چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵

یادداشت

نگاهی به دستاوردهای دهه سوم انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان استان زنجان

40

اقداماتی که طی دو دهه نخست انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و سلامت انجام شد، طی دهه سوم و چهارم انقلاب اسلامی تداوم یافت و شاخص های مختلف این حوزه به نقطه بسیار مطلوبی رسیده است. به عنوان مثال مطابق با آخرین اطلاعات، تعداد پزشکان استان در سال ۹۷ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به میزان ۷۸.۳۳ است. این میزان در سال ۹۲ به تعداد ۶۵.۹۲ پزشک بوده که گویای رشد ۱۸.۸۳ درصدی در سال ۹۶ است.

افزایش تعداد پزشکان استان در حالی بوده که با توسعه مراکز بهداشتی و درمامی تعداد تخت های بیمارستانی استان نیز روند افزایشی داشته است. تعداد تخت فعال بیمارستانی استان زنجان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۵۷، ۴۰ تخت بوده که در سال ۱۳۹۲ به ۹۲/۱۳۶ تخت و در سال ۱۳۹۶ به ۲/۱۶۰ تخت رسیده که رشدی معادل ۱۷ درصد داشته ‌است.

در دهه سوم انقلاب اسلامی اجرای برنامه پزشک خانواده  و بیمه روستایی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر (سال ۱۳۸۴) انجام شد که یکی از اقدامات مهم حوزه درمانی استان در راستای سیاست های بهداشتی و درمانی کشور بود.

در راستای توسعه خانه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامتی طی دهه سوم انقلاب ۱۸۵ خانه بهداشت  در مناطق محروم احداث شد تا خدمات درمانی استان با پوشش مناطق دورافتاده توسعه یابد. همزمان ۴۳ مرکز خدمات جامع سلامت و ۳ پایگاه سلامت  غیر ضمیمه نیز در استان زنجان عملیاتی شد.

اجرای برنامه سلامت مادران و کودکان در سراسر مراکز ارائه خدمات سلامت استان در سال ۱۳۸۳ انجام شد و همچنین ادغام برنامه نظام مراقبت مرگ مادری در برنامه سلامت مادران طی سال ۱۳۸۵ عملیاتی گردید.  اجرای برنامه بهبود شیوه زندگی در سالمندان در سال ۱۳۸۵ و راه اندازی مراکز مشاوره بیماری های رفتاری بویژهHIV/AIDS ، انجام طرح دیده وری ایدز در زندانها و راه اندازی مراکز درمان از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است.

طی دو دهه اول و دوم انقلاب اسلامی تعداد آزمایشگاه های دولتی برای افزایش پوشش خدمات دولت در استان روند افزایشی داشت. این روند در دهه سوم انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت و از ۳۷ آزمایشگاه موجود به ۵۱ آزمایشگاه رسید. توسعه آزمایشگاه های دولتی در حالی محقق شد که در کنار آن افزایش آزمایشگاه های خصوصی نیز پیگیری می شد که طی دهه سوم انقلاب تعداد آن ها به ۱۹ آزمایشگاه رسید.

خدمات درمانی در شهرهای استانی با محوریت توسعه بیمارستان ها پیگیری شد و تعداد بیمارستان های استان که طی دو دهه نخست و دوم انقلاب با روند افزایشی همراه بود، در دهه سوم انقلاب اسلامی نیز روند رو به رشد خود را ادامه داد. تعداد بیمارستان های استان از ۸ بیمارستان موجود به ۱۱ بیمارستان افزایش یافت. متناسب با این افزایش وضعیت تخت های بیمارستانی استان نیز ارتقا یافت و تعداد تخت فعال استان از یک هزار و ۷۵ تخت به یک هزار و ۳۱۷ تخت افزایش پیدا کرد.

پیگیری و نظارت در تبدیل کارخانجات آرد از روش تولید سنتی (سیستم چکشی) به تولید روش صنعتی (پنوماتیک) از اقدامات مهم حوزه بهداشتی استان طی دهه سوم انقلاب اسلامی برای تولید نان صنعتی و بهداشتی بود. همچنین در همین راستا  هدایت کارگاه های پنیرسازی فاقد مجوز جهت اخذ مجوزهای بهداشتی از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است.

در حوزه آموزش نیز در دهه سوم انقلاب اسلامی همانطور که طی دو دهه گذشته اقدامات مهمی صورت گرفته بود، تاسیس دانشکده داروسازی و دانشکده پیراپزشکی و دندانپزشکی در استان زنجان عملیاتی شد. در این راستا ۱۳ رشته مقطع تحصیلی در دانشکده های این حوزه راه اندازی  و ۴۳ عضو هیأت علمی نیز جذب شد.

از دیگر اقدامت مهم و توسعه ای بهداشت و درمان استان طی دهه سوم انقلاب اسلامی تشکیل کمیته بهینه سازی وضعیت سیلوها و مراکز ذخیره سازی گندم، اجرای ۲ دوره برنامه PMS (کنترل محصول در سطح عرضه)، اضافه شدن بخش آنالیز دستگاهی به حوزه درمان، تجهیز آزمایشگاه به دستگاه­های اتوماتیک (GC و اتمیک ابزربشن)، تفکیک معاونت غذا و دارو از معاونت درمان و ایجاد مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم و مدیریت تجویز و مصرف منطقی دارو بوده است.

تاسیس داروخانه شبانه روزی شهید بهشتی، اخذ تفویض اختیار کمیسیون ماده ۲۰ امور داروخانه ها و توزیع و افزایش پایگاه اورژانس جاده ای از ۲ به ۳۶ پایگاه از دیگر اقدامات و دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان استان در دهه سوم انقلاب اسلامی بوده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.