شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷

قرآن و عترت

اختتامیه پر برکت ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت برگزار شد

مراسم اختتامیه ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی به روایت تصویر

اختتامیه ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ظهر روز جمعه ۱۲ بهمن برگزار شد.

گزارش تصویری1 اختتامیه ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی _12بهمن 97

به گزارش مفدا، مراسم اختتامیه همزمان ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی و چهارمین همایش فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی روز جمعه ۱۲ بهمن در دانشکده پرستاری و مامایی پردیس علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سرود ملی کار خود را آغاز کرد و مخاطبان بی صبرانه منتظر ورود مهمان ویژه روز اختتامیه بودند.

پیش از شروع برنامه دکتر سیم فروش دبیر علمی ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت گفت: چند روز پیش مصاحبه‌ای از یک خانم ایرانی در یکی از کشورهای اروپایی از تلویزیون پخش می‌شد که این خانم در آنجا ریاست یک آزمایشگاه را به عهده داشت و چند باری هم به ایران سفر کرده بود. وی درصدد بود تا به طور کامل به ایران نقل مکان کرده و در اینجا زندگی‌اش را ادامه دهد. خبرنگار از این خانم سوال کرد که شما که هم اکنون در این کشور اروپایی از نظر موقعیت شغلی، اجتماعی و مالی امکانات خوبی را دارید، چگونه است که تصمیم به بازگشت به کشور خودتان گرفته‌اید؟ کشوری که در حال حاضر از برخی کمبودها و سختی‌های آن صحبت می‌شود. این خانم جوان جمله‌ای را گفت که شاید ما مسن‌ترها هرگز جملاتی را با این عمق به زبان نیاوریم. او گفت: «دوست دارم که سوار کشتی نوح شوم» خب این اصطلاح و عبارت جای فکر بسیار دارد.


سیم فروش افزود: من به خوبی به خاطر می‌آورم که در ابتدای انقلاب در حالی که ما در سال تنها توانایی تربیت۳۰۰ پزشک را داشتیم به جایی رسیدیم که حتی در برخی از سال ها تا ۵۰۰۰ نفر را آموزش دادیم.
وی افزود: در همان دوران جنگ و دفاع مقدس اساتید ما در محفل‌های علمی و کنگره‌های متعدد جهانی حضور پیدا می‌کردند و این مشارکت در تعداد بالا وجود داشت در حالی که کشور بزرگی مثل چین با جمعیت زیاد و امکانات بیشتر  تنها با دو نفر در برخی از کنگره‌ها حضور پیدا می‌کردند.
سیم فروش تأکید کرد: من شاکر تک تک لحظاتی هستم که در جمهوری اسلامی ایران زیسته‌ام آن را مانند دانشگاه بزرگی می‌دانم که از هر لحظه آن درس بزرگی گرفته‌ام . به عنوان مثال  به یاد دارم که روزی در یکی از بیمارستان‌های جبهه‌های جنگ رزمنده مجروحی را آورده بودند که اصرار داشت پایش قطع نشود تا باز هم امکان حضور در جبهه‌ها و جانفشانی برای دین و وطن را داشته باشد. جوانان ما باید این مسائلی را بدانند که در چه مملکتی و با چه ویژگی‌هایی زندگی می کنند.

مهمان ویژه اختتامیه

مهمان ویژه این اختتامیه مفسر معاصر قرآن حجت الاسلام والمسلمین قرآئتی بود که مورد استقبال بسیار خوب مخاطبان قرار گرفت.

قرآئتی مفسر قرآن در این مراسم گفت:طبیب یعنی خدا، در دعای جوشن داریم طبیب من لا طبیب له، طبیب برای پیغمبر است حضرت امیر المومنین(ع) وقتی می‌خواست پیامبر (ص) را معرفی کند می‌گوید پیغمبر طبیب بود «طبیب دوار به الطبه» روایت داریم پیامبر فرمود «ای مردم شما بیمارید و خداوند طبیب است» صلاح مریض در این است که آن چه که طبیب گفته است را انجام دهد نه آن چه که میل دارد منتهی نقش علمی شما در کنار اراده خدا اثر می کند.

 حضرت عیسی (ع) فرمود« من بیماری‌ها را شفا می‌دهم اما به اذن الله» در یک آیه چندین بار آمده است به اذن الله به این معنا که دارو خوب می‌کند اما مانند عینک. عینک وسیله دیدن است اما  پشت عینک چشم و روح باید باشد همه چیز همین گونه است من یک مطلبی را جایی گفتم در یک جا با گفتن این مطلب همه خندیدند ودر یک جا همه گریه کردند. دیدم خداوند می‌خواهد این آیه را به من نشان دهد که او خدا است که می‌خنداند و می‌گریاند.

وی با اشاره به کار مقدس طبابت افزود:  پیوند پزشک با پول نامقدس است، خدمت خوب باید آگاهانه، عاشقانه، خالصانه، مخفیانه، عادلانه و منصفانه باشد.

او در پایان باید خاطرنشان شد: برخی خدمات پزشکی را در مسجد می‌توانید انجام دهید در مسجدها نسل نو کم است با این کار می‌شود مساجد را رونق داد شما در پزشکی تواضع کنید همه عالمان و اشخاص بزرگ بیمار می‌شوند و می‌آیند سراغ شما کت و شلواری ها و هر چه شما می‌گویید ما می‌گوییم چشم در دین هم هر چه عالم می‌گوید شما بگویید چشم حتی اگر دلیل ان را متوجه نشوید.

هدف گسترش تعاملات قرآن در دانشگاه‌ها است

در ادامه برنامه دکتر بحرالعلوم رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با حضور بر روی صحنه گفت: خداوند را سپاسگزارم که در ایامی که متعلق به صدیقه طاهره است به ما توفیق داد در خدمت قرآن و عترت باشیم. من هم از جایگاه مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و به نمایندگی از همکارانم در این وزارتخانه از همه کسانی که برای برگزاری این همایش تلاش کردند و مقدمات را فراهم کردند سپاسگزارم.
وی افزود: همچنین از دانشجویان فعال قرآنی که در چهارمین نشست مجمع قرآن و عترت شرکت کردند تشکر می‌کنم. از راهبردهای اساسی ما گسترش تعاملات قرآنی در سطح دانشگاه است و امیدوارم نتیجه این برنامه‌ها همراهی و همفکری بیشتر فعالیت‌های قرآنی در آینده باشد.

انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود

همچنین دکتر کدخدازاده معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر اجرایی این همایش گفت: بر خود فرض می‌دانم از همه بزرگانی که در ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ما را یاری کردند از بزرگان عزیزم در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی، فرهنگستان علوم پزشکی، دست اندرکاران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دوستان روابط عمومی و حراست دانشگاه قدردانی کنم.

همچنین از ریاست محترم دانشکده پرستاری ومامایی و ریاست دانشکده داروسازی خانم دکتر آتش زاده و آقای دکتر وحیدی تشکر ویژه دارم.
وی در ادامه افزود: گرامی می‌داریم چهلمین یادمان سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که امروز که در طلیعه آغاز دهه فجر قرار داریم و همچنین آغاز دهه فاطمیه را تسلیت می گویم.
دکتر کدخدازاده ادامه داد: انقلاب ما که به دست مبارک امام (ره) شکل گرفت یک انقلاب فرهنگی بود و بی شک ایشان هم تاسی به جد بزرگوارشان حضرت رسول اکرم (ص) کرده بودند که ایشان هم انقلابی که در عالم به پا کردند یک انقلاب فرهنگی بود.  تاسی همه ما به این انقلاب بزرگ فرهنگی بود که رشته اصلی آن قرآن که یک المان فرهنگی است و یک تمدن مهم و با شکوه را بنا گذاشته است.  همه ما هم باید خدا را شکر کنیم که ما را هدایت کرد تا در این مسیر قرار بگیریم.


او در ادامه گفت: بازگشت به اصول دینی و قرآنی از نیازهای الزامی امروزه جامعه ما است و خوشحالیم که جوانان و دانشجویان هم در این دوره همایش حضور دارند.
کدخدازاده با تاکید دوبار بر اینکه احساس می شود که توجه به قرآن و عترت از نیازهای امروز جامعه ما است، تشریح کرد: توجه به اصول اولیه‌ای چون صداقت، راستی، صمیمیت و مهربانی از اصولی است که پیامبر وائمه هم بر آن تاکید داشته‌اند.
وی در پایان افزود: قرار گرفتن در این مسیر نیاز به شکر گذاری دارد و من یکبار دیگر از همه عزیزانی که ما را در برپایی همایش همراهی کرده اند تشکر می‌کنم.

در ادامه و پایان بخش این اختتامیه دکتر هادی انصاری عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور و خادم حرم حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) با حضور در جایگاه به رسم تشکر و یادبود خاک تربت سیدالشهدا و سگ مرمر مزار حضرت را به دست اندرکاران برگزاری این همایش اهدا کرد.

در حاشیه برگزاری این اختتامیه انتخابات مجمع قرآن و عترت دانشجویان وزارت بهداشت نیز برگزار شد.

در این انتخابات "حمید راستی" دبیر کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با کسب اکثریت آرای دبیران کانون‌های قرآن و عترت (ع) سراسر کشور ، به عضویت شورای مرکزی مجمع تخصصی قرآن و عترت وزارت بهداشت انتخاب شد.

وی بالغ بر ۱۳ مقام مختلف در جشنواره های قرآنی وزارت بهداشت در سالهای ۹۵ تا ۹۷ و در رشته های مختلف از جمله آیین سخنوری، همخوانی، تواشیح و تلخیص کتاب می باشد.

گفتنی است؛ ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت به همت فرهنگستان علوم پزشکی کشور، وزارت بهداشت در مان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مدت دو روز از تاریخ ۱۱ بهمن الی ۱۲ بهمن سال جاری در محل دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.