یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶

نشست شورای بهداشت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد

دکتر محمد رحمانیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم

نشست شورای بهداشت روان دانشجویی دانشگاه در جهت بررسی مشکلات عمده تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم با حضور دکتر رحمانیان ریاست دانشگاه برگزار شد .

به گزارش مفدا-جهرم" این جلسه با حضور دکتر رحمانیان رئیس دانشگاه، دکتر حجت معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر روستا زاده معاون آموزشی، دکتر مهدی عبدالهی مدیر دانشجویی، جواد قاسمی مدیر اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی و فاطمه ابراهیمی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه عنوان شد : افت تحصیلی دانشجویان یکی از مشکلات عمده دانشگاه هاست و عدم موفقیت دانشجو در تحصیل، خود زمینه ساز مشکلات فردی و اجتماعی عدیده و انصراف از دستیابی به اهداف آموزشی خواهد شد.

افت تحصیلی به معنی کاهش عملکرد دانشجو از سطحی رضایت بخش به سطحی نامطلوب و نزول آن از یک سطح بالاتر به یک سطح پایین­تر در آموزش و در واقع به معنی عدم موفقیت درتحصیل تعریف می­شود که می­ تواند تاثیرات سوء­ی بر خود فرد چه از لحاظ روحی و روانی و چه از لحاظ جسمی بگذارد و عدم رغبت دانشجو به تحصیل و کاهش پیشرفت تحصیلی آن را به دنبال داشته باشد و نهایتاً منجر به آسیب­ های جبران ناپذیری به پیکره خدمات نظام سلامت کشور و تبع آن جامعه گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این جلسه با بررسی این گونه مشکلات با همفکری مدیران و کارشناسان مشاوره ودانشجویی به تحلیل مشکلات پیش رو پرداخت و عنوان کرد : مشکلات تحصیلی باید سالانه بررسی نموداری شود و علل مشکلات دانشجویان در بیشترین دروسی که درآن مشکل دارند بررسی گردد.

وی همچنین افزود :  دانشجویان باید اهداف خود را هوشمندانه تنظیم کنند. تنظیم این اهداف کمک می کند تا دانشجویان راحت تر نحوه مطالعه دروس خود را مدیریت کنند، از طرفی زمان شان را نیز می توانند بهتر تنظیم کنند و این زمان را بین کارهای مختلف من جمله کارهای دانشجویی، یا فعالیت های فرهنگی و تقسیم نمایند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در ادامه سخنان وی افزود : اهداف کوتاه مدت و هوشمند درسی، در نهایت می تواند به موفقیت نهایی در تحصیل منجر شود. به علاوه حل و فصل این مشکل از مشکلات دانشجویی نیز، می تواند درسی برای کل زندگی باشد.

وی همچنین اظهار داشت : معاونت می بایست کارگاههایی تحت عنوان شیوه های صحیح مطالعه برگزار کند زیرا که آموزش برنامه ریزی تحصیلی به دانشجویان، پیگیری علل و عوامل بی انگیزگی آنها، امید درمانی و شناسایی به موقع و درمان آسیب های روانی دانشجویان در کاهش افت تحصیلی آنها تاثیر گذار است

در ادامه مدیر اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه عنوان کرد :  بی شک کم توجهی به مشکلات دانشجویان دانشگاه، باعث تراکم مشکلات آنان و گره خوردن مشکلات به یکدیگر و به وجود آمدن نابسامانی­های روحی و آموزشی و زمینه ساز رفتارهای منفی اجتماعی از جمله ترک تحصیل، ترک خانواده و اعتیاد به مواد مخدر در دانشجویان می­ گردد در نتیجه مجموع چنین غفلتی باعث اتلاف منابع مالی از یک سو و از سوی دیگر سبب نزول کیفیت نیروی انسانی خواهد شد.

در پایان دکتر روستا زاده معاون آموزشی دانشگاه عنوان کرد : جلسات مشترک با واحد edc  دانشگاه می تواند کمک موثری به این مهم داشته باشد. و این واحد با تبدیل مهارتهای زندگی به عنوان یک واحد درسی  در جهت کاهش مشکلات بین فردی دانشجویان  کمک سازنده ای خواهد بود.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.