چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲

در اولین روز از کارگاه،

مبانی و اهداف دوره آموزشی مهارتهای زندگی قرآنی تبیین شد

12

در اولین روز از دوره آموزشی مهارتهای زندگی قرآنی ویژه کارشناسان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی اهداف و مبانی این دوره اموزشی تبیین شد. یوسف قنبری مسئول قرآن وعترت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیزدراین دوره حضوردارد.

به گزارش مفدا، اولین روز از کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی قرآنی در فرهنگسرای قرآن با حضور کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر بحرالعلوم در سخنانی پیشینه آشنایی خود با مجموعه تحت مدیریت استاد خدام حسینی و برخی از مشکلات موجود در جذب مخاطب به سمت فعالیتهای قرآنی را بیان کرد.

در ادامه علی اکبر توپچی رییس فرهنگسرای قرآن با تاکید بر جامعیت قرآن گفت: تصور ما از قرآن نباید صرفا حفظ و قرائت آن باشد.
وی تاکید کرد: خطری که ما را تهدید می‌کند این است که به قرآن فقط به عنوان یک کتاب مقدس بنگریم و جامعیت و هدایتگری قرآن را فراموش کنیم. این کتاب می‌تواند مشکلات زندگی ما را حل کند. حتی در جامعه قرآنی هم گاهی دیده می‌شود که خلق افراد ضعیف است.
توپچی در پایان افزود: باید بنگریم و ببینیم آیا قرآن می‌تواند به ما مهارت زندگی و مهارت اداره جامعه را بدهد؟ 

سپس دکتر مظاهری به بیان تعاریف مختلف از زندگی پرداخت و گفت تا زیست ما قرآنی نشود قرآنی نیستیم. برای این امر اولین گام این است که چشم اندازمان قرآنی شود. چه چیزهایی برای ما مهم است و افق دید ما کجا است؟

وی با اشاره به آیات اول سوره ملک گفت: مسئله هستی این است که جوهر و عیار ما مشخص شود به میزانی که من با قرآن هم افق می‌شوم می‌توانم دید عمیق تر وسیع تر و نافذتری داشته باشم.

مظاهری تاکید کرد در این راه پس از تعیین اولویتها، اهداف و چشم اندازها باید برنامه‌ها را مشخص کنیم تا بتوانیم
افقها و زاویه دید ما با قرآن یکی شود.

وی افزود: مسئله اصلی ما خوب زندگی کردن است. اگر نتوانیم خوب زندگی کنیم هیچ حرفی برای نسل امروز و نسل آینده نداریم. 

استاد خدام حسینی در ادامه به معرفی این دوره آموزشی پرداخت و گفت هدف ما از برگزاری این دوره آموزشی تنظیم جسم افسرده و پرخاشگر است. نباید زندگی ما بیش از حد عرفانی و زاهدانه یا بیش از حد زمینی و  مادی شود و قرآن در این زمینه پاسخگو و درمانگر است.
وی تصریح کرد: معنویت با دستور العمل و بخشنامه نیست. انسان طراز خون و گوشت و پوست دارد. در این دوره اموزشی در مورد خواب، خوراک، بهداشت و ورزش صحبت می‌کنیم و برای افراد برنامه خانوادگی ارایه می‌دهیم.

ستاد خدام حسینی در تعریف دوره آموزشی مهارتهای زندگی قرآنی گفت: کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی مجموعه‌ای است سیستماتیک و ساختارمند که با طرح مسئله و ایجاد انگیزه و ارایه راهکارهای عملی جهت کسب تجربه و تمرین و گفتگو از نتایج نظری تفکر و تجارب عملی زندگی را به فرصتی جهت تحقق تمامیت انسان تبدیل می‌نماید. سپس به تحلیل بخشهای مختلف این تعریف پرداخت و مبدا، مسیر و مقصد برگزاری این کارگاه را تبیین کرد.

استاد خدام حسینی سپس به بیان تفسیر آیه (استجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم) پرداخت و تصریح کرد: اگر مرگ را احراز نکنید نمی‌توانید زندگی را درک کنید.

وی تاکید کرد: اگر کسی بتواند به این چند سوال پاسخ دهد به قرآن نیازی نخواهد داشت این سوالات عبارتند از: زندگی یعنی چه؟ انسان یعنی چه؟ هدف آفرینش چیست؟ معنای زندگی چیست؟

وی افزود: کارگاه ما بر سه رکن عقلانیت و نگرش سیستمی و مخاطب محوری استوار است سپس این سه رکن را تشریح کرد و دستیابی به حال خوب پایدار از نتایج شرکت در این کارگاه برشمرد.

استاد مظاهری در ادامه جلسه به تبیین سرفصلهای ارائه شده توسط استاد خدام حسینی پرداخت.

این کارگاه آموزشی که در محل فرهنگسرای قرآن و با همکاری این نهاد برگزار شده است، کارشناسان قرآن و عترت پس از ارزیابی، شناسایی و سطح بندی و در کارگاه‌هایی با موضوع مهارتهای زندگی قرآنی شرکت می‌کنند.

استاد خدام حسینی، خانم نوروزی و آقای دکتر مظاهری از اساتید این دوره آموزشی هستند.

در روزهای آینده کارشناسان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی از اساتید این دوره مشاوره های فردی و گروهی دریافت می‌کنند.

این دوره آموزشی در محل فرهنگسرای قرآن به نشانی خیابان قزوین، نرسیده به سه راه آذری، فرهنگسرای قرآن برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.