شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶

طرح کشوری " نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان" با مشارکت دانشگاه علوم بهزیستی اجرا می‌شود

بهزیستی

طرح نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم و بین دانش‌آموزان دختر و پسر سنین ۶ تا ۱۸ سال، تحت عنوان طرح کشوری «نماد»، با مشارکت دانشگاه علوم بهزیستی و ارگان‌های دیگر در دو مرحله آزمایشی و کشوری اجرا می‌شود.

به گزارش مفدا بهزیستی، دکتر سیامک طهماسبی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مسئول کمیته "خدمات ارتقایی" طرح کشوری «نماد»، در خصوص این طرح گفت: طرح "نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان در مدارس سه مقطع ابتدایی، متوسط اول و متوسط دوم و درمیان دانش آموزان دختر و پسر سنین ۶ تا ۱۸ سال اجرا می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه این طرح ائتلافی، با همکاری ۱۱ سازمان و ارگان دولتی و غیردولتی اجرا می‌شود، افزود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تنها دانشگاه تحت پوشش وزارت بهداشت است که همکار این طرح محسوب می‌شود.

وی گفت: وزارتخانه‌های بهداشت، آموزش و پرورش، کشور و رفاه، کمیته امداد حضرت امام (ره)، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، بنیاد برکت، سازمان بهزیستی کشور و سازمان برنامه و بودجه، سازمان‌های متولی اجرای این طرح هستند که سال گذشته ائتلاف آنها برای اجرای طرح، در سطح بالاترین مقام عالی هر بخش صورت گرفت.

طهماسبی با اشاره به اینکه تمامی مجریان این طرح، سال جاری مشغول تهیه بسته‌های خدمات و مداخلات مربوطه بودند، افزود: هم اکنون بسته‌های خدمات در هفت موضوع  و بخش  "ارتقایی، مشاوره، مددکاری، انتظامی، IT ، اداری و اجرایی و غربالگری" توسط سازمان‌ها و ارگان‌های همکار طرح تهیه شده است که متخصصان و اساتید گروه‌های آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان، مددکاری و مشاوره  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و همچنین اساتید دانشگاه‌های امام صادق، علوم تحقیقات آزاد اسلامی و تهران، متولی تهیه بسته‌های خدمات ارتقایی (خدمات مربوط به ارتقای سلامت دانش آموزان) بودند.

وی سازمان بهزیستی را مسئول تهیه بسته‌های خدمات مشاوره و مددکاری در این طرح معرفی کرد و ادامه داد: نظارت بر چگونگی تدوین بسته‌های خدمات مشاوره و مددکاری نیز توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با حمایت رییس و شورای پژوهشی این دانشگاه، صورت گرفت.

طهماسبی اظهار کرد: بسته‌های خدمات شامل هشت مهارت پایه "خودآگاهی، مقابله با استرس، مدیریت خود، تنظیم هیجانات، صبر، توکل، بخشش و حل مساله با رویکرد معنوی" می‌شود و برای آموزش سه گروه معلمان، دانش آموزان دختر و پسر سنین ۶ تا ۱۸ سال و والدین آنان به‌صورت جداگانه تهیه شده است.

مسئول کمیته "خدمات ارتقایی" طرح کشوری «نماد»، به عنوان ناظر بر تدوین بسته‌های خدمتی سه بخش خدمات ارتقایی، مددکاری و مشاوره، تاکید کرد: بسته‌های خدمتی با هدف "رشد شناختی، عاطفی، اجتماعی و اخلاقی  کودکان و نوجوانان دانش آموز " و برای هر یک از گروه‌های هدف، بطور جداگانه  تدارک دیده شده است.

طهماسبی افزود:  ۷۲ بسته خدمتی در بخش "خدمات ارتقایی" تهیه شده است که در مرحله اجرای آزمایشی طرح، مدارس شش استان البرز، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، فارس و خراسان رضوی مورد نظر هستند که مرحله آزمایشی در مدارس استان البرز اجرا شده و آموزش‌های لازم به سه گروه دانش آموزان، معلمان و والدین دانش آموزان این مدارس ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح نماد، "مدرسه محور" است، گفت: مقرر شده اجرای آزمایشی طرح "نظام مراقبت‌های اجتماعی از دانش آموزان" تا پایان بهمن ماه سال جاری در مدارس پنج استان دیگر (مدارس مراکز استان‌ها و یک شهر کم برخوردار این استان‌ها) از اول سال آینده  در کل مدارس کشور اجرا شود.

به‌گفته مسئول کمیته خدمات ارتقایی طرح کشوری نماد، اجرای این طرح جزء برنامه ششم توسعه کشور قرار گرفته و چگونگی اجرای آن توسط رییس جمهور و مقام معظم رهبری رصد می‌شود که با برنامه ریزی انجام شده، اواخر بهمن ماه امسال نتایج اجرای طرح خدمت رییس جمهوری و در اردیبهشت ماه سال آینده ، خدمت مقام معظم رهبری ارائه خواهد شد.

طهماسبی در پایان تصریح کرد: تاکنون طرحی با این وسعت از گروه‌ها و سنین مختلف جامعه در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، در کشور اجرا نشده است و نقش تاثیرگذار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان قطب علمی طرح، نشان دهنده مرجعیت این دانشگاه در حوزه سلامت اجتماعی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.