چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴

گپ و گفت کوتاهی با برگزیدگان جشنواره قرآن و عترت (علیهم السّلام)

آرامش قلبی، ارمغان آیات کلام ا... مجید برای انسان

182038.jpg

هر چه از آموزه های قرآن کریم به سمت بکار بستن آنها در زندگی حرکت و به جایگاه والای آن به عنوان کتاب کاربردی زندگی نگاه کنیم، علاقه جوانان به کلام وحی افزوده خواهد شد و آثار آن را در زندگی لمس خواهیم کرد.

به گزارش مفدا سیرجان؛ چندی پیش بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت (علیهم السّلام) در زیبا کنار گیلان به میزبانی دانشکده علوم پزشکی زیباکنار برگزار و برگزیدگان این جشنواره در رشته های مختلف مشخص شدند.

تعدادی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی سیرجان هم که در این دوره از مسابقات شرکت کرده بودند حائز رتبه های برتر شدند که خبرنگاران ما با هر کدام از آنها گپ و گفت کوتاهی داشتند و سؤال های مشترکی از ایشان پرسیدند که پاسخ هایشان را در ادامه مشاهده می کنید.

 1. ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه رشته ای شرکت و مقام چندم را بدست آوردید؟
 2. انگیزه شما از شرکت در این جشنواره چه بوده است ؟
 3. شرکت در مسابقات چه تأثیری در زندگی شما داشته است ؟ا
 4. و سخن پایانی شما...

***

 1. علی صادقیان هستم که در رشته احکام شرکت کرده و مقام شایسته تقدیر را کسب کردم.
 2. انگیزه من برای شرکت در این دوره از مسابقات کسب معرفت و افزایش اطلاعات قرآنی بود.
 3. آیات قرآن به انسان آرامش و اطمینان قلبی می بخشد و مداومت به خواندن آیات وحی باعث فزایش انس با قرآن می شود همچنین موجب معرفت قرآنی و افزایش اطلاعات درحوزه علوم قرآنی می شود.
 4. پیشنهاد من برای دانشجویان ،کارکنان و اساتید دانشکده مان این است  که حتماً در جشنواره سال آینده شرکت کرده و خودشان را محک بزنند چرا که این جشنواره منحصراً به موضوعات قرآنی ختم نمی شود و فرصت بسیار خوبی را برای کشف استعداد ها در همه ی زمینه ها از جمله پژوهشی، هنری، ادبی و... فراهم می کند.

***

 1. بنام خدا. محمدرضا فصیحی هستم و در بیست و سومین جشنواره کشوری قرآن و عترت(علیهم السّلام) که در زیبا کنار گیلان به میزبانی دانشکده علوم پزشکی زیباکنار برگزار شد شرکت کردم و در رشته حفظ 15 جزء از کلام ا... مجید در بخش اساتید، رتبه اول را کسب کردم.
 2.  اولاً چون حفظ قرآن نیاز به مهارت و تکرار دارد، خود شرکت در مسابقات انگیزه ای برای مرور آیات است و از طرف دیگر اُنس همیشگی با قرآن به وجود می آورد و بنده با لطف خداوند متعال توفیق شرکت در این مسابقات را داشتم.
 3. خود قرائت قرآن امری الهی است و ما به این مهم امر شده ایم همچنین روایات زیادی نیز در این مورد داریم در ضمن انس با قرآن آرامش خاصی برای انسان به ارمغان می آورد که مسلماً با توجه به دغدغه های امروزی، استرس ها و گرفتاری های بشری، اهمیت قرآئت و تدبّر در آیات قرآن در زندگی باید جدّی گرفته شود.
 4. به سایر دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشکده توصیه می کنم در مسابقات قرآنی شرکت کنند و با توجه به گرایش های مختلفی و جامعی که قرآن دارد می توان ذائقه های مختلف را سنجیده و موضوعات مسابقات را متنوع کرد مانند کاری که دانشگاه علوم پزشکی سیرجان به خوبی انجام داده و می توان با پشتیبانی های مادی و معنوی از این مسئله، تبلیغات گسترده ای را انجام داد همچنین باید انگیزه لازم برای شرکت در این مسابقات معنوی را برای دانشجویان ایجاد کرد.

***

 1. بنام خدا. معظمه السادات رضوی نسب هستم و در بیست و سومین جشنواره کشوری قرآن و عترت(علیهم السّلام) شرکت کرده و ابتدا در دانشکده رتبه دوم را در رشته احادیث اهل بیت به دست آوردم و به جشنواره کشوری راه یافتم و در آنجا هم با کمک خداوند توانستم مقام چهارم را کسب کنم.
 2. فقط خدا می داند هدف و انگیزه من، آشنا شدن با احادیث اهل بیت (علیهم السّلام) بود که با خواست الهی در این جشنواره مقام هم کسب کردم.
 3. هم در زندگی و هم رفتارم تغییرات محسوسی دیده ام و مطمئناً انگیزه ای دوباره برای شرکت مجدد در مسابقات دارم.
 4. واقعاً به همه دوستان و هم دانشگاهی هایم توصیه و تأکید می کنم که در جشنواره سال آینده شرکت کنند چون امری معنوی است و تمرکزشان را فقط برای دروس دانشگاهی نگذارند. چقدر خوب است که با همه ی رشته های قرآنی مانند پرسمان و تفسیر و همچنین کتب متبرّک قرآن، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه و... آشنا شوند.

***

 1. به نام خدا. زینب یغمور هستم از مدّرسین دانشکده علوم پزشکی سیرجان و در بیست و سومین جشنواره کشوری قرآن و عترت(علیهم السّلام)  شرکت کرده در رشته قرائت تحقیق حائز رتبه اول شدم.
 2. اگر حقیقتش را بخواهم بگویم هدفم بودن در کنار دانشجویانم و تشویق آن ها در فعالیت های قرآنی بود و افتخار می کنم که در جمع دانشجویان قرآنی ام هستم و در این جشنواره حائز رتبه هم شدیم.
 3. بیشتر از اینکه  انسان به دنبال شرکت در مسابقات قرآنی و کسب رتبه و مقام باشد باید به قرآن به عنوان "کتاب زندگی" نظر داشته و به آن عمل کند. من قرائت قرآن و حضور در جشنواره را مقدمه ای برای ورود به دنیایی می دانم که "فهم قرآن " کاربرد عملی در زندگی  داشته باشد. امیدوارم که خداوند توفیق عمل به آموزه های نورانی قرآن را به همه ی ما عنایت بفرماید.
 4. به نظر من هر چه از آموزه های قرآن کریم به سمت بکار بستن آنها  در زندگی حرکت و به جایگاه والای آن به عنوان کتاب کاربردی زندگی نگاه کنیم، علاقه جوانان به کلام وحی افزوده خواهد شد و آثار آن را در زندگی لمس خواهیم کرد. البته بخشی از زیبایی های ظاهری قرآن در زیبا خواندن و آهنگ های زیبای آن جلوه گر می شود و این بسیار خوب است چرا که حس زیبایی دوستی، انسان را به سمت قرآن متوجه می کند و به نظرم نقطه ی آغازی برای فهم حقیقت، استخراج معارف و عملی کردن آموزه های قرآنی در زندگی است. به شکلی که اگر ما به عنوان قاری، قرآن را به بهترین وجه تلاوت کنیم اما در زندگی عملی ما جایگاهی نداشته باشد فایده ای نخواهد داشت. اگر در مسابقات مقام بیاوریم ولی سبک زندگی ما، حجاب ما و ارتباط ما با انسان ها قرآنی نباشد، کسب مقام ها و رتبه ها فایده ای نخواهد داشت.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.