود می‌کند.

بازیگر سریال «زمانه» گفت: نمی‌دانم وضعیت اطلاع‌رسانی در زمینه  بهداشت سلامت و جسم از طریق فیلم و سریال در کشورمان چه میزان است و آیا این میزان کافی است یا نه. اما می‌دانم در این زمینه فیلم و به خصوص سریال هایی تولید شده است.

این بازیگر ادامه داد: پایه همه رفتارهای انسان از روح و روان نشات می‌گیرد و ما در بازیگری هم ابتدا کاراکتر را از نظر روحی تحلیل می‌کنیم تا بدانیم چه واکنش‌هایی خواهد داشت و در حرکات و برخوردهایش در جامعه و خانواده چگونه خواهد بود. بنابراین اگر هنگام نوشتن فیلمنامه سریال‌ها در مورد شخصیت‌ها تحقیق شود قطعا می‌توان به برخی نکات آموزشی در زمینه سلامت روح و جسم پرداخت و به طور غیر مستقیم به مردم آگاهی داد.

جوان با بیان اینکه از پیشنهاد بازی در فیلم‌ها و سریال‌هایی با موضوع سلامت جسم و روان استقبال می‌کند گفت: اگر در فیلم یا سریالی با مضمون سلامت نقشی به من پیشنهاد شود قطعا می‌پذیرم. البته دوست ندارم نقش‌های قبلی‌ام را تکرار کنم اما اگر نقش متفاوت و جذابی باشد استقبال می‌کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.