یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴

با هدف کمک به مردم و دولت؛

کمپین فرهنگی، علمی و آموزشی در سطح شهر تبریز برگزار شد

تبریز

مسئول همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: برپایی کمپین فرهنگی، علمی و آموزشی در سطح شهر تبریز، در راستای "گام دوم انقلاب" بوده و برنامه‌های اجتماعی همتایاران در سطح استان ادامه دارد.

به گزارش مفدا تبریز، به همت همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و انجمن علمی بیماری‌های خاص و با همکاری مرکز پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی تبریز و هلال احمر تبریز کمپین اطلاع رسانی بیماری‌های خاص و فرهنگسازی اهدا عضو در سطح این شهر برگزار شد.

خبرنگار مفدا تبریز در گفتگوی اختصاصی با "عرفان نظام دوست" مسئول همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز پیگیر محورهای این کمپین و هدف گذاری دورنگر و نزدیک نگر همتایاران در مورد فعالیت‌ها در سطح اجتماع شده است.

مفدا تبریز: ایده برگزاری این کمپین چگونه شکل گرفت؟

با پیشنهاد مسئول علمی همتایاران خانم پری مقدم و هماهنگی و همراهی اقای نیما زینالی دبیر انجمن علمی بیماری‌های خاص ایده کمپین شکل گرفت؛ با توجه به شعار ترم جدید همتایاران که اثربخشی جزیی از آن است تصمیم بر آن شد که همتایاران با تمام توان خود با همکاری سایر نهادهای دانشجویی و دانشگاهی و دولتی به یاری مردم در این برهه ی سخت بشتابد تا حد امکان توانایی خود را در راستای خدمت و یاری به مردم و دولت بکار گیرد.

مفدا تبریز: کدام ارگان‌ها به یاری شما آمدند؟
با طرح این برنامه جمعیت هلال احمر و سازمان بهزیستی به کمک همتایاران و انجمن علمی آمدند و خدمات خود را در این راه ارائه کردند، مدیریت پیوند دانشگاه نیز با هدف توسعه فرهنگ اهداء عضو به این کمپین سراسری پیوست. مشاوران وروانشناسان اداره مشاوره نیز در کنار دانشجویان همتایار به پای کار آمدند و ترویج دهنده‌ی فرهنگ مراجعه به روانشناسان بودند.
جا دارد از دکتر محمد حسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر حجت پورفتحی معاون درمان دانشگاه و دکتر محمد آقازاده که بستر های لازم برای این فعالیت گسترده را فراهم کردند تشکر کنم.
مفدا تبریز: با همکاری کدام ارگان ها کمپین برگزار شد؟
این طرح با همکاری انجمن علمی بیماری های خاص و بهزیستی و هلال احمر و مدیریت پیوند دانشگاه از معاونت درمان انجام شد که جا دارد از خانم معصومه الله قلیزاده بابت این موضوع تشکر کنیم.
این کمپین با محوریت اطلاع رسانی درباره‌ی سرطان، به مناسبت هفته ملی سرطان به همراهی دانشگاه های تهران و شهیدبهشتی و ایران و ارتش و ایلام و ... بصورت کشوری برگزار شد. شایان ذکر است ایستگاه‌های اطلاع رسانی سرطان تنها در تبریز و محل وزارت کشور بصورت میدانی بوده و در سایر شهرها بصورت مجازی برگزار گردید.
چند نفر از دانشجویان در کمپین شرکت کردند؟
در این طرح بالغ بر ٢٥٠ دانشجو پس از اعلام آمادگی در عرض ٣ روز، تحت آموزش ویژه قرار گرفته و در سراسر شهر تبریز به ارائه خدمات پرداختند.
مفدا تبریز: چند نفر از مردم از این کمپین خدمات گرفتند؟
بالغ بر ٢٠٠٠ نفر از خدمات اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دانشجویان بهره مند شده و بروشورهایی تکمیلی دریافت کردند. همچنین بیش از ۵۰۰ نفر  از شهروندان کارت اهداء عضو دریافت کردند و به جمع این نیکوکاران پیوستند.
 مفدا تبریز: چه خدماتی در این کمپین ارائه شد؟
ارائه توضیحات و اطلاعات عمومی علمی در مورد سرطان، اوتیسم، افسردگی، هپاتیت های ویروسی، فضای مجازی، اهدای عضو و اهدای سلول های بنیادی از جمله این خدمات بود همچنین ثبت نام برای دریافت کارت اهدای عضو و خدمات راهنمایی مشاوره از جمله این موارد بود.
مفدا تبریز: بازخورد عملکرد کمپین در بین مردم چگونه بود؟
با استقبال وسیع و چشمگیر مردم در همان ساعات اولیه آغاز کمپین مواجه شدیم که به سرعت بروشورهایی جهت پشتیبانی به ایستگاه ها ارسال شد. هرچند در ساعت پایانی در مصلا دچار کمبود برخی امکانات شدیم اما استقبال کم سابقه مردم، خستگی شیرینی بر جان دانشجویان همتایار شرکت کننده بر جای گذاشت که حقیقتا موجب رضایت درونی تمام این دوستان گشت.
مفدا تبریز: برنامه های آینده همتایاران سلامت روان چیست؟
بزودی با همکاری انجمن های علمی و سایر نهادهای دانشجویی و دولتی طرح هایی بسیار سازنده در زمینه های انسان دوستانه و خیرخواهانه حضور پیدا خواهیم کرد تا توان علمی، فرهنگی، عملیاتی و انسانی همتایاران در روزهای پایانی سال ٩٧ که مصادف با چهل سالگی انقلاب و بیانیه گام دوم رهبر انقلاب است بتوانیم مرهمی بر دردها و یاری رسانی بر کم و کاستی ها باشیم.
مفدا تبریز: سخن پایانی با مخاطبان؟
از حمایت "دکتر جهانگیری" معاون توسعه استانداری و مهندس هاشم زاده و معاونت اجتماعی فرمانداری که باعث تسهیل ارائه خدمات و کاهش هزینه‌های خدماتی توسط دانشجویان به مردم و هموطنانمان شدند، سپاسگزاریم. همچنین از دکتر صومی و دکتر آقازاده که بستر فعالیت ها را ایجاد کردند نیز تشکر می‌کنیم. از دکتر پورفتحی جهت دید مثبت به بحث فرهنگسازی اهدا عضو متشکریم و از تلاش های افراد فعال در مدیریت پیوند از جمله خانم قلیزاده کمال تشکر را داریم؛ انشالله تا پایان امسال  شاهد موج بزرگی از خدمت رسانی به مردم عزیزمان خواهیم بود.
گفتنی است، این کمپین روزهای پنجشنبه و جمعه دوم و سوم اسفندماه در استانداری آذربایجان شرقی، مصلی امام خمینی (ره) تبریز، مرکز خرید اطلس شهر تبریز، مرکز خرید ستاره باران تبریز، مرکز خرید لاله پارک تبریز، سنگفرش تبریز و پیاده راه تربیت و تفرجگاه عینالی تبریز برگزار شد و با برپایی غرفه به اهداف خود که اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به مردم بود پرداخت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.