چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷

در نامه سرگشاده مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر وزارت بهداشت مطرح شد؛

اعضا بایستی وقت و انرژی خود را صرف تبرئه خویش از اتهامات وارده نمایند/سهم دانشجویان فعال در سازمان جوانان تا چه اندازه است ؟

نامه

مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در نامه‌ای سر گشاده خطاب به رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نسبت به وجود مشکلات خود انتقاداتی را وارد کردند و به بیان راه‌حل‌هایی برای برون رفت از مشکلات این حوزه پرداختند.

به گزارش مفدا، مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نامه‌ای سرگشاده را خطاب به رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نوشته و در این  نامه به مشکلات موجود کانون‌های هلال احمر پرداخته و اهتمام به این مشکلات را خواستار شده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

ولیکن اَحبُّ الامور الیک اَوسطها فی الحق و اَعمّها فی العدل و اَجمعها لرضی الرعیة فاِنّ سُخْط العامّة یُجْحف بِرَضی الخاصة و اِنَّ سخط الخاصة یغتفر مع رضی العامّة

باید از کارها، آن را بیشتر دوست بداری که نه از حق بگذرد و نه فرو ماند و عدالت رافراگیرتر بُود و رعیت را دلپذیرتر، کهناخشنودی همگان، خشنودی نزدیکان را بی اثر گرداند و خشم نزدیکان، خشنودی همگان را زیانی نرساند.

نهج البلاغه، نامه ۴۰_  ترجمه سیدجعفر شهیدی.

ریاست محترم سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر صابونچی

با سلام و احترام

نگاهی اجمالی بر برنامه‌ها و استراتژی های نهضت بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران کافیست تا اهمیت نقش جوانان و ایده های نوآورانه شان در پیشبرد و بقای اهداف و اصول این نهضت را به وضوح مشاهده کرد.

اکنون گروهی از دانشجویان داوطلب با یک دغدغه مندی مشترک (دستیابی به اصول و اهداف جمعیت) و یک توانمندی مشترک (تخصص علوم پزشکی) در لوای سازمان جوانان هلال احمر گرد هم آمده و منتخبین خود را برای ارائه ی واحد ایده های جمعی و تخصصی، انسجام بخشیدن به فعالیت های بشردوستی مشترک و مطالبه گری به حق خویش، تحت عنوان مجمع تخصصی کانون های هلال احمر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، به سازمان جوانان و ریاست محترم معرفی نموده اند تا صدای واحد خود را به گوش بشردوستان رسانده و انرژی و توانمندی اختصاصی خود را هر چه پر رنگ تر در راستای نجات جان انسان ها وتسکین آلام بشری ایفا نمایند. این مجمع در سایه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و در راستای اصول و اهداف آن گام برداشته و تمامی اعضای آن نیز عضو همین جمعیت هلال احمر می‌باشند.

پتانسیل و ذهن تمامی اعضای این مجمع متمرکز بر پیشبرد اهداف عالیه جمعیت هلال احمر و حس انسان دوستانه بوده و حاضر است تا در هر صحنه‌ای ایثارگرانه حاضر شود؛ و این در حالیست که متاسفانه هر گاه برنامه، ایده‌ها و آمادگی این گروه از دانشجویان از طریق نمایندگانشان به یگانه سازمان جوانان هلال احمر که نماد صلح و بشر دوستی در ایران اسلامی است اعلام میگردد، در کمال ناباوری از سوی برخی مسئولین ذیربط و فعالین سازمان به عنوان نقض کننده یاصل یگانگی خطاب می‌شوند.

صحبت‌های دلسرد کننده‌ای که حتی اجازه ی بیان نقطه نظرات و ایده های نوآورانه را به نمایندگان دانشجویان علوم پزشکی نمی‌دهد و تنها موجب یاس و دلسردی فعالین دانشجویی و هلال احمری میگردد و همچنین موجب به حاشیه کشاندن موضوع و سخت تر شدن راه برای فعالیت اعضای داوطلب میگردد.

تاریخ: ۹۷/۱۲/۱۳ 

شماره: ۳۱۷ ع / پ ۱۱-۹۷

گرچه در بسیاری از موارد سازمان جوانان در برخورد با ایده ها و برنامه های مجمع تخصصی، ابتدا سعی در نشان دادن پشتیبانی ظاهری می‌نماید اما در عمل، حتی از ساده ترین پشتیبانی و همراهی، صرف نظر نموده و یا در رسیدگی و تاییدطرح های پیشنهادی مجمع تخصصی چنان روند کندی در پیش میگیرد که زمان طلایی اجرایی طرح از دست رفته ومجمع را با اتلاف شدید وقت، نیرو و هزینه رو به رو مینماید و یا هر بار طرح را با بهانه ای متوقف می نمایند. اما پر واضح است که این پشت گوش انداختن ها، همان "نه"واقعی به درخواست هاییست که در ظاهر به آن بلی گفته و قول پشتیبانی و مساعدت داده‌اند.

و این شرایط، عرصه را به شدت بر فعالین مجمع تخصصی کانون های هلال احمر وزارت بهداشت تنگ نموده است آنچنانکه اعضا تنها به دلیل حسن نیت و دیدگاه مثبت احتمالی جنابعالی تا به حال ادامه ی برنامه ها را پیشبرده و در مقابل چنین ناملایماتی قد خم نکرده اند.

اما بهتر آن نیست که دست به دست هم داده و با تعامل و همدلی بیشتر در راستای دستیابی به اهداف مشترک قدم برداریم، نه آنکه تمام انرژی و وقت خود را صرف تخریب دیگر دوستان و یا متوقف نمودن فعالیت دیگر فعالین نماییم؟

گویا قبل از انجام هر فعالیتی اعضا بایستی وقت و انرژی خود را به جای متمرکز نمودن بر انجام موثر آن فعالیت، صرف متقاعد نمودن، گاها تبرئه خویش از اتهامات وارده از سوی برخی مسئولین و عبور از مراحل اداری جدید وضع شده در ساختار سازمان جوانان توسط مجامعی از جنس خودشان نمایند! گویی ما مجامع، فراموشمان شده بایستی تسریع کننده امور دانشجویان هلال احمری و تسهیل کننده اجرای طرح ها و ایده هایشان باشیم، نه آنکه ساختاری بر ساختارهای اداری موجود بیفزاییم.

حال سوال اینجانبان از جنابعالی که همواره لطف و توجه خویش را از برنامه ها و پتانسیل داوطلبانه دانشجویان و جوانان دریغ ننموده و بارها بر عملی شدن ایده های نو و خلاقانه و حمایت از جوانان به مسئولین ذیربط توصیه مینموده‌اید، اینست: آیا تمامی این جوانان داوطلب عضو سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که تنها به علت اشتراک حیطه تخصصی فعالیتشان و نیز بهره مندی از حمایت مادی و معنوی وزارت بهداشت در راستای ایجاد هم افزایی و کارآمدی هرچه بیشتر گرد هم آمده تا موثر تر و تخصصی تر در جهت نیل به اهداف جمعیت عمل کنند را ناقض اهداف و اصول جمعیت و سازمان جوانان میدانید؟

این دانشجویان پر شور و نشاط اجتماعی نه تنها فعالیت هایشان تناقضی با اصول و اهداف سازمان ندارد، بلکه تمامی ارزش‌های آن را نیز با جان و دل پذیرفته‌اند.

آیا سازمان جوانان، داوطلبان هلال احمری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را زیر مجموعه و از خانواده ی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و نهضت بین المللی صلیب سرخ تلقی نمیکند؟

مگر غیر از اینست که ما طیف های مختلفی از فعالین و داوطلبین را در فعالیت های سازمان شاهدیم؟ مگر نه آنست که هر کس باید به طبع تاثیر و توانایی خود در سازمان و جمعیت نقش بیافریند؟ کدام فعالیت و اهداف این مجمع مغایر باتصمیمات و راهبرد های کلان سازمان بوده است که چنین باید مورد کم لطفی قرار گیرد؟! مگر اصل یگانگی جز اینست که تنها باید یک جمعیت هلال احمر در هر کشور وجود داشته باشد؟ اما آیا این جمع دانشجویی ادعای تشکیل یک سازمان هلال احمر جداگانه را در کشور داشته است که اینچنین مورد خطاب قرار میگیرد؟!

تاریخ: ۹۷/۱۲/۱۳ 

شماره: ۳۱۷ ع / پ ۱۱-۹۷

آیا در اصل قوانین و فکر واحد جمعیت خللی وارد آورده است؟! آیا جز برای پیشبرد اهداف و جز انجام اصول راهی اتخاذ نموده است که اصل یگانگی و یا دیگر اصول و ارزش‌ها را زیر سوال برد؟!

سهم دانشجویان فعال در سازمان جوانان تا چه اندازه است که حتی نماینده هایشان، نه در جایگاه دبیر و شورای مرکزی مجمع تخصصی، که حتی در جایگاه یک نماینده! نیز قادر به ملاقات جنابعالی و طرح مسائل موجود نیستند؟

هربار به بهانه ای و به نحوی از ملاقات اینجانبان با جنابعالی ممانعت میشود! علی ای حال شاید خود نیز به این اتفاق واقفید، نمیدانیم! میگویند جز با مسئولین کلان کشوری ملاقات نخواهید داشت! ای کاش نشستن پای صحبت اعضای کوچک زیرمجموعه تان را از ایشان دریغ نمی نمودید! اعضای فعال خود را چگونه خطاب میکنید و چتر حمایت خود را چگونه میگسترانید آنجایی که عده ای به بهانه های واهی سعی در تخریب و سنگ اندازی در حین فعالیت های این جوانان دارند؟

چه خوب بود همان هایی که در ساختار زیرمجموعه سازمان جنابعالی، اعم از مسئولین و جوانان و دانشجویانی که مدعی رعایت اصول هلال احمر هستند، خود به جای نشانه گرفتن مجمع داوطلب دانشجویان علوم پزشکی، در رعایت اصل بی طرفی و بی غرضی کوشش نمایند و میدان را بر فعالیت دانشجویان فعال علوم پزشکی تنگ ننموده و به جای سد شدن، با پیروی از استراتژی YESجوانان داوطلب و کوشا را حمایت نمایند.

و اما مجدد بیان میکنیم که اینجانبان دانشجویان علوم پزشکی داوطلب هلال احمر هسته ی متمرکز خود را آماده ی خدمت معرفی میکنیم و اعلام میداریم برخلاف هر آنچه که تاکنون ما را به آن متهم نموده اند، همواره در راستای دستیابی به اهداف و اصول و ارزش های جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و انجام فعالیت های انسان دوستانه و بشردوستانه گام برداشته و از این پس نیز همچون گذشته خواستار فراهم نمودن بستری هموار برای نیل به همین اهداف والای مشترک میباشیم و از جنابعالی خواهانیم رویکرد سازمان جوانان را نسبت به فعالیت اینجانبان مشخص نموده و بیان نمایید که اگر تمایلی به فعالیت مجمع تخصصی در لوای سازمان را نداشته و یا مجمع دانشجویان علوم پزشکی را مخل اهداف، اصول، ارزش ها و یا فعالیت های کلان سازمان تلقی میکنید و نیز اگر فعالیت این گروه از جوانان داوطلب را به رسمیت نمیشناسید، مشخصا موضع خود را نسبت به این اعلام حضور و خدمت داوطلبانه ی اعضا شفاف نمایید تا هر بار در هنگام ارائه ی برنامه ها و ایده ها و مطالبات خود بین چنین اتهاماتی وقت و انرژی خود را تلف شده نپنداریم!

و من الله التوفیق

از طرف مجمع تخصصی کانون ها ی هلال احمر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.