چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵

۲۰ فوریه مطابق با اول اسفند، روز جهانی عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی یک اصل اساسی برای همزیستی مسالمت آمیز و موفق چه در داخل یک کشور و چه بین کشورها است. در صورتی که حقوق اجتماعی میان تمام مردم جهان رعایت شود اصول عدالت اجتماعی رعایت شده است. زمانی عدالت اجتماعی ایجاد خواهد شد که موانعی مانند توجه به جنسیت، سن، نژاد، قومیت، مذهب، فرهنگ و… از میان برداشته شود و فاجعه هایی همچون گسترش فقر، گرسنگی، تبعیض و نقض آشکار حقوق بشر از بین برود.

گسترش فقر، گرسنگی، تبعیض و نقض آشکار حقوق بشر توسط دولتمردان با نام برقراری نظم، ازجمله خبرهای تکان‌دهنده است که همواره منتشر می‌شود، اما در برخی مواقع تنها واکنش نسبت به این فجایع، صدور اعلامیه‌ای از سوی کشورهای دیگر است.  

برقراری عدالت اجتماعی همراه با حذف موانع جنسیتی، سن، نژاد، قومیت، مذهب، فرهنگ و ... در زندگی انسان‌ها است. با رعایت اصول عدالت اجتماعی از برابری جنسیتی و یا حقوق مردم بومی و مهاجرین حمایت می‌شود.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۷، ۲۰ فوریه را به‌عنوان روز جهانی عدالت اجتماعی معرفی کرد و از کشورهای عضو دعوت کرد که با اختصاص روز عدالت اجتماعی برای ترویج فعالیت‌های ملی مطابق با اهداف اجلاس جهانی توسعه اجتماعی گام بردارند و در ریشه‌کن کردن فقر، ارتقاء اشتغال کامل و کار مناسب، برابری جنسیتی و دسترسی به رفاه اجتماعی و عدالت تلاش کنند.

مسئولان سازمان ملل متحد معتقدند که بحران اقتصادی جهان ازجمله مواردی است که باعث کند شدن روند برنامه‌های انسانی این سازمان می‌شود.

بیشتر بخوانیم:

سازمان ملل به منظور توجه به مسائل انسانی و اجتماعی، روزهایی از سال را به برخی از موضوعات اختصاص داده است،  مانند روز بیستم فوریه که روز عدالت اجتماعی نامیده شده است،  تا به عقیده ی رهبران سازمان ملل بتوان از طریق همکاری صلح آمیز در داخل کشورها و میان کشورهای مختلف،  به این موضوع مهم پرداخت.

عدالت اجتماعی یک اصل اساسی برای همزیستی مسالمت آمیز و موفق چه در داخل یک کشور و چه بین کشورها است.  در صورتی که حقوق اجتماعی میان تمام مردم جهان رعایت شود اصول عدالت اجتماعی رعایت شده است.  زمانی عدالت اجتماعی ایجاد خواهد شد که موانعی مانند توجه به جنسیت، سن، نژاد، قومیت، مذهب،  فرهنگ و… از میان برداشته شود و فاجعه هایی همچون گسترش فقر، گرسنگی، تبعیض و نقض آشکار حقوق بشر از بین برود.

برای سازمان ملل متحد پیگیری عدالت اجتماعی یک ماموریت جهانی است که باعث توسعه و ارتقای کرامت انسانی می شود.  تصویب بیانیه جهانی شدن عدالت اجتماعی توسط سازمان بین المللی کار، تنها یک نمونه از تعهدات سازمان ملل متحد به عدالت اجتماعی بوده است. این بیانیه مبنی بر تضمین نتایج منصفانه برای همه از طریق حمایت اجتماعی، آزادی بیان، اصول اساسی و حقوق در کار می باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.