سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

عوارض مصرف ریتالین در بین دانشجویان

عوارض مصرف ریتالین

دانشجویان تصور می‌کنند با مصرف ریتالین تمرکز پیدا می‌کنند، در حالی که عوارض خطرناک این قرص در انتظار آنهاست.

به گزارش مفدا رفسنجان به نقل از بهداشت نیوز، گلایل اردلان، رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نشست خبری به مناسبت روز ملی جوان اظهار کرد: بر اساس ‏اسناد بالادستی و قانون اساسی درصد کشور، حفظ سلامت کلیه آحاد جامعه بر عهده وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند، گفت: گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال از نظر ‏وزارت بهداشت در گروه سنی جوانان قرار دارند و تا قبل از سال ۹۲ نظام ادغام یافته‌ای برای ارائه خدمت به جوانان وجود نداشت. ‏

وی ادامه داد: ۸ درصد جوانان شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵ دارند و لاغر هستند و ۷.۷ درصد جوانان شاخص بالای ۳۰ دارند و چاق هستند و از دوران نوجوانی به بعد توجه درستی به تغذیه سالم صورت نمی‌گیرد.

رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود پنج میلیون نفر از جوانان دانشجو هستند، گفت: جامعه آماری بالا از دانشجویان در خوابگاه زندگی می‌کنند و اغلب آن‌ها به دلیل حجم بالای فعالیت و تحصیل به مصرف فست فودها و جانک فودها روی می‌آورند و متاسفانه شاهد آن هستیم که در اطراف دانشگاه‌ها فست فودها و محل ارائه خوراکی‌های شیرین بهوفور یافت می‌شوند.

۷ درصد نوجوانان کبد ‏چرب دارند

اردلان ادامه داد: در سال ۹۲ بررسی روی نوجوانان تهران انجام شد و در نتیجه این مطالعه دریافتیم که ۷ درصد نوجوانان کبد ‏چرب دارند و متاسفانه شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جوانان در حال افزایش است و بیماری‌های قلبی و عروقی به رتبه چهارم یا پنجم علل مرگ و میر تبدیل شده است.

رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به میزان تحرک بدنی جوانان گفت: ۴۷ درصد جوانان کشور فعالیت فیزیکی کمتر از یک ساعت و نیم در روز دارند و ۳۲ درصد فعالیت فیزیکی بیش از ‏یک ساعت و نیم یا بیشتر دارند.

چند درصد جوانان از افسردگی و پرخاشگری رنج می‌برند؟

وی به آسیب‌های روانی و اجتماعی در جوانان اشاره کرد و افزود: حدود یک و نیم درصد جوانان اختلال افسردگی و نیم درصد اختلال دو قطبی دارند، همچنین ۰.۷ ‏درصد جوانان دچار صرع هستند و ۰.۷ درصد از پرخاشگری رنج می‌برند و حدود ۴ درصد جوانان یکی از انواع تنباکوها و ۵.۷ درصد از یکی از ترکیبات ‏افیونی و ۲ درصد از قرص‌های آرامبخش و ۳ درصد نیز نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. ‏

رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به مصرف ریتالین در جوانان برای افزایش تمرکز بیان کرد: مصرف ریتالین در دانشجویان باید مورد توجه قرار بگیر، زیرا دانشجویان فکر می‌کنند با مصرف ریتالین در ‏شب‌های امتحان، تمرکز بیشتری پیدا می‌کنند این در حالی است که پرخاشگری، اختلال تمرکز، تمرکز، تپش قلب و افزایش فشار خون و مرگ ‏ناگهانی از عوارض قرص ریتالین محسوب می‌شود.

اردلان با بیان اینکه ما برنامه استراتژیک پیشگیری از مرگ جوانان را اجرایی کرده ایم، گفت: عمده کار ما پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی است چرا که مهترین علل مرگ جوانان ترافیکی محسوب می‌شود.

رئیس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: ما کمیته راهبردی متعددی تشکیل داده ایم و به ازای هر علت یک کمیته راهبردی ایجاد کرده ایم و از ذی نفعان درون و برون سازمانی استفاده و به دلیل محدودیت منابع مداخلات را برنامه ریزی کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.