سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲

دبیر کلان‌منطقه‌ای آمایشی7 وزارت بهداشت:

ساز و کار تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی تدوین شد

منطقه7

دبیر کارگروه «کلان‌منطقه آمایشی 7 » وزارت بهداشت از تدوین سازوکار تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی خبر داد و گفت: توسعه علوم پرستاری یکی از چهار ماموریت ویژه اختصاصی به کلان‌منطقه آمایشی 7 بود که در این راستا بیش از 80 درصد ساز وکار تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی تدوین شد تا بیمارستان‌هایی که آمادگی داشته باشند مجوز تربیت پرستار را بگیرند.

به گزارش مفدا، دکتر احمد موحدیان در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: براساس برنامه آمایش سرزمین وزارت بهداشت کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به 10 منطقه تقسیم شده‌اند که هر منطقه شامل چند دانشگاه است که برنامه‌های تحول و نوآوری در آموزش پزشکی در قالب 12 بسته به این مناطق ابلاغ شده است.

وی در ادامه به ماموریت‌های ویژه «کلان‌منطقه آمایشی 7 » وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی «کلان‌منطقه آمایشی 7 » شامل دانشگاه اصفهان، کاشان، شهرکرد و یزد با مرکزیت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است. محل استقرار این کلان‌منطقه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار گرفته؛ چراکه براساس تقسیم‌بندی‌های وزارت بهداشت در هر منطقه یکی از دانشگاه‌ها به عنوان مرکز کلان‌منطقه آمایشی قرار می‌گیرد که معاون آموزشی آن دانشگاه به عنوان دبیر کارگروه تخصصی و رئیس دانشگاه نیز به عنوان رئیس این منطقه محسوب می‌شود.

به گفته دبیر «کلان‌منطقه آمایشی 7 » وزارت بهداشت، توسعه علوم پرستاری، توسعه علوم مامایی، توسعه علوم فناوری سلامت و در نهایت توسعه اعتباربخشی برنامه‌ای چهار ماموریت ویژه‌ای است که به «کلان‌منطقه آمایشی 7 » واگذار شده است که این برنامه‌ها با توجه به سبقه و پیشینه بین دانشگاه‌ها تقسیم شده است. به طوری که برنامه توسعه علوم پرستاری و اعتباربخشی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، علوم مامایی به دانشگاه علوم پزشکی یزد و در نهایت دانشگاه علوم پزشکی کاشان به دلیل سابقه کم عنوان همکار در اجرای همه ماموریت‌ها معرفی شد.

دکتر موحدیان یادآور شد: وزارت بهداشت علاوه بر ماموریت‌های ویژه و مشترکی که به مناطق آمایشی سرزمین‌ها محول کرده یکسری ماموریت‌های اختصاصی نیز به دانشگاه‌های مرکز واگذار کرد که براساس دو ماموریت به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان واگذار شده است که براساس این ماموریت‌ها یکسری تصمیم‌گیری‌های کلان و کلی در حوزه مشخص اتخاذ و به کل کشور ابلاغ می‌شود. در واقع نقشه راه مشخصی را برای دانشگاه‌های دیگر در زمینه آن ماموریت ویژه ترسیم می‌شود.

به گزارش ایسنا، دبیر«کلان‌منطقه آمایشی 7 » وزارت بهداشت، با اشاره به تدوین ساز وکار تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی در این منطقه، گفت: در «کلان‌منطقه آمایشی 7 » کارگروهی تشکیل یافته و در قالب این کارگروه پروژه‌هایی را که توسط وزارت بهداشت به آن محول شده است تصمیم گیری می شود. به عنوان مثال یکی از این پروژه‌ها تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی است تا بیمارستان‌هایی که احساس می‌کنند می‌توانند پرستار تربیت کنند با نظارت و تایید دانشگاه‌ها مجوز برای آنها در این زمینه داده شود که بیش از 80 درصد ساز وکار تربیت پرستار در این بیمارستان ها مشخص شده است. در واقع این پروژه‌ها برنامه و فرآیند چگونگی انجام این عمل را تعیین و ابلاغ می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه تربیت پرستاران بالینی نیز آیین‌نامه‌ای در کارگروه ویژه کمیته تدوین شده تا پرستاران در مواقع نیاز بتوانند بر بالین بیمار حضور داشته باشند و مهارت‌ها و توانمندی‌های آنها افزایش یابد. همچنین درخصوص توانمندی اعضای هیات علمی پرستاران نیز تصمیماتی در این کارگروه اعمال شده است.

دبیر«کلان‌منطقه آمایشی 7 » وزارت بهداشت همچنین گفت: در زمینه اعتباربخشی برنامه‌ای به عنوان یکی از ماموریت‌های ویژه کلان‌منطقه آمایشی 7 نیز اقدامات انجام شده در حد نیازسنجی بوده براساس آن مشخص می‌شود چه برنامه‌ها و آموزش‌هایی لازم است در راستای آموزش پاسخگو کردن دانشجویان به جامعه باید انجام بگیرد. در نهایت براساس این نیازسنجی‌ها برنامه‌های درسی نوشته می‌شود.

دکتر موحدیان در پایان تاکید کرد: حدود 20 هزار دانشجو در دانشگاه‌های کلان‌منطقه آمایشی 7 مشغول به تحصیل هستند که 9 هزار دانشجو در دانشگاه اصفهان، 2500 دانشجو در دانشگاه شهرکرد، 2800 دانشجو در دانشگاه  کاشان و 5000 دانشجو نیز در دانشگاه علوم پزشکی یزد حضور دارند و تمام تلاش این منطقه آمایشی این است که بتواند ماموریت‌های مشترک و ویژه خود را با سرعت و کیفیت بالایی انجام دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.