چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷

مراسم روز جهانی بزرگداشت "روز فرهنگ بلوچ" در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر برگزار شد

فرهنگ بلوچ

به همت معاونت فرهنگی دانشجوئی و "کانون گام" دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، بزرگداشت روز جهانی" فرهنگ بلوچ" در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا ایرانشهر، به همت معاونت فرهنگی دانشجوئی و "کانون گام" دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، بزرگداشت روز جهانی" فرهنگ بلوچ" باحضور معاون فرهنگی دانشجوئی، مدیر فرهنگی دانشجوئی و اساتید و جمع بیشماری از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدا مراسم با تلاوت قرآن آغاز شد،  سپس "مهناز دیده ور" مدیر فرهنگی دانشجوئی دانشگاه ضمن خیر مقدم به مدعوین به ایراد سخن پرداخت.

  وی گفت: مردم بلوچ یکی از مردمان اصیل و ایرانی هستند که به زبان بلوچی تکلم میکنند. مردم بلوچ ساکن سیستان و بلوچستان هستند که در شهر های دیگر ایران نیز ساکن می باشند.پوشش زنان این منطقه دوخته دستان هنرمند و زیبایشان است که به هنر سوزندوزی شهره جهانی دارند.

در ادامه آقای ایران نژاد استاد زبان و ادبیات فارسی به تشریح فرهنگ، اهمیت و تاریخچه این روز جهانی پرداخت.

این استاد زبان و ادبیات فارسی خاطرنشان کرد: روز دوم مارس، روز جهانی فرهنگ بلوچ است، فرهنگی که نه تنها در بخش های پهناوری ازسیستان و بلوچستان ایران هنوز هم پابرجاست که درافغانستان و پاکستان یکی از قدیمی ترین فرهنگهای جهان است. زبان بلوچی زبان اصیل است که گرامر خاص خود را دارد و در دانشگاه‌های ایران و بعضی از کشورها از جمله کشور سوئد تدریس می‌شود. مردمان این منطقه انسانهای صلح طلب، مهمان نواز و وفادار بوده اند که در مهمان نوازی شهره خاص و عام می باشند.

گفتنی است، پایان بخش این مراسم پخش کلیپ و اجرای موسیقی به زبان بلوچی بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.