شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی

اجرای پروژه فناورانه ساخت ارتوز قدرتی دست جهت درمان افراد با پارزی ناشی از سکته مغزی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

دانشگاه علوم بهزیستی و توابخشی

پروژه فناورانه ساخت ارتوز قدرتی دست (power hand orthosis) جهت درمان افراد با پارزی ناشی از سکته مغزی برای اولین بار در دنیا، در گروه آموزشی ارتز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شد.

   به گزارش مفدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، نمونه اولیه این ارتوز براساس طرح پژوهشی " شیما فردی پور " در قالب پایان نامه مقطع دکتری گروه ارتوز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با راهنمایی و مشاوره " دکتر بهرامی زاده، دکتر عراض پور، دکتر جعفر پیشه و دکتر عظیمیان " اساتید این دانشگاه ، ساخته شده است.

    این گزارش همچنین حاکیست ، این پروژه فناورانه در راستای بهبود و بهینه سازی طراحی موجود و همچنین بومی سازی تکنولوژی طراحی و ساخت ارتوزهای قدرتی، در قالب پایان نامه مذکور شکل گرفت و هم اکنون مراحل مقدماتی خود را به پایان رسانده است .

    دکتر " امیرسالار جعفرپیشه " یکی از اساتید راهنما و مشاور این طرح پژوهشی در باره پروژه فناورانه مذکور گفت : تحقیقات بسیاری در زمینه طراحی و ساخت ارتوز قدرتی جهت کمک به توانبخشی دست آسیب دیده در بیماران با آسیب سیستم عصبی مرکزی صورت گرفته است و در اکثر این طرح ها برغم وجود مزایا در طراحی، ساخت و کاربرد ، مشکلاتی نیز دیده می شود که کارایی آنها را در برآورده سازی نیازهای جامعه هدف با محدودیت مواجه می سازد ، اما از جمله  ویژگی های بی نظیر نمونه ساخته شده  در گروه ارتز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، وزن سبک، راحتی استفاده و قابلیت تطبیق با ویژگی های عضلانی و آنتروپومتریک فرد و قابلیت به کارگیری در کلینیک و منزل، می باشد.

    وی توضیح داد: در فاز اول این مطالعه که حدود یکسال به طول انجامید، مراحل طراحی و ساخت ارتوز در چندین بخش صورت پذیرفت. طراحی ارتوز با استفاده نرم افزارهای مهندسی انجام شد و پس از مدل سازی اجزا و بخش های مختلف ارتوز و اطمینان از صحت و قابلیت عملکرد آن ، مرحله ساخت ارتوز آغاز شد.

     دکتر جعفرپیشه افزود: در فاز دوم این مطالعه، تست های پایلوت ارتوز بر روی افراد سالم و بیمار صورت گرفته است. در این مرحله عملکرد و کارایی ارتوز بر روی چند فرد سالم و بیمار سکته مغزی ارزیابی شده و صحت عملکرد آن بررسی شد و با توجه به بدست آمدن نتایج مطلوب از نمونه اولیه ارتوز، امکان استفاده از آن در یک پروتکل درمانی فراهم شد. این بخش که به زودی آغاز خواهد شد در واقع فاز سوم مطالعه را شکل می دهد که در آن کارایی ارتوز در یک پروتکل درمانی طولانی مدت بر روی یک فرد سکته مغزی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

     وی به اهمیت کارآیی این محصول اشاره کرد و افزود: امروزه بخش عمده ای از تمرکز تحقیقات توانبخشی برای افراد با سکته مغزی بر درک و اصلاح عملکرد حرکتی دست قرار داده شده است. زیرا دست انسان نقش حیاتی را در فعالیت های روزانه بازی می کند، دست یکی از مهمترین ارگان های بدن انسان است و حفظ عملکرد آن به طور معمول برای فراهم کردن استقلال افراد و انجام فعالیت های روزمره زندگی بسیار مهم است و یکی از روش ها در توانبخشی دست، استفاده از وسایل کمکی و دستگاه های رباتیک است که تحقیقات اخیر گستره وسیعی از این وسایل و دستگاه ها را جهت کمک به توانبخشی ارائه داده اند ، و ارتوز قدرتی دست (power hand orthosis) جهت درمان افراد با پارزی ناشی از سکته مغزی برای اولین بار در دنیا ، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ساخته شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.