شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵

رییس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

آنفولانزای خوکی در ایران نداریم/ همه گیری آنفولانزا در کشور در سال جاری وجود نداشته است

بیماری واگیردار

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

به گزارش مفدا، دکتر محمدمهدی، درخصوص شیوع ویروس آنفلوآنزا گفت: در حال حاضر آنفلوانزایی به نام آنفلوانزای خوکی در ایران نداریم. 

 وی افزود: ویروسهای آنفلوانزای فصلی که همه ساله در جهان در فصل سرما شایع می شوند، شامل سه نوع آنفلوانزای H1N1(در گذشته اصطلاحا به این نوع آنفلوانزای خوکی گفته می شد)، آنفلوانزای H3N2 و آنفلوانزای نوع B، است که هر سه نوع این ویروس ها می توانند منجر به ایجاد همه گیری های آنفلوانزای فصلی در فصل سرما در همه جای دنیا شوند.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه شدت بیماری زایی هر سه نوع این ویروس ها تقریبا مشابه است، خاطرنشان کرد: اما در مقایسه با دو نوع دیگر، آنفلوانزای H1N1، اندکی شدیدتر است، اما بروز این انفلوانزا نیز غیر معمول نبوده و هرساله تکرار می شود. 

گویا بیان کرد: در هر فصل سرما، ممکن است یک یا دو یا هرسه نوع این ویروس ها باعث ایجاد همه گیری در انسان شوند. 
 
وی عنوان کرد: در سال جاری در ایران ویروس آنفلوانزای شایع، نوع H3N2 بوده و اکثریت قریب به اتفاق موارد ابتلا را شامل می شود. 
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برخلاف اظهارات عنوان شده، در سال جاری میزان شیوع آنفلوانزا نسبت به سال گذشته، کاهش داشته است، تصریح کرد: درسال جاری، شدت بیماری زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشورها آنفلوانزای H1N1 شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول نیست. 
 
وی اظهار کرد: آزمایشگاه ملی آنفلوانزای کشور و ١٣ آزمایشگاه منطقه ای کشوری به صورت شبانه روزی، به رصد این ویروس در کل کشور مشغول هستند و اطلاعات آن به صورت هفتگی در اختیار مسئولان و صاحب نظران امر قرار می گیرد. 
 
گویا یادآور شد: خوشبختانه در سال جاری تاکنون، هیچگونه اتفاق خاصی در کشور در رابطه با روند این بیماری که جای نگرانی داشته باشد، رخ نداده است. هر چند تا پایان فصل سرما، حدود دو ماه  دیگر باقی مانده و در طی این مدت ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست. 
 
به گزارش وبدا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.