چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸

دومین روز از کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی برگزار شد

کارگاه

دومین روز از کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی با حضور کارشناسان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.


به گزارش مفدا، دومین روز از کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی با حضور کارشناسان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در فرهنگسرای قرآن برگزار شد.

استاد خدام حسینی در این جلسه در معرفی کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی گفت: این کارگاه ابتدا احیا می‌کند. مهارتهای زندگی قرآنی بیداری و شکر نعمت است و ارائه مهارتهای بین مبدا و مقصد زندگی است.

وی جامعیت، هماهنگی، کارآمدی، اثر بخشی و ماندگاری را از ویژگیهای کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی دانست و اضافه کرد: موضوع کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی امور جاری،  امور موظف و امور ویژه زندگی است.

خدام حسینی افزود: محل تولد انسان و پدر و مادر انسان جبری است. انسان مانند همه جانداران پدر و مادر دارد. اما انسان و انسانیت هیچ پدر مادری ندارد. طبق فرموده قرآن کریم: اذا نفخ فی الصور فلا انساب بینهم.

وی تصریح کرد: انسانیت انسان فرزند اراده و انتخاب او است. هر کسی خودش با شخصیت می‌شود. شخصیت تزریقی نیست. تولد و مرگ ما جبر است اما فرصت اراده و انتخاب ما تولد ما است.

خدام حسینی خودمشاهده‌گری، خودآغازگری، خودحفاظتی، خودقضاوتی، خودشکوفاگری را از مراحل مهارتهای زندگی قرآنی برشمرد و گفت: در قرآن کریم آمده است: هذا ما توعدون لکل اواب حفیظ و در آیه دیگری آمده است: ما انت علیهم بحفیظ. این آیات اشاره به خود حفاظتی است.

در ادامه جلسه بازخورد برگزار شد و استاد مظاهری به سوالات حاضران در جلسه پاسخ گفت. در ادامه استاد این جلسه خودآغاز گری، خود حفاظتی، خود قضاوتی، خود شکوفاگری را به تفصیل توضیح داد.

وی خودآگاهی را سه بخش خودآگاهی فلسفی، خودآگاهی اجتماعی و خودآگاهی تربیتی دانست و گفت برای خودآگاهی تربیتی باید داشته‌ها، محدودیتها و نداشته‌هایمان را بشناسیم.

در ادامه شرکت کنندگان در دو گروه خانمها و آقایان در دو کلاس مختلف سوالات خود را در خصوص کارگاه مطرح کردند.

خانم عزیزی در کارگاهی که با مشارکت کارشناسان قرآنی برگزار شد توضیحاتی در خصوص انواع خودآگاهی ها ارائه کرد و گفت: آگاهی یعنی در امور روزمره بدانیم که اکنون در حال انجام چه کاری هستیم اما خودآگاهی یعنی ارتباط کارهای ما با هم چگونه است.

وی تاکید کرد ما مرکز دایره زندگی خود هستیم و نتیجه خودآگاهی ما این است که در لحظه اکنون زندگی کنیم و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنیم.

عزیزی با اشاره به احادیث معصومین علیهم السلام گفت برای اینکه بتوانیم عادات بد خود را ترک کنیم باید چه کاری انجام دهیم؟ برای ترک عادات بد باید یک سال آنها را ادامه دهیم تا در ذهن ما ملکه شود.

عزیزی با اشاره به جملات استاد حسن زاده آملی گفت: جسم مرکب نفس است، نفس مرکب عقل است، عقل مرکب جان است، جان آیینه جانان است.

عزیزی در تشریح خود آگاهی جسمی گفت: ما باید به سلامت جسمی خود توجه ویژه داشته باشیم. خوردن، خوابیدن، بهداشت، ورزش، تفریح و پوشاک از عوامل موثر بر سلامتی جسمی است.

وی سپس توصیه هایی بر چگونگی شناخت طبایع چهارگانه ارائه کرد و بر رعایت توصیه های طب سنتی در زندگی تاکید کرد.ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.