چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹

 پانزدهم اسفندماه روز درختکاری گرامی باد

درختکاری

ماه اسفند از آغاز تا پایانش تنها به اندازه یک چشم بر هم زدن طول می کشد، امروز هم که ۱۵ اسفند است، نیمی از این ماه زمستان گذشته و در تقویم ملی ایرانیان به روز درختکاری معروف است. روزی که مردم ایران گامی مثبت برای طبیعت خود بر می دارند و همزمان با آماده کردن سبزه بر سر سفره هفت سین خودشان نیز نهالی هم در دل خاک می کارند و با کاشتن آن کم کم به استقبال از بهار دیدنی و زیبا نیز می روند. در این مطلب، با الی گشت همراه باشید تا کمی از روز درختکاری و تاثیرات مثبت درختان در زندگیمان بگوییم.

۱۵ اسفند در تقویم ملی ایران به روز درختکاری نام گذاری شده است. اما این روز از کجا می آید؟ درختکاری در ایران دارای پیشینه تاریخی و جزء سنت های دیرینه ایرانیان باستان بوده است. در زمان های قدیم ایرانیان جشن های بزرگ و خاصی داشته اند، یکی از این جشن ها درختکاری بوده که هر سال در ۱۵ اسفند نیز مردم با حضور در باغ ها و جنگل ها اقدام به کاشت نهال های جوان می کردند، این رسم تاکنون نسل به نسل در ایران ادامه پیدا کرده است و ما هم اکنون هم روز درختکاری را با یکدیگر جشن می گیریم و درخت می کاریم، در واقع با این کار ایرانیان با هدیه دادن یک نهال به طبیعت پیشواز بهار و زیبایی با شکوهی می روند که در انتظارمان است.

فواید درخت بر روی زندگی بشر

در تمام کتب دینی و غیر دینی کاشت درخت و نگهداری از آن همواره حائز اهمیت بوده است، به طور کلی درختان جزئی از منابع طبیعی و ملی هر کشوری به شمار می روند و متعلق به محیط زیستی هستند که همه افراد در آن زندگی می کنند. تک تک افراد جامعه از هوای پاک و لطیفی که درختان به وجود می آورند، تنفس می کنند و می تواند زندگی سالمی داشته باشند. این تنها یکی از سودهای بسیار درختان است که اکسیژن مورد نیاز انسان ها رافراهم می‌کند. علاوه بر این، هرگز نباید نقش درختان در جلوگیری از بروز سیل را نادیده گرفت، در شهرهایی که احتمال بروز سیل وجود دارد این درختان هستند که می توانند کمک بزرگی در جلوگیری از خرابی های احتمالی را کنترل کنند.

درختکاری

اما این روزها با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش های اساسی دیگری را هم در زندگی انسان ها ایفا می کنند، به طوری که درختان یکی از منابع تامین کننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر و الوار محسوب می شوند. دیگر نقش مهم درختان در زندگی انسان ها درمان است. بله از دیرباز تا کنون گیاهان نقش مهمی و حیاتی برای درمان بسیاری از بیماری ها ایفا کرده اند. برای مثال سال ها از پوست درخت بید برای کاهش تب بیماران استفاده می کرده اند. انسان پس از شناخت ماده تب بر بید (سالیسین) توانست از روی آن آسپرین را بسازد که دارویی مسکن و تب بر است. برای درمان بیماری مالاریا نیز از پوست درختی به نام (سین کونا) استفاده شده است. پوست درخت این گیاه ماده ای به نام (کینن) دارد که میکروب مالاریا را می کشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.