چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷

حاشیه‌های جذاب پاسخ به یک سؤال؛

با این وضع چرا باید ایران بمانم/معاون اول رییس جمهور، وزیر بهداشت و وزیر علوم پاسخ می‌دهند

تقدیر از دانشجوی نمونه کشوری دانشگاه علوم پزشکی فسا

بزرگترین رویداد علمی فرهنگی پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نهاد ریاست جمهوری ساعاتی قبل آغازیدن گرفت و ۴۰ نخبه علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی کشور در کنار هم از خواسته‌هایشان و امیدهایشان برای فردای ایران گفتند.

عکس های یادگاری بیست و هفتمین حشنواره دانشجوی نمونه

به گزارش مفدا، بزرگترین رویداد علمی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نهاد ریاست جمهوری ساعاتی قبل آغازیدن گرفت و ۴۰ نخبه علمی فرهنگی آموزشی و پژوهشی کشور در کنار هم از خواسته‌هایشان و امیدهایشان برای فردای ایران گفتند.

خانواده‌ها در کنار فرزندان برومند و نخبه خود حضور دارند و با افتخار به این وارستگان علم و دانش نگاه می‌کنند. هر خانواده‌ای گویا گنج خود را آورده است تا برای لحظاتی در کنار شادی و اوج گرفتن او اوج بگیرد و چه سخت است نگاه‌های مادر مهربانی که از من می‌پرسد انعکاس این خبر برای آینده فرزندم کمک کننده خواهد بود؟ و من نگاهم را در نگاه مهربانش گره می‌زنم و می‌گویم من به قدر وسعم تلاش می‌کنم خبر این دردانه‌های دوست داشتنی، عالم، دانا، فرهیخته، نخبه، فرزانه، با اخلاق و عزیز را به خوبی منتشر کنم و دیگر با خدا است.

قرآن که تلاوت می‌شود سکوت طنین انداز است و همه در انتظار آغاز بالیدن‌ها. صلوات پایانی، قرآن کریم را به سرود جمهوری اسلامی پیوند می‌دهد و همه ایستاده می‌خوانند سرود ملی کشور عزیزم ایران را.

مجری خوب این برنامه با صدای گیرا پشت تریبون می‌رود و برای مادر می‌خواند، مادری که گوهر گران بهای روی زمین است؛ فرشته‌ای که بلطف خدا زمینی شد و دامانش مهد پرورش و تربیت.

در ادامه دکتر صدیقی به ارائه آماری از ۴۰ برگزیده این جشنواره پرداخت و گفت: برگزاری هر ساله مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری مصداقی از همکاری دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یکدیگر است.

وی در مورد روال انتخاب دانشجویان نمونه دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، گفت: طبق روال هر سال، دانشجویان ابتدا در دانشگاه و سپس به دو وزارتخانه معرفی می‌شوند. در مرحله بعد، استادان دانشگاه‌ها این دانشجویان را ارزیابی می‌کنند. مانند هر سال ۲۷ دانشجوی نمونه از وزارت علوم و ۱۳ دانشجوی نمونه از وزارت بهداشت معرفی شدند.

صدیقی افزود: سه دانشجو از دانشگاه‌های وزارت علوم و دو دانشجو از دانشگاه های وزارت بهداشت هم شایسته تقدیر شناخته شدند؛ که دانشگاه‌های تبریز و علوم پزشکی یزد به علت داشتن بیشترین دانشجوی نمونه، به عنوان دانشگاه برتر معرفی شدند.

در ادامه دو دانشجو به نمایندگی از وزارت بهداشت و وزارت علوم بر روی سن رفته و مطالب خود را بیان داشتند. مطالبی که از دل برآمد و بی درنگ بر دل همه حضار خصوصا خانواده‌هایی که سرمایه‌های خود را به میدان آورده بودند نشست.

فرزانه رحمانی دانشجوی دکترای حرفه‌ای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ابتدا بر روی سن آمد با همان مهربانی یک دانشجوی نمونه و ایستادگی یک جوان ایرانی.

در ابتدا گفت:  ممنونم که ما را انتخاب کردید و اجازه دادید در این مکان صحبت کنیم اگر جشنواره دانشجوی نمونه نبود بنده اینجا در خدمت شما حضور نداشتم.

 وی در قسمتی از صحبت‌های خود تصریح کرد: کشور ما در شش سال اخیر شاهد رشد برق آسایی در حوزه علم بوده است و بی انصافی است اگر بگوییم دانشجویان علوم پزشکی و رشته ‌ای پزشکی نقشی در این موفقیت نداشته‌اند و در واقع بعد از علوم شیمی و مواد پاولیکیشن‌های علوم پزشکی نقش اساسی در این رشد علمی داشته است.

وی به محل تحصیلات طرح و استقرار دانشجویان پزشکی اشاره کرد و در ادامه نکات مفیدی در خصوص داشتن الگوی مناسب انتخاب مکان طرح دانشجویان پزشکی را بیان داشت.

این دانشجوی نمونه به کاهش تسهیلات طرح نخبگان نیز گریزی زد و ابراز داشت: بخش نامه اخیر معاونت منابع انسانی وزارت بهداشت تسهیلات طرح و معافیت طرح نخبگان درجه یک را لغو کرده است و شروط محدود کننده جدیدی را برای طرح نخبگان گذاشته است.

وی به افزایش قسمت ظرفیت دانشجویان پزشکی و تخصص و پیراپزشکی نیز اشاره‌ای کرد و ابراز داشت: دلیل این موضوع هر چه هست از نظر ما دانشجویان پزشکی دو پیامد بیشتر نخواهد داشت یکی کاهش کیفیت آموزش پزشکی و پیراپزشکی و دیگری کم رنگ شدن پژوهش و کارآفرینی و نقش آن در آموزش پایه علوم پزشکی است.

این فعال دانشجویی به ارائه تسهیلات پسا دکتری به دانشجویان رشته‌های پزشکی اشاره کرد و گفت: این تسهیلات در وزارت علوم با جدیت در حال دنبال شدن است اما در وزارت بهداشت توجه آن چنانی به آن نمی‌شود.

وی در ۳۰ ثانیه پایان وقت خود سؤالی را طرح کرد که در ادامه سه سخنران اصلی این جشنواره به آن پاسخ دادند و در حالی که بغضی از دلسوزی برای کشور و آینده را در گلو کنترل می‌کرد گفت:  ممنون که به من فرصت دادید اما یک نفر به این سؤال من پاسخ دهد، سؤالی که هر روز از خودم می‌پرسم اما جوابی برایش پیدا نکردم و آن این که اگر کسی شهریور ماه سال آینده پس از فارغ التحصیلی من این سؤال را بپرسد که چرا می‌خواهی ایران بمانی و چرا نمی‌خواهی ایران را ترک کنی جوابی جزء این که «به خاطر خانواده و علایق خانوادگی و فرهنگی می‌خواهم اینجا بمانم» ندارم و جواب بهتر را از شما طلب می‌کنم که یکی به من جواب بدهد که «با این وضع چرا باید ایران بمانم».

در ادامه دکتر حسین واثقی به عنوان نماینده دانشجویان نمونه از دانشگاه تبریز پشت تریبون قرار گرفت و با بیان این که عرایضم را با یک  سوال آغاز می‌کنم، معاون اول رییس جمهور را مورد خطاب قرار داد و گفت: شما را خطاب قرار خواهم داد چون از روحیه جوان گرایی و اعتمادی که به دانشجویان دارید خبر دارم و فردی هستید که اگر قولی بدهید سر قولتان می‌مانید.

بر هیچ کس پوشیده نیست که محور توسعه، انسان است و قطعاً نخبگان هر جامعه به عنوان فرهیختگان بار سنگین‎تری از این توجه را بر دوش خود دارند.  وقتی در بیانات رهبر معظم انقلاب می شنویم که مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان علمی باشد در می یابیم که یکی از دغدغه‌های معظم له‎ استفاده‎ شایسته از توانمندی‌های اشخاصی است که ما آنها را با مهر نخبگان به جامعه معرفی می‌نماییم.وی به طرح سؤال خود پرداخت و ابراز داشت: باید به این سؤال پاسخ داد که تا چه اندازه توانسته‌ایم نخبگان خود را به سمت مدیریت تحولات کشور هدایت کنیم؟ آیا اساساً این فرصت را ایجاد کرده‌ایم که نخبگان ما وارد مدیریت تحولات کشور شوند؟.

این دانشجوی نمونه ادامه داد: بر هیچ کس پوشیده نیست که محور توسعه، انسان است و قطعاً نخبگان هر جامعه به عنوان فرهیختگان بار سنگین‎تری از این توجه را بر دوش خود دارند.  وقتی در بیانات رهبر معظم انقلاب می شنویم که مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان علمی باشد در می یابیم که یکی از دغدغه‌های معظم له‎ استفاده‎ شایسته از توانمندی‌های اشخاصی است که ما آنها را با مهر نخبگان به جامعه معرفی می‌نماییم.

واثقی با تاکید بر این که ماده  ۱۸ در برنامه پنجم توسعه کشور، مباحث ویژه نخبگان را به خود اختصاص داده بود، بیان داشت:  در برنامه ششم نیز ماده ۶۴ لزوم توجه به نخبگان را دوباره مورد تاکید قرارداده است. با این تفاسیر می‌توان توجه ویژه‌ای که دولت تدبیر و امید و رییس جمهور روحانی بر این موضوع دارند را دریافت.

وی خطاب به دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: متاسفانه باید بگویم ما امروز  شاهد شیوع فکر مهاجرت در ذهن جوانان نخبه هستیم و این را نمی‌شود انکار کرد. بخشی از دلیل شیوع فکر مهاجرت نیز  نادیده گرفتن این نخبگان جوان و عدم به کار گیری از ظرفیت آن‌ها در داخل کشور است که منجر به ایجاد یک روحیه نا امیدی شده است. در کشورهای مقصد مهاجرت، دستمزدهای بسیار تامل برانگیز، تشویق‌های مالی، تهیه مسکن، اختصاص بودجه‌های بالای تحقیقاتی، اعطای هیات علمی و کرسی‌های دانشگاهی به دانشجویان نخبه تنها بخشی از حمایت‌هایی است  که در فهرست سیاست‌های جذب آن‌ها وجود دارد.

برگزیده بیست و هفتمین جشنواره دانشجویان نمونه با بیان این که هیچ رنجی برای نخبگان کشور دشوارتر از عدم شایسته‌سالاری نیست، یادآور شد: تمرکز نداشتن بر کار علمی و نداشتن امنیت شغلی با زندگی دانشجویان نمونه گره خورده است و این موجب می‌شود بیگانگان دست طمع به سوی بهترین دانش آموختگان و فرهیختگان ما دراز کنند و نتیجه آن، می‌شود پذیرش‌هایی که در اینباکس ایمیل‌هایمان هست!

واثقی با تاکید بر این که من امروز می‌خواهم  در این مراسم جواب یک  سؤال را بگویم که خروجی نظرات همه دانشجویان نمونه حاضر در سالن است، به بیان این سؤال پرداخت که ما چرا مانده‌ایم؟ و پاسخ داد: ما این انقلاب و خاک وطن مان را دوست داریم. هر چقدر هم با مشکل مواجه بشویم حرف‌های رهبر معطم انقلاب برایمان قوت قلب و امید بخش است که می‌فرمایند: «بنده در دفاع از جامعه نخبگان و از حرکت علمی کشور تا نفس دارم ذره‌ای کوتاه نخواهم آمد». مگر می‌شود این حرف‌ها را شنید و با مشکلات کنار نیامد. مگر می‌شود این جمله را شنید و عزم را برای پیشرفت وطن جزم نکرد!!.

 در ادامه این وزیر علوم بود که برای دقایقی پشت تریبون رفت و به بیان مطالبی در خصوص اهمیت جایگاه دانشجوی نمونه پرداخت وگفت: مراسم تقدیر از دانشجویان که هرساله انجام می‌شود در راستای توجه به آنان در دوران تحصیل است. مجموع زحماتی که همکاران ما در مجموعه دو وزارت علوم و بهداشت انجام می‌دهند، در جهت تربیت دانشجویان تلاشگر و صاحب استعدادهای خوب و برجسته است.

غلامی خاطر نشان کرد: به عنوان معلم دانشگاهی تاکید می‌کنم که وجود دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کنار استاتید دانشگاه یکی از اهرم‌ها و پیش شرط‌های موفقیت برای انجام و پیگیری تحقیقات است و علاوه بر اینکه دانشجویان در مسیر تحصیل در دانشگاه حرکت می‌کنند، در تولید علم و فناوری نیز موثر بوده و دانش آموخته‌های ما نیز اینگونه هستند.

وزیر علوم با اشاره به محدود شدن استخدام فارغ التحصیلان در ادارات دولتی خاطر نشان کرد: همین موضوع باعث افزایش کارآفرینی توسط دانش آموختگان دانشگاهی، بکارگیری فناوری ها و تلاش متخصصان برای پیشرفت کشور شده است.

وی با اشاره به مشکلات کشور و تغییر رویکردها تصریح کرد: اینکه دانش آموختگان دانشگاهی علاقمند به کار در حوزه تحقیقات هستند به این جهت است که در دوران تحصیل خود در چنین فضایی تحصیل می‌کنند و می‌آموزند که می‌توان در بخش خصوصی نیز کار کرد.

غلامی ادامه داد: در وزات علوم خوشحال می شویم که عزیزانی بیشتری را در محدوده دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها نگه داریم و از وجود آنها استفاده کنیم. سالیانه حدود سه هزار نفر جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها می‌شوند اما امسال حدود ۱۰ هزار نفر برای جذب هیات علمی داوطلب داشتیم که کمتر از یک سوم متقاضی‌ها را می‌توان جذب کرد.

وزیر بهداشت نیز بر روی سکو قرار می‌گیرد و می‌گوید: در جمع دانشجویان نمونه کشوری با اشاره به اینکه متاسفانه ما در حوزه پزشکی طبیب تربیت می‌کنیم، حکیم تربیت نمی‌کنیم، گفت: یک نگاه بر گذشته بعد از انقلاب ما، نشان می‌دهد که ایران در عرصه توسعه دانش و زیرساخت‌های پژوهش و دستاوردهای عظیم این عرصه تقریبا از همه عرصه‌ها جلوتر است.

وی اظهار کرد: از همه اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها که چتر حمایتشان باعث دلگرمی در پرورش دانشجویان نخبه و اصیل شده ، تشکر ‌کنم. همچنین از وزیر علوم و همکارانشان و همچنین دکتر جهانگیری که نه امروز بلکه از دیرباز وسالهایی که مسؤولیت اداره بخش فرهنگ، علم و دانشگاه را در سازمان برنامه و بودجه داشتم، تلاش‌های زیادی در عرصه علم کرده‌اند و همواره حامی دانشگاه، صنعت و پژوهش بوده‌اند، قدردانی می‌کنم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما در سال ۵۷ در کشور فقط ۱۴ هزار پزشک داشتیم، که اکثر آنها پزشکان خارجی بودند، اظهار کرد: امروزه هیچ روستا و منطقه‌ای در کشور نیست که با سوادترین تیم پزشکان را در کنار مردم نداشته باشد و این موفقیت حاصل توسعه زیرساخت‌های نظام پزشکی کشور است.

نمکی خطاب به دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران که به دنبال پاسخی برای سؤال خود بود، خاطرنشان کرد: در گذشته برای ما پزشکان، درها برای رفتن باز تر از امروز بود و کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس به فارغ التحصیلان رشته‌های ما نیازمند تر از امروز بودند و هنوز بانک ژنتیکی خودشان را با فرزندان کشور در حال توسعه پر نکرده بودند اما باور کنید هر گز لذتی که به من، دعای یک پیرزن روستاهای سیستان و بلوچستان هدیه کرد، تمام ارزش‌های بیرون از این مرزها نکرد.

مقام عالی وزارت بهداشت افزود: هیچ پدیده‌ای ارزشمندتر از خدمت گذاری به مردمان نیازمند به سرزمین خودمان نیست وهیچ سرمایه‌ای ارزشمندتر از دعای خیر مردمان دردمند یک سرزمین نیست.یکی از مشکلاتی که امروزه ما در دانشگاه‌هایمان داریم،‏ بریدن از فرهنگ ناب ایرانی- اسلامی است. ما در رشته طب طبیب تربیت می‌کنیم، حکیم تربیت نمی‌کنیم. ما به پزشکان قدیم را حکیم صدا می‌زدیم، چرا که حکمت، عرفان، موسیقی وشعر می‌دانستند، اما امروز متاسفانه ما به دانشجویان‌مان ریزترین مسائل علمی روز دنیا را منتقل می‌کنیم اما وابستگی به فرهنگ که عامل اصلی چسبندگی به سرزمین است را منتقل نمی‌کنیم و این ضعفی است که ما  در آموزش‌های دانشگاهی‌مان داریم. ما آدم‌های تک بعدی تربیت می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سعدی صدها سال قبل درباره علم طب شعر گفته است، ادامه داد: اگر کسی حافظ و فردوسی و شاهنامه و سعدی را شناخت ‏، شاید دیگر این حرف را نمی زند، من ۲۸ سال پیش مسؤولیتی در موضوع بهداشت داشتم و رفتم به سازمان ملل و دیدم بالای اتاق مسؤولان آنجا شعرهای سعدی درباره طب به انگلیسی نوشته شده بود. آنها می‌گفتند سعدی نخستین فردی است که درباره برخی بیماری ها سخن گفته است.

نمکی افزود: چیزی که مرا به مسؤولیت وزارت بهداشت گماشت و اکنون در مقابل شما ایستاده‌ام و این مسؤولیت سنگین را پذیرا شدم شیفتگی به خدمت به سرزمین خود به مانند بسیاری از پیشکسوتان بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه  وقتی دانشجوی طب بزرگان کشورش را نشناخت، دچار بی‌هویتی می‌شود و فکر می‌کند که  همه جای دنیا می‌تواند خانه‌اش باشد. آنچه که ما را به این آب و خاک پیوند زد و امروز روبروی شما به عنوان وزیر بهداشت ایستاده‌ و مسؤولیت سنگین‌اش را پذیرفته‌ام، همین علقه به سرزمین،  فرهنگ واقلیمی است که از دیگران به ما منتقل شده است.

وزیر بهداشت از استاد دکتر ایرج فاضل به عنوان یک پیشکسوت نظام سلامت و از چهره‌های مشهور علم پزشکی یاد کرد و گفت: ایشان یکی از پنجه‌طلایی‌های آمریکا در جراحی بود و در ۴۱ سالگی رئیس جامعه جراحان دیتون بود اما همه چیز را دور ریخت و برای خدمت به مردم به ایران بازگشت.

نمکی گفت: من نزدیک ۴ دهه با ایشان ارتباط صمیمانه دارم. زمانی که به اتفاق ایشان به شمال کشور رفتم و زمانی که سگ‌ها پارس می‌کردند، گفت: «قربان واق‌واق سگ‌های‌مان که با همه دنیا فرق داریم» و آنچه که دکتر فاضل را به این آب و خاک واقلیم پیوند داد، همان درسی بود که به شاگردانی مثل ما آموخت که باید برای خدمت به مردم در کشور بمانیم.

وی افزود: گله فراوان است و شما دانشجویان نخبه و مستعد کشور حق دارید که به برخی مشکلات اشاره کنید، اما مردمان سرزمین ما نیز حق دارند که محتاج خدمت شما عزیزبان باشند. این پدران و مادران که در جمع شما هستند،حق دارند چهره نازنین شما را در حین خدمتگذاری به هموطنان ببینند.

وزیر بهداشت خطاب به دانشجویان نمونه کشوری گفت: درخواست‌های شما عزیزان را در خصوص پذیرش این مجموعه برگزیده و نمونه کشوری در وزارت بهداشت، سمعا و طاعتا پذیرفتم. از فردا،  دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی من  مامور هستند که  با ۱۳ نفر دانشجوی نخبه و برگزیده امسال، جلسه برگزار کنند تا انشاءالله بتوانیم از وجود شما در کنار شخص وزیر به عنوان مشاوران ارزشمند، درتمامی عرصه‌های نظام سلامت استفاده کنیم.

در پایان و پس از تقدیر از ۴۰ دانشجوی نمونه و پنج دانشجوی شایسته تقدیر از دانشگاه‌های وزارت بهداشت و علوم نوبت به دکتر جهانگیری رسید تا پشت تریبون داغ این جشنواره قرار گیرد.

وی در ابتدا گفت: انتخاب دانشجوی نمونه یک سنت بسیار پسندیده‌ای است که هم در حوزه سیاستگذاری و اجرا و هم از لحاظ جهت دهی به فعالیت‌های زندگی دانشجویی اثر گذار است و امیدوارم این سنت پسندیده همچنان تکرار شود .انتخاب دانشجوی نمونه باعث می‌شود که ما زمینه رقابت صحیح علمی در میان دانشجویان برگزار کنیم و مقدمه‌ای فراهم می‌شود که دانشجویان، بخشی از استعدادهای خودشان را بروز دهند.

جهانگیری، خاطرنشان کرد: از مسؤولان اجرایی در وزارت بهداشت و نیز وزارت علوم بخصوص سازمان امور دانشجویی وزارت علوم که کار فشرده و سنگینی در راستای انتخاب دانشجویان نمونه انجام می‌دهند، تشکر می‌کنم. اقدامات خوبی برای رفاه و عدالت و قانونمداری در مراکز علمی برای دانشجویان صورت گرفته است که جای خوشحالی دارد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه چگونگی پرورش دانشجویان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های نظام مدیریتی دانشگاه است، خاطرنشان کرد: کار دانشگاه فقط آموزش نیست و دانشگاه فقط آموزشگاه نیست بلکه محل مهارت و درس زندگی است. دانشگاه مکان رشد خلاقیت و نوآوری است. دانشگاه محل تربیت شهروندان مسؤول، انگیزه‌مند و توانمند است و این محل مقدس، عرصه تمرین جامعه پذیری، مدارا و گفت‌وگو است.

وی اظهار کرد: کسی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود می‌تواند بار مسئولیت جامعه را بر عهده بگیرد و قطعا دانشجوی نمونه نیز از چنین ویژگی‌ای برخوردار است. دانشجویان نمونه ونخبه کشوری، سرمشق‌های جامعه هستند و همه باید به این افراد احترام بگذاریم.

جهانگیری تصریح کرد: توسعه علمی و همه جانبه از طریق دانشگاه ممکن است و ثروت ملی با رشد علمی ایجاد می‌شود و وقتی به این چرخه نگاه می‌کنیم نقش دانشگاه کلیدی و تعیین کننده است. از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود که توسعه علمی در کشور به خوبی رقم بزنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه  با علم آموختن، می‌توان در جامعه تولید ثروت کرد و ثروت ملی را در جامعه افزایش داد، اظهار کرد: ثروتی که با علم آموزی حاصل می‌شود، قطعا می‌تواند به رشد، توسعه وامنیت جامعه کمک کند.

جهانگیری با بیان این که نقش دانشگاه همواره کلیدی و تعیین کننده است، خاطرنشان کرد: ویژگی‌های انسان‌های بزرگ این است که در سختی‌ها و فشارها، قدرت فکر و تصمیم گیری‌شان افرایش می‌یابد. باید وقت بگذاریم که کشور و جامعه را از شرایطی که قرار گرفته، با افتخار و آبرومندی بیرون بیاوریم. به عنوان مسؤول اجرایی در دولت می‌توانم بگویم هر کسی در هر سطح از مسؤولیت و در هر سطح از نهاد حکومتی که خدمت می‌کند، باید ملی بیندیشد. ما در مقطعی هستیم که جز  ملی نگریستن  راه دیگری نداریم و باید به فکر امروز و فردای ایران اسلامی باشیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید مسائل بنیادی وجدی که پیش روی مردم است و مردم ما را آزار می‌دهد را به صورت جدی بررسی و در راستای حل آنها تلاش کنیم و همه هم جهت باشیم که مسائل و مشکلات پیش روی مردم را برداریم.

وی با اشاره به همواره دولت‌ها بخصوص دولت تدبیر وامید، حامی دانشگاه است، خاطرنشان کرد: دولت به پشتیبانی دانشجویان افتخار می‌کند و  با تکیه بر این پشتیبانی توانسته مشکلات را پشت سر بگذارد.

جهانگیری خطاب به دانشجویان نخبه و نمونه کشوری گفت: شما به اعتبار کارهای پژوهشی که در دانشگاه‌ها صورت گرفته، اطلاع دارید که کشور با چالش‌های جدی روبرو است، البته این کشور سرمایه‌های مادی و معنوی تقریبا کم نظیری مثل نیروی انسانی، جوان تحصیل کرده و زبده و دانشجویان نخبه و نمونه دارد که کشورهای دیگر مشتاقانه به دنبال جذب این افراد هستند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشور دارای سرمایه‌های طبیعی زیادی از جمله ذخایر نفت و گاز، منابع طبیعی و.. است، خاطرنشان کرد: در بخش‌های مختلف کشور به موفقیت‌های زیادی نایل آمده است. در بخش نفت، گاز، انرژی و راه آهن به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم. در همین دولت، طرح‌های بزرگ در بدترین شرایط تحریم اروپایی و آمریکا، در میادین پارس جنوبی و پالایشگاهی انجام گرفت و توانمندی‌های زیادی در داخل کشور صورت گرفت که این موفقیت‌ها را مدیون دانشمندان و نخبگان ایرانی می‌دانیم.

وی به دستاوردهای مهم در حوزه فناوری‌های جدید در کشوراشاره کرد وگفت: وجود پارک‌های علم و فناوری در اقصی نقاط کشور که در کنار دانشگاه‌ها تاسیس شده است، از جمله شهر صنعتی پردیس، نشان می‌دهد که دانشمندان ما به پیشرفت‌ها و دستاوردهای خوبی در زمینه صنعت، تکنولوژی، نانوتکنولوژی و هوافضا دست یافته‌اند و باید به خاطر داشتن این ظرفیت‌های علمی به خود افتخار کنیم. ما در این مقطع با چالش‌های زیادی در کشور از جمله تحریم روبرو هستیم که دانشگاه‌ باید در حل این مشکلات کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا یکی از مهم‌ترین عوامل تحریم است، گفت: آمریکایی‌ها تلاش دارند به صورت جدی مقابل کشور بایستند و به کشور آسیب بزنند و هدف آنها، تحت فشار قرار دادن مردم ایران است، به هرحال باید همه تلاش کنیم از این تحریم‌ها عبور کنیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها در این مرحله جدید از تحریم، از باب سیاسی و حضور رسانه‌ای در فضای سیاسی تنها مانده‌اند. آمریکایی‌ها در شورای امنیت، در دادگاه لاهه و در نشست ورشو علیه ایران موضع گرفتند  و هر جا رفتند با پاسخ «نه» مواجه شدند و اکنون به برخی شرکت‌ها فشار و تحمیل وارد کرده‌اند مبنی بر اینکه اگر با ایران همکاری کنید، با جریمه‌های سنگین روبرو می‌شوید.

جهانگیری افزود: ما به عنوان دولت وظیفه داریم که  اگر آمریکایی‌ها می‌گویند که نمی‌گذاریم نفت بفروشیم، ما هنر کنیم به هر میزان که می‌توانیم نفت بفروشیم. و اگر می‌گویند که نمی‌گذاریم پول نفت‌تان در سیستم بانکی دنیا جابجا شود، بتوانیم راهکاری پیدان کنیم که پول‌مان را به جایی که می‌خواهیم منتقل کنیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما دنبال راهکاری هستیم که مردم کمترین دغدغه را نسبت به مسائل خود داشته باشند و مطمئن هستیم که با مشورت با نخبگان کشوری که از دانشجویان هستند کارها را پیش می بریم.مردم ما به شما نخبگان نیازمندند و اگر قرار باشد که فقط به خودمان و شرایط خودمان فکر کنیم آن وقت کار پیش نمی‌رود.

جهانگیری خطاب به حاضران در مراسم گفت: اکنون زمان مسئولیت‌گریزی و گله گذاری نیست و همه باید برویم و مشکلات را حل کنیم اینکه بگوییم این مسؤول با ما این‌طور برخورد کند یا فلان حرف را زد، الان وقت طرح این موارد نیست، این چیزها را کنار بگذاریم.

و پرونده این دوره از بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه بسته شد به این امید که وعده‌های داده شده و امیدهای این جوانان به نا امیدی مبتلا نشود و پایان بخش این جشنواره عکس‌های زیبای یادگاری بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.