چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد

افزایش ۲ برابری بیمارستان های قم/ارتقا خدمات پزشکی و درمانی

بیمارستان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد بیمارستان های این شهر با افزایش ۲ برابری از پنج به ۱۰ بیمارستان با خدمات ۲۴ ساعته رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، دکتر محمود پرهام گفت: تعداد تخت فعال بیمارستانی در سال ۵۶، ۲۸۵ تخت بود که در سال جاری به یک هزار و ۹۲۷ تخت رسیده است.
به گفته وی، تعداد پزشک متخصص با افزایش ۴۳ برابری به ۶۴۵ نفر رسیده است ، این درحالیست که قبل از انقلاب هیچ پزشک فوق متخصصی در قم حضور نداشت، امروز ۱۰۴ فوق متخصص در این شهر خدمات رسانی می کنند.
وی خاطرنشان کرد: تعداد پایگاه های اورژانس از یک به ۴۰، تعداد آزمایشگاه از پنج به ۵۹، تعداد رادیولژی از سه به ۴۹ و تعداد داروخانه از یک به ۱۶۴ باب افزایش یافته است.
به گفته پرهام، سال ۵۶، هیچ پرستار و مامایی در مراکز درمانی دولتی قم حضور نداشت، در حالی که امروز یک هزار و ۷۴۶ پرستار و ۲۲۰ ماما در قم خدمات ارائه می نمایند.
وی به توسعه بیمارستان ها در قم اشاره کرد و گفت: واگذاری بیمارستان حضرت فاطمه معصومه(س) به بخش دولتی در سال ۱۳۸۵، واگذاری بیمارستان ۵۳۰ تختخوابی شهید دکتر بهشتی به بخش دولتی پس از هشت سال تعطیلی و بازسازی صددرصدی آن در سال ۱۳۸۸، افتتاح و بهره ‌برداری از بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی فرقانی، افتتاح و بهره‌ برداری از بیمارستان ۱۷۲ تختخوابی شهدا و انجام مراحل پایانی تجهیز بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی امیرالمومنین(ع) از خدمات دانشگاه علوم پزشکی در سال های اخیر بوده است.
وی افزود: در حال حاضر بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی زنان و زایمان شهید بهشتی، بیمارستان یک هزار تختخوابی خاتم، بیمارستان تخصصی ۱۱۰ تختخوابی مادر و بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی تخصصی قلب توسط بخش خصوصی در حال احداث است.
دکتر پرهام اضافه کرد: ارتقاء هتلینگ و نوسازی بخش ‌های فرسوده بیمارستان های استان، اجرای طرح بهینه‌ سازی اورژانس بیمارستانی با هدف ارائه خدمات با بهترین کیفیت و درکوتاه ترین زمان، احداث پایگاه اورژانس هوایی (نخستین پایگاه تخصصی اورژانس هوایی در کشور) و تقویت مرکز مدیریت حوادث و فوریت ‌های پزشکی استان با ایجاد ۴۰ پایگاه اورژانس شهری و جاده ای، یک پایگاه اورژانس هوایی و افزایش تعداد آمبولانس ‌ها به بیش از ۶۲مورد از دیگر خدماتی است که در طول این سال ها انجام شده است.
وی ادامه داد: میانگین زمان رسیدن اورژانس ۱۱۵ به محل حادثه در ماموریت شهری ۱۲ دقیقه و ۴۸ ثانیه و در ماموریت جاده ای هشت دقیقه و ۲۱ ثانیه می باشد، در حالی که متوسط کشوری این اعداد به ترتیب ۱۴ و ۱۰ دقیقه است.
انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.