سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

رئیس پژوهشکده قرآن کریم:

مساجد باید حیات واقعی خود را بدست آورند

مسجد

محمد صادق یوسفی مقدم گفت: مساجد باید حیات واقعی خود را بدست آورند و بتوانند مطالبه گری کنند تا بیانیه دوم رهبری جامع عمل به خود بگیرد.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، نشست علمی تخصصی اساتید قرآنی با موضوع نقش جامعه قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت مساجد شامگاه روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه با حضور اساتید قرآنی و قرآن پژوهان و برخی از اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد در بیت علامه طباطبایی مفسر بزرگ قرآن کریم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق یوسفی مقدم رئیس پژوهشکده قرآن کریم در این نشست اظهارداشت: ما ابتدا باید بدانیم که این بیانیه ما را می خواهد کجا ببرد و جامعه اسلامی را به چه سمتی سوق می دهد و ببینیم توقع از مساجد چیست و سپس ارزیابی کنیم مسجد مطلوب و ایده آل که بتواند پشتوانه مساجد باشد چگونه است

این قرآن پژوه و دارای کتب و مقالات متعدد ادامه داد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سه عنوان در پیشانی بحث رهبری قرار دارد که ماهیت و قوام کل بیانیه را شکل می دهد زیرا رهبری بیان کردند ۴۰ سال از انقلاب گذشته و اینک وارد خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی شدیم و این جایگاه رفیع در این بیانیه باید دیده شود.

وی افزود: مساله علم و پژوهش معنویت و اخلاق اقتصاد سالم و عدالت و مبارزه با فساد عزت ملی و سبک زندگی از موضوعت مهم است که مساله سبک زندگی موضوع مهمی است که شاخصه اندازه گیری تمدن هر ملت است و بهترین جایی که می تواند این بیاینه را پیگیری و اجرایی و عملی کند مسجد است.

وی تاکید کرد: مسئولان و همه تشکیلات دولتی باید برآمده از مسجد باشند اما کانون انقلاب اسلامی ما مساجد بودند و ادامه این انقلاب هم به وجود مساجد است

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم گفت: در قرآن در مورد آباد کردن مساجد توصیه شده اما جان این آیه شریف، برای آبادانی معنوی و حضور مردم در مسجد و حرکت های انقلابی و دفاع از امت اسلامی است.

وی ادامه داد: آنان که ایمان به خداوند دارند و زکات می دهند از شرایط انسان هایی برشمرده شده که می خواهند مساجد را آباد کنند و امامان جماعت و نمازگزاران اگر این ویژگی را داشته باشد می توانند آبادگر مساجد باشند واین مساجد می توانند به جامعه اسلامی حیات بدهند و در رگ جامعه اسلامی خون تازه بدمند.

وی گفت: ما مساجد را از سطح حضور در بطن جامعه و مدیریت معنوی مردم، به سطح نماز و عبادت تنزل دادیم درحالی که مسجد جایگاه همه فعالیت ها و آنچه جامعه اسلامی می خواهد انجام دهد است.

رئیس پژوهشکده قرآن کریم اظهارداشت:‌ مسجد در صدر اسلام مرکز فعالیت ها، قضاوت ها و هدایت لشکرهای اسلامی در برابر دشمنان بود باید جایگاه خود را دریابد و ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال کانون فرهنگی و هنری مساجد چه اندازه توانسته مسئولان جمهوری اسلامی را متقاعد کند که امکانات وسیع برای هدایت جامعه اسلامی اختصاص دهند؟

وی گفت: در برخی کشورهای اروپایی در کنار مسجد سالن های متعدد فرنگی هنری و ورزشی وجود دارد و مسجد باید این جایگاه را پیدا کند تا بیانیه گام دوم انقلاب محقق شود.

وی با بیان اینکه رهبری بر مساله معنویت و اخلاق تاکید کردند اما مبارزه با فساد و ایجاد اقتصاد اسلامی مطالبه گری چه میزان از سوی مسجدیان محقق می شود؟ گفت: باید کانون ها و هسته های علمی مشورتی در مساجد بوجود آید در مساله فرهنگ، هنر و سبک زندگی اسلامی باید هسته های علمی و مشورتی بوجود آید و رصد شود که آیا مسئولان در مسیر این بیانیه و اسلام حرکت می کنند؟ و اگر هر کجا حرکت نکردند مطالبه گری کنند.

وی در پایان گفت: مساجد باید حیات واقعی خود را بدست آورند و بتوانند مطالبه گری علمی به معنای واقعی کلمه در مساجد شکل بگیرد تا بیانیه دوم رهبری جامع عمل به خود بگیرد. در نتیجه نخست برای اینکه بگوییم مساجد در چه ترازی است آسیب شناسی وضع موجود بعلاوه وضع مطلوب باید انجام شود و با استفاده از تجربه ۴۰ ساله، نکات مثبت پرورش و نکات ضعف برطرف شود و فعالیت های اصلی و جانبی مسجد مشخص شود تا طراز مسجد ارتقا یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.