یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸

ضرورت استفاده از عینک مناسب در روزهای برفی و زمستانی

عینک برفی

متخصص چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در زمستان، زاویه پرتوهای تابش با روزهای گرم تابستان متفاوت است، به همین دلیل نور بیشتری می تابد و استفاده از عینک مناسب در روزهای برفی ضرورت بیشتری دارد.

متخصص چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در زمستان، زاویه پرتوهای تابش با روزهای گرم تابستان متفاوت است، به همین دلیل نور بیشتری می تابد و استفاده از عینک مناسب در روزهای برفی ضرورت بیشتری دارد.

به گزارش مفدا شیراز، دکتر «محمدرضا خلیلی» استفاده از عینک مناسب در روزهای برفی و زمستانی را ضروری دانست و افزود: میزان انعکاس نور خورشید از سطح برف ۸۵‌درصد است، در حالی ‌که زمین و آب، تنها ۱۰درصد نور را منعکس می ‌کنند.

او ادامه داد: «برف کوری» یک مشکل چشمی دردناک است که با نور بیش از حد از نور ماورا بنفش (UV) ایجاد می شود، هنگامی که نور UV بیش از حد به قرنیه برخورد می کند، باعث آفتاب سوختگی می شود.

این متخصص چشم دانشگاه با بیان اینکه نام دیگر برف کوری، «فوتوکراتیت» است،  اضافه کرد: برف کوری در واقع نوعی سوختگی قرنیه است، برف، ۸۵ درصد از پرتوهای فرابنفش خورشید را منعکس می‌ کند و این تابش ‌ها اختلال دردناکی در قرنیه چشم ایجاد می ‌کنند و ممکن است نقطه های کوچک متعددی روی سطح قرنیه تشکیل شوند که بسیار دردناک بوده و موجب آفتاب سوختگی قرنیه شود.

او با اشاره به آمار بالای افرادی که در اثر استفاده نکردن از عینک در هنگام برف بازی و تفریحات زمستانی در هفته گذشته دچار مشکلات چشمی شدند و به اتفاقات مرکز آموزشی درمانی خلیلی مراجعه کردند گفت:درد و سوزش در چشمان، حساسیت به نور، پلک های سرخ و متورم، آبریرش چشم، سردرد، دید تار و احساس جسم خارجی در چشم از جمله نشانه های برف کوری به شمار می رود.

دکتر خلیلی در خصوص میزان تیرگی مناسب برای عینک افزود: به طور معمول میزانی از تیرگی برای عینک مناسب است که باعث اختلال دید فرد نشود، عینک بیش از حد تیره باعث کاهش توانایی فرد برای دیدن نشانه ها و چراغ های راهنمایی می شود که در حین رانندگی خطر آفرین است.

این متخصص چشم بیان کرد: عینک های بیش از حد روشن هم کارایی و اثرات حفاظتی چندانی ندارند، یک عینک آفتابی با تیرگی مناسب، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نور را از خود عبور می دهد. تیرگی مناسب عینک آفتابی معمولا در حدی باید باشد که فرد نتواند چشم های خود را در آینه و هنگامی که عینک به چشم دارد بینند، عینک های تیره تر برای فعالیت های مثل اسکی، کوهنوردی و خلبانی مفیدترند.

دکتر خلیلی گفت: افزایش قدرت دید بعد از ورود به یک محیط پر نور به محیط کم نور، کاهش مزاحمت نورهای شدید و مشکلات ناشی از پخش نور، جلوگیری از ورود اشعه زیان آور ماورای بنفش به چشم را از جمله مزایای استفاده از عینک آفتابی دانست و افزود: توانایی عینک آفتابی برای جلوگیری از عبور اشعه ماورای بنفش توسط دستگاه های سنجش اشعه که در عینک سازی های معتبر وجود دارد، قابل اندازه گیری است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.