دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳

به همت انجمن علمی دانشجویی ارتوز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛

جشن ملی روز ارتوز و پروتز برگزار شد

برگزاری جشن روز ملی ارتوز و پروتز از دریچه لنز مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی

جشن روز ملی ارتوز و پروتز با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه علوم پزشکی ایران در سالن شهید احمدی روشن برگزار شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ در ابتدای مراسم دکتر "مسعود عرب" رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ابتدای برنامه ضمن عرض سلام به دانشجویان گرامی و اساتید ارجمند من هم روز ملی ارتوز و پروتز را که یکی از رشته های خوب و اثر بخش توانبخشی است تبریک میگویم امیدوارم ارائه خدمات بهتر به افرادی که به این رشته نیاز دارند همواره صورت گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد؛ با همه تلاش هایی که در این دو سه دهه اخیر برای ارتقای رشته در ایران شده  باتوجه به نوع تکنولوژی و فناوری های اخیر دررشته ارتوز پروتز که در کل دنیا وجود دارد این رشته آینده بسیار روشنی دارد و حمایت پیشرفت  فناوری در توانبخشی نقطه عطفی در توانبخشی خواهد بود.

در حال حاضر در حیطه ارتوز  بر روی استفاده از تکنولوژی هوشمند است که در حوزه های مختلف میتوان آن را به کار برد نیاز امروز کشور کارآمد شدن ارتوزها است تا در آینده نه چندان دور مجبور نشویم همین ارتوز ها را با هزینه های گزاف به کشور وارد کنیم  و ما هم حتما در حوزه های مختلف دانشجویی و انجمن ها باتوجه به سطح علمی و نیاز دانشجویان از ایشان حمایت خواهیم کرد.

دکتر حاج آقایی رئیس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران عنوان کرد : به کسانی که در راستای کمک به معلولان و جانبازان گرانقدر خدمت می نمایند روز ١٦ اسفند را که تداعی کننده استقلال حرفه ای است همانطور که نشانگر زحمت های دوره های گذشته انجمن می باشد تبریک عرض میکنم و موفقیت روز افزون شمارا از خداوند بزرگ مسئلت میدارم درباره تشریح مراحل کامل این رشته تا کنون میتوان گفت که قدم های بزرگی توسط دست اندر کاران این رشته انجام شده است که از  زمان هایی که رشته به صورت تجربی آغاز شده بود تا کنون که در ٥ دانشگاه مختلف دانشجویان آموزش میبینند بر کسی پوشیده نیست. باید توجه داشت که  که زحمات افراد پیش کسوت  در  هلال احمر از ٥٠ سال قبل و دستیابی به این حد از پیشرفت مورد قدردانی و احترام است.

قابل ذکر است که حدود ٨٠٠ دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از ٦٠ دانش آموخته در مقطع کارشناسی ارشد و ٢٥ دانش آموخته در مقطع دکترا هستند که حدود ٣٠٠ دانشجوی  مشغول به تحصیل اند، که با ورود دانشجویان در حوزه ارتوز و پروتز شاهد تحولی عظیم در این بخش خواهیم بود که در این راستا در رابطه با نیاز کشور هنوز فاصله زیادی تا استاندارد های جهانی هست .

وی تصریح کرد، باید گفت رشد و شکوفایی رشته مرهون همکاری کلیه افراد رشته می باشد و هریک از ما باید ارتباط خوب و موثر و دور از طمع ورزی با بیمار داشته باشیم تا باعث  ماندگاری و  تاثیر در نگرش  بیماران و مراجعین داشته باشیم

در ادامه دکتر "امینیان" عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت؛ علت انتخاب ١٦ اسفند این است که در چنین روزی استقلال این رشته به دست آمد روزی که رشته ما را در نظام پزشکی پذیرفتند امید است ارتباطات و پیشنهاد ها برای گسترش رشته بیشتر گردد و از سال ٦٨ که که این رشته از مقطع کاردانی تا کنون که به مقطع دکترا رسیده است نشان دهنده سیر پیشرفت رشته است و میتوان گفت از لحاظ بالینی و کیلینیکی کمبودی در این رشته نیست اما گپ فناوری و الکترونیکی بسیار وجود دارد. درست است که ما باید کلیه آموزش ها و تکنیک های پایه را مسلط باشیم اما لازم است از تکنولوژی روز نیز بهره ببریم.

دکتر "کاشانی" عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه افزود؛ این رشته در ابتدا فقط مقطع  فوق دیپلم بود که از سال ٦٦ ضرورت بر کارشناسی شدن رشته و آموزش کامل آن دیده شد سپس کارشناسی ارشد و دکترا تا تاکنون تدریس میشود، در نیمه دهه ٧٠ بود که انجمن مهندسی توانبخشی به اهتمام دکتر سعیدی که رشته همیشه مرهون ایشان خواهد بود چرا که با پیگیری های ایشان هویت برای فعالیت ما و استقلال رشته در ١٦ اسفند ایجاد گردید و ما مجوز پروانه و نظام پزشکی را گرفتیم. از آن به بعد پیگیری جهت انجمن علمی ایجاد شد که دکتر طاهری و دکترطهماسبی و بنده انجمن علمی را تاسیس کردیم. همه کار ها دو بال دارند که یکی از این بال ها آموزش و دیگری کارایی درست است که آموزش از ابتدا تا فارغ التحصیلی انجام میشود و تاثیر گذاری و کارایی درست برای آبادی که امیداورم همواره خدمت بهتری به مردم شود تا خود ارتوزیست ها و پروتزیست ها هم از کلیه منافع درست بهره ور شوند.

در ادامه دکتر"خاقانی" عضو هیئت علمی دانشگاه ایران افزود؛ از اینکه چنین روزی در تقویم به نام ارتوز و پروتز ثبت کردیم  خوشحالم، این نشان دهنده خانواده ای است که اهداف مشترکی دارند و دانشجویانی که وارد این رشته میشوند مانند کودکانی هستند که تا وارد این خانواده شده اند پس باید تربیت شوند و آموزش درست ببینند رشته ارتوز و پروتز رشته مهم و حساسی است که چرا که بیمار به ما نیاز دارد و همانطور که امام حسین (ع) فرمودند: نیازهایی که افراد به شما دارند نعمت هایی است که خداوند به افراد عطاء کرده است، پس شما باید قدر این موقعیت و موهبتی که خداوند به شما داده را بدانید و از تک تک لحظات برای کسب علم و تجربه و اخلاق حرفه ای تلاش کنید.

امیدوارم که با سایر دانشجویان در دانشگاه های دیگر ارتباط سازنده داشته باشید و تجربیات خود را به یکدیگر منتقل کنید و دوستی های پایدار و همکاری های ادامه دار با یکدیگر داشته باشید و این گونه به پیشرفت رشته کمک خواهد شد و تلاش خود را برای یادگیری از محیط آموزشی دانشگاه و تجربیاتی که که خود به دست میاورید و تعاملاتی که بایکدیگر دارید بکنید و امیدوارم دانشحویان موفقی باشید که باعث افتخار جامعه ایران باشید.

 گفتنی است؛ این همایش که به همت انجمن علمی دانشجویی ارتوز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با حمایت معاونت فرهنگی دانشجویی این دانشگاه برگزار شد، با اجرای برنامه های متنوع و شاد و اهدای لوح سپاس به پایان رسید.