یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴

آلودگی هوا شما را پرخاشگر می‌کند.

غلظت هوا

سهیلا کریم زاد شریفی روانشناس بالینی اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز:افزایش غلظت آلاینده‌های هوا موجب کمبود اکسیژن مورد نیاز مغز و بروز رفتاری‌های روحی و عصبی می‌شود.

مغز یکی از پیچیده ترین ارگان های بدن انسان است که سخت ترین وظایف را بر عهده دارد؛ کنترل سیستم های عصبی، احساسات و عواطف هیجانی، راه رفتن، صحبت کردن، نفس کشیدن و فکرکردن و هزاران فعالیت دیگر. مغز آنقدر پیچیده است که هر کدام از قسمت های آن وظیفه انجام و کنترل کاری خاص را به عهده دارند و فعالیت نادرست هر کدام از این بخش ها می تواند باعث بروز اختلال های زیادی شود.

نتایج پژوهش های انجام شده روی حیوانات نشان می دهد با کاهش انتقال اکسیژن به مغز، رفتارهای پرخطری از حیوانات سر می زند. این وضعیت در مورد انسان ها نیز صدق می کند. اگر به علت آلودگی هوا، میزان اکسیژن رسانی به مغز کاهش یابد، برخی نقاط حساس آن تحریک می شود و در نتیجه اختلال هایی مانند افسردگی، پرخاشگری، بی تفاوتی، اختلال در تمرکز و توجه و دردهای عضلانی بروز می کند.

با توجه به اینکه مغز تنها از دو ماده اکسیژن و قند تغذیه می‌کند به همین دلیل هر کاهش یا افزایش این دو ماده می‌تواند بر عملکرد آن تاثیر داشته باشد.کاهش اکسیژن رسانی به مغز در عرض چند دقیقه، باعث از کارافتادن مغز و در نهایت مرگ مغزی خواهد شد. اختلال در حافظه و کند شدن عملکرد ذهنی از بارزترین عوارض آلودگی طولانی مدت هواست و افراد را در موقعیت های اجتماعی، شغلی و مراقبت از خود دچار مشکل می کند.

درواقع کاهش میزان اکسیژن در مغز، قبل از اینکه بر عواطف فرد اثر بگذارد، عملکرد ذهنی او را تحت تاثیر قرار می دهد و انجام فعالیت های ذهنی مانند محاسبه، یادآوری اطلاعات، توجه و تمرکز را مختل می کند به طوری که ممکن است دانشجویان، مدیران یا حتی خانم های خانه دار هم به نوعی در انجام کارهایشان با مشکل مواجه شوند.

افراد سالمند، کودکان، بیماران قلبی و ریوی باید در روزهای آلوده از تردد در سطح شهر خودداری کنند، هم‌چنین به افراد توصیه می‌شود در هوای آلوده از انجام ورزش به شدت خودداری کنند. متخصصان توصیه میکنند کهافراد تا جایی که در امکان دارند از منزل خارج نشوند اما افرادی که امکان ماندن در منزل را ندارند باید به مقدار فراوان آب و مایعات بنوشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.