یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸

نتایج مطالعه پژوهشی؛

ترکیبات خمیردندان موجب کاهش تاثیر درمانی آنتی بیوتیک‌ها می‌شود

خمیردندان

محققان دریافتند ترکیب متداول موجود در خمیردندان و شوینده‌های دست می‌تواند موجب کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها در درمان مشکلاتی نظیر عفونت‌های مجاری ادراری شود.

به گزارش مفدا، ماده «تریکلوزان» یک ماده فعال دارای خواص آنتی باکتریال است که به خمیردندان، دهان شویه ها و لوازم آرایشی افزوده می‌شود. حتی این ماده به منظور کاهش یا پیشگیری از رشد باکتری‌ها، به پوشاک، اسباب بازی‌ها و کارت‌های اعتباری هم افزوده می‌شود.

محققان دانشگاه واشنگتن عنوان می‌کنند قرارگیری در معرض تریکلوزان ممکن است به طور سهوی موجب تحریک باکتری‌ها به گونه‌ای شود که آنها بتوانند در مقابل تجمع کُشنده آنتی بیوتیک‌ها، از جمله آنتی بیوتیک‌های مورداستفاده در درمان عفونت‌های مجاری ادراری، طاقت بیاورند.

عفونت مجاری ادراری زمانی روی می‌دهد که باکتری‌ها، عمدتا باکتری E. coli، وارد مجرای ادرار شده و ایجاد عفونت می کند. معمولا از آنتی بیوتیک Cipro برای نابودی باکتری ها و درمان عفونت استفاده می شود.

محققان با آزمایش موش ها دریافتند آنهایی که آب آغشته به تریکلوزان نوشیده بودند دارای میزانی تریکلوزان در ادرارشان بودند.

بعد از درمان آنتی بیوتیکی، موش‌های که در معرض تریکلوزان قرار گرفته بودند دارای میزان بالا باکتری در ادرار و دیواره مثانه شان بودند، اما در موش های بدون قرارگیری در معرض این ماده، تعداد باکتری‌ها به مراتب کمتر بود.

محققان متوجه شدند شمار باکتری‌ها در ادرار موش های قرارگرفته در معرض تریکلوزان ۱۰۰ برابر بیشتر بود از اینرو تاثیر درمان آنتی بیوتیکی به مراتب کمتر می‌شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.