سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳

غروب آخرین سه شنبه سال

تقویم تاریخ - مفدا اسفراین

غروب آخرین سه‌شنبه و شب آخرین چهارشنبه سال، سالیان دراز است که در ایران با نام چهارشنبه سوری محفلی گرم می شود برای دورهمی های خانوادگی .

به گزارش مفدا اسفراین ، مردم ایران زمین مانند سایر ملل کهن دارای آداب و رسوم و سنتهای خاص خود هستند، یکی از آیین های نوروزی ، که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد ” مراسم چهارشنبه سوری ” است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.

نخستین و کهن ترین کتابی که در آن به چنین آتش افروزی اشاره شده است، کتاب «تاریخ بخارا» نوشته ی ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی (۲۸۶ تا ۳۵۸ هجری قمری) است. در این کتاب که به نام «مزارات بخارا» نیز شناخته می شود، واقعه ای به شرح زیر از میانه ی سده ی چهارم و زمان «منصور بن نوح سامانی» نقل شده است :

«... و چون امیر منصور بن نوح به مُلک بنشست، اندر ماه شوال سال سیسد و پنجاه، به جوی مولیان، فرمود تا آن سرای را دیگر بار عمارت کردند و هرچه هلاک و ضایع شده بود بهتر از آن به حاصل کردند. آن گاه امیر به سرای بنشست و هنوز سال تمام نشده بود که چون «شب سوری» چنان که «عادت قدیم» است، آتشی عظیم افروختند. پاره ای از آن بجست و سقف سرای در گرفت و دیگر باره جمله سرای بسوخت.»

اما این روز ها رنگ و لعاب این مراسم سنتی با گذر سال ها تغییر کرده که موجب برخی تلخکامی ها در پایان سال می شود.

چهره ی این شب بسیار زیبا که می تواند بهانه ای باشد برای خوشی های خانوادگی با سهل انگاری بسیاری از ما کدر شده است ، به جای اینکه همه خود را آماده کنیم تا ساعت های خوش را کنار هم بگذرانیم باید نگرانی و آماده باش نیرو های اورژانس را نظاره گر باشیم.

شاید باید بیشتر مراقب رسوم ماندگار گذشتگانمان باشیم که اگر هم دستخوش تغییراتی می شوند موجبات به فراموشی سپردن آنها نشود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.