شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹

استاد پیشکسوت علوم قرآنی تاکید کرد:

مبلغ دینی باید قرآن‌خوان، قرآن‌دان و قرآن‌بان باشند/ ضرورت هوشیاری نسبت به اخباریات در شبکه‌های اجتماعی

استاد خواجوی

محمد خواجوی در دومین روز گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به اینکه مسئولان و مبلغان دینی باید قرآن‌خوان، قرآن‌دان و قرآن‌بان باشند، بر ضرورت هوشیاری نسبت به اخباریات در شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد. 

به گزارش مفدا، محمد خواجوی، استاد پیشکسوت قرآنی کشور در این گردهمایی که هم اکنون در مجتمع فرهنگی تفریحی خزرآباد ساری در حال برگزاری است، با بیان اینکه خشیت به معنای تاثر قلبی است و انبیاء الهی جز در برابر خداوند از کسی خشیت نداشتند، به تبیین وظایف مبلغان دینی و مذهبی پرداخت و گفت: تبلیغ سه مرحله دارد که به یکدیگر وابسته‌اند؛ یک مبلغ دینی و کسی که تبلیغ دینی را انجام می‌دهد باید در مرحله نخست قرآن خوان باشد سپس قرآن‌دان و در ‌نهایت قرآن‌بان باشد. 
خواجوی اظهار کرد: قرآن‌دانی به معنای فهم قرآن است و در آن فهم اولیه از قرآن مهم است اما آنچه بسیار مهم است، عمق بخشیدن به این فهم است که خود مراحلی دارد؛ منظور از قرآن‌بانی نیز این است که ارزش‌های قرآنی عملیاتی شود. 
وی اظهار کرد: همانگونه که تبلیغ انبیاء زبانی و عملی بوده است، پیروان انبیاء و مبلغان دینی و مذهبی نیز باید به این امر وقوف داشته باشند؛ هدف از انزال کتب و ارسال رسل نیز عمل به کتاب است؛ یکی از ارکان قرآن خوانی ترتیل است؛ در قرآن کریم آمده است که قرآن را با ترتیل بخوانید و منظور از آن شمرده خواندن، با تانی و تامل خواندن و به حرکت آوردن دل است. 

هم اکنون بیش از ۴۰ هزار خبر جعلی در خصوص مباحث مختلف دینی و قرآنی وجود دارد و این اخبار را کسانی ایجاد کرده‌اند که با اسلام ناب محمدی زاویه دارند و با آن مخالف‌اند

این استاد پیشکسوت قرآنی همچنین با بیان اینکه در علوم دینی مفهمومی به نام اخبار داریم و کسانی که آن را نقل می‌کنند، اخباری نامیده می‌شوند، گفت: هم اکنون بیش از ۴۰ هزار خبر جعلی در خصوص مباحث مختلف دینی و قرآنی وجود دارد و این اخبار را کسانی ایجاد کرده‌اند که با اسلام ناب محمدی زاویه دارند و با آن مخالف‌اند. اخباری‌ها تا صد سال پیش به صورت گروهی یافت می‌شدند اما به مدد رونق گرفتن حوزه علمیه و گروه‌های اصولی و کارشناسان خبره دینی دیگر به شکل سابق یافت نمی‌شوند اما هنوز هم به شکل پراکنده یافت می‌شوند و باید نسبت به آن‌ها و اخباری که روایت می‌کنند آگاه و هوشیار بود؛ برخی از این افراد هر چیزی را به اسم اخبار رسیده از پیشینیان نقل می‌کنند، در حالی که بسیاری از این موارد مخالف نص صریح قرآن کریم است. 
وی عنوان کرد: آشنایی با اسرائیلیات و اخبار بسیار مهم و ضروری است و اگر با این موارد آشنا نباشیم، از آسیب‌های ناشی از آن مصون نخواهیم بود؛ سزاوار است مسئولان دینی و قرآنی از روی عقل و خرد و با رجوع به نص قرآن کریم این اخبار را بررسی و سپس بپذیرند. 
خواجوی با اشاره به اینکه «اخبار» در زمینه تحریف قرآن کریم نیز وجود دارد و در زمان‌های مختلف پوست‌انداخته و به قوت خود باقی می‌ماند، گفت: در حالی که اجماع علما و مسلمین به صراحت تحریف قرآن کریم را رد می‌کند اما در شبکه‌های اجتماعی شاهد نقل این اخبار و استنادات جعلی و کذب آن‌ها هستیم. کسانی که چنین اخباری را نقل و یا روایت می‌کنند دو دسته‌اند؛ افرادی که به طور کلی معاند و مخالف قرآن کریم و اسلام‌اند و یا افرادی که خود را مسلمان می‌دانند و معتقدند که این موارد تنها سوال‌اند؛ به دسته دوم باید گفت که اگر نص قرآن کریم را قبول دارند، نباید و نمی‌توانند اخباری را بپذیرند که مخالف معارف قرآنی است. 
وی در پایان با اشاره به مفهوم قرآن‌بانی گفت: قرآن‌بانی وظیفه سنگین مسئولان، اهل قرآن و کسانی است که دست‌اندرکار این حوزه‌اند و باید در این زمینه به طوری جدی و عملی ورود کنند. آنچه ارائه می‌دهیم باید به اندازه‌ای قوی باشد که جهانیان ببینند و برای ترغیب افراد به دین اسلام ضروری است که الگوهای عملی را در برابر نظم نوی جهانی غرب قرار دهیم؛ از سوی دیگر باید اسلام را همانند رسول اکرم(ص) با ملاطفت، صمیمیت و مهربانی تبلیغ و ترویج کنیم و همانطور که قرآن کریم آورده است، ایمان داشته باشیم که هم در این دنیا و هم در آخرت اجر عملمان را می‌بینیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.