سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰

تشکل جامعه اسلامی برگزار کرد:

جشن ارمغان مهر راهی برای آگاه سازی در جریان پیوند اعضا

مریخی - مشهد

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد : بهتر آن است تا قشر دانشجوی دانشگاه های علوم پزشکی که فرهیخته این امر هستند با مشارکت و آکاه سازی ،نجات بخش جان انسانهایی باشند که درمان تنها از طریق پیوند عضوی از جسم یک بیمار مرگ مغزی باشد.

 به گزارش مفدا مشهد جشن ارمغان مهر عصر دیروز ۱۳اسفند ۹۷ در تالار دانشجو با همکاری تشکل جامعه اسلامی برگزار شد.

از زمانی که در تاریخ پزشکی عضوی از انسان با موفقیت پیوند زده شد قریب به دو قرن می‌گذرد. سال ۱۸۲۳ بود که نخستین بار پیوند بافت پوست از یک موضع بدن فرد روی محل دیگری با موفقیت در آلمان انجام شد.

هرچند  اهدا و پیوند اعضای بیمار مرگ مغزی به بیماران دریافت کننده این اعضا، تا حد زیادی  نیز در کشور ما جای خود را باز کرده ولی هنوز یکسری نقاط کور در این خصوص در بین اهدا کننده‌ها وجود دارد.

 به همین منظور تشکل جامعه اسلامی دانشجویان اقدام به برگزاری جشن ارمغان مهرکرد،  جشنی برای یادآوری این امر مهم در جامعه که زندگی بخش بسیاری از انسانهاست.

دکتر ابراهیم خالقی مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن حضور در این نشست در خصوص تاریخچه پیوند اعضا در مشهد اظهار داشت:  دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خاطر جمعیت بیشتر و بهره مندی از اساتید و متخصصین خاص پیوند عضو به عنوان قطب پیوند شرق کشور شناخته شده که از سال ۱۳۸۰پس از تصویب در مجلس و همزمان با تهران و شیراز فعالیت خود را آغاز کرد و پیوند اعضایی چون کلیه، قرنیه، کبد، قلب، پوست، پانکراس، ریه و... در بیمارستان منصریه مشهد صورت پذیرفته است .

خالقی در ادامه افزود: تاکنون اعضای بیش از ۸۵۰ بیمار مرگ مغزی در این مرکز به بیماران نیازمند اهدا و پیوند شده است.

  

این مسئول مسأله مرگ مغزی در کشور ما را با همه دنیا متفاوت دانست و بیان داشت: این سیکل بسیار با وسواس بررسی می‌شود چراکه با وجود اطلاعات عمومی, هنوز قبول کردن این شرایط در مواقع بحرانی برای خانواده‌ها جای نیفتاده و با زیر سئوال بردن سیستمی که برای مردم مورد اعتماد است مسیر را دشوار می کند، به همین خاطر برای رفع شبهه ،پروتکل تأیید مرگ مغزی بر اساس آیین نامه  تصویب شده صورت می پذیرد و تنها  اعلام پزشک متخصص برای اثبات مرگ مغزی کافی نیست و پس از اعلام چند متخصص دیگر که صلاحیت تأیید مرگ مغزی را دارند انجام می شود.

خالقی در خصوص فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه بیان داشت سالهای اول که این قضیه شروع شده بود راضی کردن خانواده بسیار دشوار  بود ولی در سالهای اخیر به همت رسانه‌ها و فرهنگ سازی  و همچنین غلبه دیدگاه مذهبی، اهدا عضو به عنوان یک فرهنگ ایثار برای مردم جا افتاده است ولی در مجموع بهتر آن است تا قشر دانشجوی دانشگاه های علوم پزشکی که فرهیخته این امر هستند با مشارکت و آکاه سازی ،نجات بخش جان انسانهایی باشند که درمان تنها  از طریق  پیوند عضوی از جسم یک بیمار مرگ مغزی باشد.

در  ادامه این نشست وزیری یکی از خیرینی بود که بخاطر جان یابی همسرش با پیوند اعضا و سپاسگذاری از حق به دنبال یافتن اعضای اهدایی برای بیماران همچنین آگاه سازی خانواده های بیماران مرگ مغزی در شرایط بحرانی بوده که به عنوان یک فعال اجتماعی سعی بر یافتن راهی برای زندگی بیماران بود.

   

در پایان پس از توضیحات یک بیمار در خصوص روند بیماری و چگونگی زندگی پس از دریافت عضو اهدایی، مسئولان اجرایی این نشست با اهدای گل و تندیس تقدیر از این بیمار و همچنین فعالان اجتماعی در این امر قدردانی کردند.

گفتنی است ضمن اجرای زیبای کانون موسیقی در جریان برگزاری این جشن، فرم کارت اهدای عضو توسط حاضرین تکمیل شد.

عکاس: فاطمه نوروزی خبرنگار دانشجویی مفدا مشهد

    

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.