شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۹

مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل:

سلامت معنوی باید بیش از پیش مورد تاکید و توجه مسئولان باشد/ قرآن بهترین منبع برای ارتقاء سلامت معنوی است

دکتر نیکنام

دکتر محمدرضا نیکنام مشاور وزیر بهداشت در امور بین‌الملل در نخستین روز گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه سلامت معنوی باید بیش از پیش مورد تاکید و توجه مسئولان باشد، گفت: قرآن بهترین منبع برای ارتقاء سلامت معنوی است و جامعه پزشکی به عنوان متولیان سلامت جامعه باید توجه ویژه‌ای به معارف قرآنی داشته باشند.

 دکتر محمدرضا نیکنام، مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل، صبح امروز هفدهم دی ماه در گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی که در خزرآباد ساری در حال برگزاری است با اشاره به آیه سی‌ام سوره فرقان گفت: نخوان قرآن و ترجیح غیر قرآن بر قرآن از انواع بی‌توجهی به کلام نورانی خداوند است؛ زمانی که قرآن کریم محور فعالیت‌های روزانه و تعاملاتمان نباشد به معنای مهجور نگاه داشتن قرآن است، همچنان که تدبر و تفکر نکردن در آیات قرآن این چنین است.

وی افزود: اینکه به آموزه‌های قرآنی آشنا باشیم ولی بدان عمل نکنیم و تعهدی نسبت به آنچه می‌دانیم نداشته باشیم نیز از بزرگ‌ترین آسیب‌هایی است که در این زمینه وجود دارد و این در حالی است که قرآنی که در اختیار ماست معجزه عظیم و پایدار پیامبر خاتم است. 
نیکنام در ادامه با اشاره به جمله‌ای از امام خمینی (ره) در باب اهمیت قرآن و اشاعه و ترویج معارف قرآنی در حوزه و دانشگاه گفت: امروزه قرآن کریم به واقع مورد بی‌توجهی است و جز نگاه تشریفاتی به قرآن توجه جدی به این کتاب آسمانی صورت نمی‌گیرد.

وی اظهار کرد: قرآن کریم بزرگ‌ترین گنجینه معنوی است که متاسفانه از آن غافل شده‌ایم؛ اگر قرآن کریم معجزه است نباید از آن کناره بگیریم و باید با معارف و مکارم این کتاب عظیم و نورانی مانوس و مالوف شویم. 
نیکنام با بیان اینکه سلامت از چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی تشکیل می‌شود، گفت: نوع بشر موظف است که هر چهار بعد را مورد توجه قرار دهد و برای بهبود و ارتقاء سلامتش تلاش کند؛ در این میان توجه به سلامت معنوی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به خصوص آنکه سلامت معنوی در ارتقاء کلی سلامت انسان بسیار اثرگذار و مهم است؛ جامعه پزشکی نیز به عنوان متولی سلامت جامعه برای ارتقاء سلامت خود نیز باید از این سلامت معنوی برخوردار باشد و در این راه بهترین منبع، چیزی نیست مگر قرآن کریم.

وی در پایان گفت: برنامه ریزی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها باید به صورت جدی و با حضور اعضاء هیات علمی صورت گیرد، زیرا این بخش از جامعه دانشگاهی نقش اساسی در آموزش و انتقال مفاهیم گوناگون روحی و جسمی را به دانشجویان عهده دارند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.