شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶

کارمند و پرستار نمونه قرآنی در گفتگوی اختصاصی با مفدا؛

"خیلی وقت ها در روزمرگی‌های خود نیاز مبرم به آسایش و آرامش پیدا می‌کنیم و قرآن بهترین راه برای به دست آوردن این آرامش درونی می‌باشد"

كاشان مصاحبه

در پی کسب رتبه اول رشته حفظ کل قرآن کریم در بیست و سومین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت در بخش کارکنان توسط فهیمه نمازی گفتگوی اختصاصی با وی انجام شده است.

به گزارش مفدا کاشان، گفتگویی با فهیمه نمازی کارمند برجسته قرآنی انجام شده است. از شما دعوت می‌کنیم تا مصاحبه ما را با این کارمند برگزیده در این دوره از جشنواره بخوانید.

سلام لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق کاریتان برایمان بگویید.

فهیمه نمازی هستم. دارای چهارسال سابقه کاری در حرفه پرستاری. از ۱۱ سالگی شروع به حفظ قرآن کردم و بعد از اتمام دبستان به مرخصی تحصیلی رفتم و طرح یک‌ساله حفظ قرآن را شروع کردم و توانستم کل قرآن را حفظ کنم.

چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید و آیا بجز مسابقات دانشگاهی در مسابقات دیگری نیز شرکت کرده اید؟ 

هر ساله سازمان‌های مختلفی مسابقات حفظ قرآن برگزار می‌کنند که من در اکثر آنها شرکت کرده و رتبه گرفتم.هم‌جنین در جشنواره‌های قرآنی وزارت بهداشت سال قبل نیز شرکت و رتبه کسب نمودم.

انگیزه شما برای شرکت در این جشنواره چه بود؟ 

دلایل زیادی وجود داشت اولاً می‌خواستم با دوستان قرآنیم همراه و همگام شوم و هم‌چنین از برکات قرآن مستفیذ و اینکه این‌کار برایم بسیار لذت بخش بود، درواقع هرکدام از ما خیلی وقت ها در روزمرگی‌های خود نیاز مبرم به آسایش و آرامش پیدا می‌کنیم و قرآن بهترین راه برای به دست آوردن این آرامش درونی است و این مسابقات دلیلی شد تا من بیشتر بتوانم با قرآن انس بگیرم .دوماً مرور محفوظاتم تا آنها را فراموش نکنم.

برای بهتر شدن دوره های بعدی چه پیشنهادی دارید؟ 

پیشنهاد من این است که به بعد معنوی این مسابقات بیشتر توجه کنیم در واقع چند روزی که برای حضور در مسابقه کنار هم هستیم را به خواندن کتاب ‌های اخلاقی و تفسیر اختصاص دهیم.

چه توصیه ای برای همکاران و دوستان خود دارید؟ 

البته خودم نیاز به توصیه همکاران و دوستانم دارم اما خیلی خوب بود اگر همه ما بتوانیم پرستاری را با مفاهیم قرآنی تلفیق دهیم و کارها را صرفاً برای رضای خدا انجام دهیم تا سختی‌های زندگی و این راه برایمان شیرین شود.

چه درخواستی از مسئولین دانشگاه دارید؟

یک دوره فشرده تفسیر تخصصی قرآن برای مقام آوران برگزار کنند تا بیشتر با مفاهیم این کتاب آسمانی آشنا شویم و بتوانیم آنها را نیز به دیگران انتقال دهیم.

بدترین و بهترین خاطره شغل پرستاری شما چیست؟ 

با توجه به اینکه در بخش طبی سه ( اکثرا برای شیمی درمانی مراجعه می‌کنند) فعالیت دارم؛ بدترین خاطره من این است که بیماران این بخش نیاز به روحیه تراپی دارند آنها وقتی متوجه بیماری خود می‌شوند؛ ناامید و گاهی نیز افسرده می شوند که مرور این خاطرات برای من ناگوار است و بالعکس زمانی که بیماری آنها رو به بهبودی است و امیدشان را بدست می‌آورند و به زودی از اینجا مرخص می شوند این باعث خوشحالی من می‌شود.

از اینکه رشته پرستاری را انتخاب کرده اید رضایت دارید؟

بله کاملا راضی هستم زیرا اولاً این شغل هدیه حضرت زینب (س) می‌باشد و به این آیه { وَنَکْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ: هرکاری می‌کنیم می‌نویسیم و آثارش را نیزمی‌نویسیم } باور دارم؛ یعنی باعث می‌شود من در مراقبت از بیماران کوتاهی نکنم.

یک جمله در مورد پرستاری بگویید

پرستاری می‌تواند یکی از راه های قرب به خداوند باشد.خوش رفتاری با بیماران و دلجویی از آنها، لبخند و محبت به آنها همگی باعث قرب الهی می‌شوند انشاءالله.

نظر شما در مورد این جمله "که اگر پرستاران پایبند به قرآن باشند با تعهد بیشتری نسبت به بیماران کار می‌کنند" چیست؟ 

خب در واقع هرکسی که پایبند به قرآن باشد کارها و وظایفش را با تعهد بیشتر انجام می‌دهد ولو اینکه پرستار نباشد و این امر در واقع در حرفه های دیگر نیز وجود دارد اما پرستار چون با جان انسان ها و بیماران در ارتباط است بیشتر حس می‌شود. مثلا خود من با وجود زمینه قرآنی که دارم همیشه سعی می کنم با وجدان کار کنم تا در پیشگاه الهی مواخذه نشوم.

آیا به آیه خاصی که مرتبط با شغلتان باشد اعتقاد دارید؟

_ بله درواقع ما در رشته پرستاری سختی های زیادی داریم و مرتب از طرف بیماران کنایه هایی می‌شنویم که بخاطر درد و بیماری آنهاست و آیه سوره مبارکه فرقان {إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا } مردان خدا کسانی هستند که اگر یک جاهل به آنها عتابی کنند آنها سلام می‌کنن . را به من یادآوری می‌کند{
{ وَ أَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ } و نیکی کنید که خداوند نیکوکاران را دوست دارد
{أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ} یاد خدا آرام بخش دلهاست
{وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ} و هنگامی که بیمار می‌شوم او شفایم می‌دهد.

لطفا برای ما از ارتباط شغلتان و آیات قرآنی بگویید.

اول از همه باید بگویم که استعانت از قرآن سختی های کارم را برای من آسان کرده است. پرستاری شغلیست که اگر باهوش باشیم می‌توانیم هم ثواب زیادی بدست آوریم هم به خودسازی کمک شایانی می‌کند. هنگامی که ما کارهای سخت بیمار را انجام می‌دهیم باعث می‌شود که از خودخواهی فاصله بگیریم و فضیلت های اخلاقی مان مانند بردباری، نظم و قانون، مهربانی و ..... را یاد بگیریم.

خبرنگار(الهه قادری)

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.