شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۳

بحرالعلوم عنوان کرد:

لزوم پایبندی دانشگاه‌ها به تعهدات قرآنی برنامه عملیاتی/ برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت در سال ۹۶ تشریح شد

گرهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، در گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به اهداف برنامه عملیاتی این مرکز بر انجام تعهدات قرآنی برنامه عملیاتی توسط دانشگاه ها تاکید کرد.

به گزارش مفدا مازندران، دومین روز گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان فعالیت‌های قرآن دانشگاه‌های علوم پزشکی امروز یکشنبه هجدهم دیماه در مجتمع فرهنگی-آموزشی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خزرآباد ساری برگزار شد.

محمدمهدی بحرالعلوم، رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با حضور در این نشست به بیان نکاتی در خصوص جشنواره قرآن و عترت پرداخت دانشگاهیان وزارت بهداشت پرداخت و گفت: سال گذشته و در بیست و یکمین دوره جشنواره قرآن و عترت رشد بیش از ۶۰ درصدی مخاطبان را شاهد بودیم و ظرفیت بالای جشنواره در بعد کمی برای همگان اثبات شد.

وی با اشاره به اینکه خانواده بزرگ وزارت بهداشت در حدود ۷۰۰ هزار نفر عضو دارد که شامل دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد وزارت خانه است، گفت: در برنامه عملیاتی پنج ساله مرکز قرآن و عترت جذب نیمی از این جمعیت به جشنواره دیده شده است و امر دور از دسترسی نخواهد بود.

جذب حداکثری مخاطب و ارتقاء کیفی از اهداف جشنواره قرآن و عترت است

وی افزود: یکی از اهدافمان در برگزاری جشنواره قرآن و عترت جذب مخاطب حقیقی است تا در سال‌های آینده زمینه کارهای دیگر این مرکز را فراهم آورد و از این رو هیچگاه به دنبال آمارهای صوری و غیرواقعی نیستیم.

بحرالعلوم با بیان اینکه سال گذشته در حدود سه هزار نفر از اعضای دانشگاه‌های علوم پزشکی در طرح حفظ سوره یاسین مشارکت کردند، به بیان اهداف جشنواره قرآن و عترت پرداخت و گفت: این جشنواره دو هدف کلی را دنبال می‌کند که یکی رشد کمی جشنواره است و در این زمینه به دنبال جذب حداکثری مخاطبان جشنواره‌ایم که تلاش می‌کنیم راه‌های جدید و تازه‌ای برای تحقق این مهم به کار گیریم. هدف مهم و دیگرمان نیز ارتقاء کیفی جشنواره است که دراین زمینه نیز از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم.

وی اظهار کرد: در خصوص قدردانی از نفرات برگزیده قرآی در جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی کشوری و جز آن، دانشگاه‌ها باید توجه بیشتری از خود نشان دهند و در این خصوص نیز در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی کف و سقف جوایز مادی را برای قدردانی از برگزیدگان پیشنهاد کرده‌ایم؛ البته هم اکنون بخش زیادی از دانشگاه‌ها جوایز یکسانی برای مخاطبانشان در نظر گرفته‌اند.

رییس مرکز قرآن و عترت در بخش دیگری از سخنان خویش به تعهدات قرآنی دانشگاه‌ها در برنامه عملیاتی اشاره کرد و گفت، از حدود ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی، تنها ۱۷ دانشگاه برنامه‌های قرآنی آورده شده در برنامه عملیاتی را پذیرفتند که البته این تعداد نیز به طور کامل به تعهدات خود پایبند نبودند؛ بخشی از این مشکل در مواردی نظیر پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و طب، به دلیل در اختیار نداشتن روش تحقیق و برخی نیز به دلیل شفاف نبودن نظام تشویقی رخ داده است؛ البته مرکز قرآن و عترت اقداماتی را برای مرتفع کردن این مشکلات شروع کرده‌ایم و در حال تکمیل این اقدامات هستیم.

تشریح برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در سال آینده

حسین همتی، رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز در بخشی از این برنامه با معرفی فعالیت‌های اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت، در خصوص جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت گفت: امسال نسبت به سال گذشته کیفی‌تر گام بر می‌داریم؛ البته در خصوص رشته‌ها و منابع جشنواره اختیار کامل با ما نیست و در این زمینه تصمیمات نهایی را مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌گیرد که وزارت بهداشت نیز در این مجمع یک نماینده دارد.

وی افزود: از جمله اقداماتی که در جشنواره بیست و دوم با مشورت و همفکری کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی گرفته شد، امکان شرکت یک نفر در سه رشته از جشنواره است که در سال‌های گذشته مخاطبان از این امکان برخوردار نبودند.

وی در پایان با بیان اینکه در جشنواره بیست و دوم به دنبال افزایش مخاطبان هستیم، گفت: سال گذشته در حدود ۲۵ هزار نفر در جشنواره حضور داشتند و امسال نیز تا این لحظه افزون بر ۱۱ هزار نفر در جشنواره ثبت نام کرده‌اند.

همتی در ادامه هشت برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال آینده را تشریح کرد گفت: برگزاری کنگره بین المللی قرآن و سلامت، برگزاری بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی، طرح تکریم چهره‌های قرآنی سال در نظام سلامت، برپایی نمایشگاه‌های دستاوردهای قرآنی و عترت، برگزاری کرسی‌های تلاوت، برگزاری طرح با قرآن در رمضان (جزءخوانی قرآن کریم) ‏، تشکیل مجمع قاریان و حافظان و اجرای طرح فضاسازی دینی و قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز درمانی از جمله طرح‌هایی است که مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال ۹۶ اجرایی می‌کند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی در نمایشگاه بین المللی قرآن حضور پررنگ تری داشته باشند

بیژن مظاهری، کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه امسال بیست و پنجمین دوره نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود، به ارائه گزارشی از حضور وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن سال گذشته پرداخت و گفت: در دوره بیست و چهارم وزارت ارشاد خواستار حضور وزارت بهداشت در بخشی مستقل و جدید از نمایشگاه شد؛ ما نیز بخشی با عنوان قرآن و سلامت در جشنواره دایر کردیم که استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آمد و وزیر بهداشت نیز در بازدید از این بخش خواستار پررنگ‌تر شدن فعالیت‌های قرآنی این بخش شدند.

وی گفت: برای شرکت در بیست و پنجمین دوره نمایشگاه در حال رایزنی با دستگاه‌های مختلفی هستیم و از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور می‌خواهیم با توجه به شرایط و اهداف بخش قرآن و سلامت حضور پررنگ تری در نمایشگاه داشته باشند؛ به دنبال تشکیل کارگروهی در این زمینه با حضور نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم و وزارت ارشاد نیز قول در اختیار گذاشتن فضای کافی و اعتبار مناسبی در این زمینه را داده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.