سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۹

ایمانی‌خوشخو:

دانشگاه «استاد فرشچیان» دهه فجر افتتاح می‌شود

فرشچیان

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دانشگاه استاد فرشچیان در راستای آموزش هنرهای سنتی در دهه فجر امسال گشایش می‌یابد

به گزارش مفدا، محمد حسین ایمانی‌خوشخو، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ سه‌شنبه 7 دیماه در همایش تجلیل از پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: نسل جوان علاقمند به هنرهای سنتی می‌تواند در این دانشگاه تحصیل کند و در واقع این واحد دارای همه وی‍ژگی‌های حفظ و نشر هنرهای سنتی است .

وی با بیان اینکه در سال‌ها در کمیسیون هنرو معماری شورای انقلاب فرهنگی درباره هنرهای سنتی راه اندازی دانشگاه به تصویب رسید ، افزود: این دانشگاه به نام استاد فرشچیان نام‌گذاری شده و در مرحله ابلاغ رئیس‌جمهوری به سازمان میراث فرهنگی است.

ایمانی خوشخو به بحث جشنواره فجر اشاره کرد ، گفت: برگزاری جشنواره در شورای انقلاب فرهنگی مطرح شده و به صورت مصوبه برای ابلاغ درآمده است.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی دارای قدمتی دیرینه است و باید آن را ارج نهاد ، افزود: کشورهای مختلف هنرهای تصنوعی را ترویج می دهند ولی ایران دارای صنایع دستی و هنرهای سنتی متمدن است.

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ ، صنابع دستی را پلی میان اقتصاد و فرهنگ دانست و گفت: سند معماری ایرانی اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که دارای ظرفیت و توسعه هدفمند است.

ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه شناسنامه فرهنگ کشور در دنیا هنرهای سنتی است افزود: ما با ترویج آموزش در دنیا هنرهای سنتی خود را می توانیم نشان دهیم و سازمان باید توجه ویژه به این هنر داشته باشد.

وی با اظهار تاسف از اینکه نگاه عمیق به هنرهای سنتی در کشور کمتر وجود دارد ،‌گفت: هنرهای سنتی در قالب صنایع دستی مطرح می شود و توجه به این هنر می تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

به گزارش ایرنا در سومین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی از اصغر کاشی تراش اصفهانی، ‌عبدالحمید نعمتیان، ‌عبدالعظیم قاسم‌پور، ‌محمدباقر ضرابیان، ‌غلام آق، ‌محسن دلجو، ‌علی‌مراد فتح‌الهی،‌ رجب‌علی سرشار،‌ مهری ایرندگانی، ‌جواد سقایی، ‌فائقه عسکری ‌در رشته‌های معرق کاشی، ‌نازک‌کاری چوب، ‌ماشته‌بافی، ‌حلبی‌سازی، ‌زیورآلات سنتی، آیینه‌کاری، ‌رنگ‌تراشی، ‌سوزن‌دوزی، ‌شربافی و رودوزی سنتی، ‌تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.