جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰

حجت السلام قرآئتی؛

پیوند پزشک با پول نامقدس است/توجیه مشکلات حماقت است

مراسم اختتامیه ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی به روایت تصویر

حجت الاسلام قرآئتی با بیان این که همه پیوندها در پزشکی مقدس است اما پیوند پزشک با پول نامقدس است، گفت: خدمت خوب باید آگاهانه، عاشقانه، خالصانه، مخفیانه، عادلانه و منصفانه باشد.

به گزارش مفدا حجت الاسلام قرآئتی در مراسم اختتامیه همزمان ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی و چهارمین همایش فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی که در دانشکده پرستاری و مامایی پردیس علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، گفت:طبیب یعنی خدا، در دعای جوشن داریم طبیب من لا طبیب له، طبیب برای پیغمبر است حضرت امیر المومنین(ع) وقتی می‌خواست پیامبر (ص) را معرفی کند می‌گوید پیغمبر طبیب بود «طبیب دوار به الطبه» روایت داریم پیامبر فرمود «ای مردم شما بیمارید و خداوند طبیب است» صلاح مریض در این است که آن چه که طبیب گفته است را انجام دهد نه آن چه که میل دارد منتهی نقش علمی شما در کنار اراده خدا اثر می‌کند.

 حضرت عیسی (ع) فرمود« من بیماری‌ها را شفا می‌دهم اما به اذن الله» در یک آیه چندین بار آمده است به اذن الله به این معنا که دارو خوب می‌کند اما مانند عینک. عینک وسیله دیدن است اما  پشت عینک چشم و روح باید باشد همه چیز همین گونه است من یک مطلبی را جایی گفتم در یک جا با گفتن این مطلب همه خندیدند ودر یک جا همه گریه کردند. دیدم خداوند می‌خواهد این آیه را به من نشان دهد که او خدا است که می‌خنداند و می‌گریاند.

گاهی وقت‌ها انسان‌ها بهترین استدلال را می‌آورند اما اثر نمی‌کند اما گاهی یک مثال عادی را بیان می‌کنید و می‌فهمد که چیست. گاهی مثالی در لحظه تاثیر می‌گذارد گاهی هر چه تلاش می‌کنید فایده‌ای ندارد. دختری از من سؤال کرد که چرا عرق پاک است و ادرار ناپاک است در حالی که هر دو ساخت کلیه هستند؟ گفتم من نمی‌دانم در نهایت گفتم شاید هر دو در کلیه ساخته شود اما در شکم زنبور عسل، موم و زهر ساخته می‌شود. عرق  ساخت کلیه هم اگر باشد باید دید چه موادی در عرق است که نجس نیست و در ادرار هست که نجس است مواد در عرق و ادرار تفاوت می‌کند در ضمن هر چیزی از هر کجا بیرون بیاید ارزشی دارد.

طب و علم و عمل همه از طرف خدا است

طب و علم و عمل همه از طرف خدا است در قرآن هم بیماری جسمی داریم و هم بیماری روحی. در بیماری جسمی رعایت وجود دارد قرآن می‌گوید در شرایط بیماری اگر برای شما سخت است ایستاده نماز خواندن پس بنشینید و اگر این هم سخت است بخوابید. در جهاد در حج در موارد این گونه همه جا تخفیف داده شده است حالا که خدا تخفیف داده است در بیماری‌های جسمی دولت جمهوری اسلامی و تشکیلات علوم پزشکی هم باید تخفیف بدهد.

مسکین کسی است که به خاطر فقر در خانه نشسته است، حضرت امیر المونین(ع) به استاندار خود می‌گوید« مراعات کنید در طبقه محرومین، مساکین و محتاجین افراد بی پول را خدمت کنید» یعنی خدمت خوب بدهید این خدمت خوب شش شرط یا بیشتر دارد خدمت باید آگاهانه باشد. خداوند به پیامبر(ص) می‌فرماید «راحت بگو بلد نیستم» علامه طباطبائی می‌گفت« اگر بگویم نمی‌دانم اشکالی ندارد من نمی‌دانم» خدمت باید هم آگاهانه و هم عاشقانه باشد قرآن از نمازهای با کسالت شکایت می‌کند باید کارهای خود را عاشاقانه انجام داد.

این که نماز را بخوان راحت شو، یعنی گیر کردم یک نفر می‌گفت در تمام عمرم نماز اول وقت خواندم اما انتظار ثواب ندارم زیرا می خواندم که خودم را راحت کنم اما برای خدا نبوده برای خودم بوده است.

چیزی که در دنیای اسلام هست و در دنیای غیر شیعه و اسلام نیست

چیزی که در دنیای اسلام هست و در دنیای غیر شیعه و غیر اسلام نیست نیت است. العمال و بالنیات اگر قبل از بردن نام امام زمان(عج) ایستاده‌اید تا به اسم امام زمان که رسیدند ایستاده باشید مشخص است شما برای فشاری که روی پایتان بوده جلوتر پاشدید اگر تا نام امام زمان(عج) آمد و ایستادید نیت شما احترام به ایشان بوده است. حضرت امیر(ع) جایی بنا بود بروند مهمانی آمدند خانه شروع کردند غذا خوردن حضرت زهرا(س) فرمودند مگر امشب مهمان نیستی گفتند چرا گفت چرا شام می‌خوری؟ گفتند گرسنه‌ام می‌ترسم مهمانی بروم برای شام نه برای خدا...

در کار شما حیف است پول بگیرید، نه اینکه پول نگیرید اما برای پول کار نکنید و نیت شما پول نباشد. یکبار سؤال کردم در پزشکی چند رقم پیوند داریم یکی گفت ۳۷ رقم پیوند تا کنون کشف شده است من گفتم  همه پیوندها مقدس است اما پیوند پزشک با پول نامقدس است. البته به من خیلی جاها پول می دهند خیلی جاها هم نمی دهند اما در اجرای سخنرانی من تفاوتی ندارد. البته برخی جاها پول نمی‌دهند و این که من روم نمی‌شود چیزی بگویم را به حساب اخلاص من می‌گذارند چه بگوییم می‌شود اخلاص اجباری.

 در ابتدای انقلاب خانه فردی رفتیم که شما می شناسید شام را دادند آمد گفت شما غذا خوردید گفتم هی!! گفت هی یعنی چه؟ گفتم سوپ آوردند و ما خوردیم اما فکر کردیم پیش غذا است گفت باید با نون می خوردید ما انقلاب کردیم که زهد اسلامی را یاد بگیریم گفتم زهد را برای خودت حفظ کن نه این که یاد مهمانت بده این بخل است نه زهد.  قرآن می‌گوید اگر برایت مهمان آمد گوساله چاق برای او بزار کباب درست کن نه آبگوشت اما اصراف نباشد.

قرآن گفته است قبل از این که شما و من خلق شویم رزق ما اندازه گیری دارد .رزق ما به این چیزها نیست رزق آن چیزی نیست که داریم آن چیزی است که به کام می‌گیریم، ممکن است خیلی پول داشته باشی اما آن چه کام می‌گیری مهم است. پول و مقام ررزق نیست کار شما کار خدا است «یا طبیب من لا طبیب له» کار پیامبر(ص) است«طبیب دوار» نقش طبابت شما به شرطی است که اراده خداوند داخلش باشد.

خدمت خوب باید آگاهانه، عاشقانه، خالصانه، مخفیانه، عادلانه و منصفانه باشد

خدمت خوب باید آگاهانه، عاشقانه، خالصانه، مخفیانه، عادلانه و منصفانه باشد. شما باید به بیماری‌های روحی نیز برسید برای چند دقیقه با بیمار حرف بزنید و او را همراهی و نصیحت کنید اثر شما جاهایی بیش از اثر هر آیت الهی است. بیماران افرادی هستند که ترسیده‌اند نا امید و مایوسند، افرادی هستند که اطرافیان آن‌ها وحشت زده‌اند افرادی هستند که گیر کرده‌اند در کار خود به آن‌ها کمک کنید. در کارتان هر وقت به خدا شک کردید شک کن به خودت آیا خودت توانستی خودت را  بسازی آن که تو را ساخته است خدا است.

گاهی باید با زبان عاطفی و گاه با زبان استدلال و ... صحبت کنید بیمارانی که در بیمارستان دست شما هستند بهترین فرصت هستند برای این که اگر سالی یک بار مسجد نمی‌رود در بیمارستان شما به او از نظر روحی کمک کنید از این فرصت خوب استفاده کنید.

آیت الله مکارم تعریف می کرد که یکی از تجار پولدار شهر بیمار بود و وضعیت مالی خوبی داشت اطرافیانش برای درمان  او را به غرب بردند در بیمارستان و اتاق خصوصی. این فرد برای آیت الله مکارم تعریف می‌کرد که من نصف شب از خواب بیدار شدم دیدم کاغذی بالای سرم هست روی آن نوشته «بیمار ایرانی چنان چه نصف شب از خواب بیدار شدی با من تماس بگیرید» زنگ زدم گفتند مشکلی داری گفتم نه گفتم زنگ زدم ببینم این کاغذ برای چی است پشت خط گفتند می خواهید با شما صحبت کنم گفتم بله گفت چند دقیقه گفتم پنج دقیقه در این مدت برایم یک شعر فارسی خواندند و طنز گفتند و خندیدیم و یک دقیقه هم نصیحتم کردند.

بیمار غریب در دل شب پنج دقیقه وقت دارد و در آن مدت دنیای مسیحیت تبلیغ خود را هم می‌کند و ما بیمار را ساعات زیادی در بیمارستان داریم اما با او حرف نمی زنیم باید برای استفاده از این فرصت برنامه ریزی کنیم. فرصت بسیار خوبی است برای ایجاد ارتباط با بیماران برای گفتن از دین.

کتابی تحت عنوان«مهارت‌های معلمی» را اخیرا نوشتم باید بتوانیم رابطه بین بدن و مطالب خود را بدانیم. ما باید با شما رابطه علمی داشته باشیم زیرا قرآن ارزش‌ها را با ریشه دنبال می‌کند با محوریت قرآن شبی ۱۵ دقیقه تفسیر قرآن داشته باشید. به عقیده من نظام پزشکی باید کتاب‌هایی را مخصوص بیمار درست کند چه کنیم بیمار بخندد، شاد شود و روحیه خوبی داشته باشد. زمان بیماری زمان سختی است اما آیا این کتاب ویژه تولید شده است؟ با قصه‌ها و خاطرات ویژه‌ای باید بیان شود.

من با خنده سه قلعه مهم را فتح کردم

من با خنده سه قلعه مهم را فتح کردم ۱۵ سال طلبه بودم یک سال کاشان درس خوندم بعد آمدم قم و پیش مرحوم آیت الله گلپایگانی طلب اتاق کردم گفتند ریش و امامه نداری و سواد هم نداری اول برو کاشان درس بخون امامه گذاشتی بعد بیای اینجا درس بخون. من ۱۵ سال بودم گفتم کاشان فردی کثیف بود رفت حمام لنگ بست از شدت کثیفی مسخره‌اش کردند او قهر کرد و نرفت حمام گفتند کجا می‌روی گفت اول می‌رم حمام بعد میروم حمام. ایشان خندید و به من اتاق داد.

 انقلاب شد مرحوم مطهری من را می‌شناخت و از کلاس‌های ما خبر داشت رفت به امام(ره) گفت قرآئتی برای تلویزیون فرد مناسبی است امام فرمودند من نمیشناسم شهید مطهری گفتند من می‌شناسم کلاس های خوبی دارد امام فرمودند بگید برود رفتم اما گفتند ما تنها دو و آخوند را به صدا و سیما راه می‌دهیم یکی امام(ره) و دیگری آیت الله طالقانی گفتند تلویزیون جای هنرمند است جای شما نیست.

گفتم من حاضرم دو ساعت با هنرمندان صدا و سیما نه با دلقک بازی با حرف‌های هنرمندانه اجرای خنده دار باشم در نهایت هنرمندان آمدند و دو ساعت این‌ها را خنداندم آن هم با حرف‌های حکیمانه و با یک خنده اکنون ۴۰ سال در تلویزیون هستم و یک شب برنامه ما تعطیل نشده است. در ادامه دیدم سازمان تبلیغات آخوند می‍فرستد به ادارات، سیاسی امنیتی به پادگان‌ها و نهاد رهبری هم به دانشگاه‌ها پس به رهبری گفتم بچه‌های مدرسه‌ای آخوند ندارند گفتند فکری خوبی است گفتم ولی پول می‌خواهد گفتند نماز برای خدا است گفتم ابالفضل برای خدا جنگید اما اسب ایشان یونجه می‌خواست این افراد باید پول ماشین را برای رفت و برگشت به مدارس داشته باشند این جمله در دل رهبری اثر گذاشت در نهایت این کار انجام شد.

در بیمارستان‌ها سایت خنده باز کنید

شما باید در بیمارستان‌ها سایت خنده باز کنید و کار نو انجام دهید با خنده می‌توان کارهای بسیاری را پیش برد. وارد هواپیما شدیم گفتند چای یا قهوه گفتم چای همه جا هست قهوه بیاورید همه جا پزشک و دانشجو هست اما مهم است که شما کار نو بکنید طنز در گفتار حکیمانه، اشعار حکیمانه و ... این خیلی مهم است با بیمارانی که گله دارند حرف دارند حرف حق و یا باطل دارند ارتباط برقرار کنید.

گر در ۸۰ میلیون جمعیت ۸۰ نفر اختلاس و دزدی کردند نباید ۸۰ میلیون را نادیده بگیرید

یک حرکت علمی، روانی، اخلاقی و بصیرتی باید در مراکز درمانی ایجاد شود و من هم حاضرم کمکتان کنم این کمک بی اثر نیست. در خصوص مشکلاتی که وجود دارد توجیه نکنید توجیه حماقت است اما تضعیف هم جنایت است این که به خاطر مشکلات دیگر در مراسمات ملی شرکت نکنید نماز جمعه نروید و ...صدها هزار جوان و .. جبهه رفتند، انقلاب کردند نه کودتای نظامی این ها را نمی‌شود ندید حالا اگر در ۸۰ میلیون جمعیت ۸۰ نفر اختلاس و دزدی کردند نباید ۸۰ میلیون را نادیده بگیرید.

هر چه شما می‌گویید ما می‌گوییم چشم در دین هم هر چه عالم می‌گوید شما بگویید چشم

در پایان باید گفت: برخی خدمات پزشکی را در مسجد می‌توانید انجام دهید در مسجدها نسل نو کم است با این کار می‌شود مساجد را رونق داد شما در پزشکی تواضع کنید همه عالمان و اشخاص بزرگ بیمار می‌شوند و می‌آیند سراغ شما کت و شلواری ها و هر چه شما می‌گویید ما می‌گوییم چشم؛ در دین هم هر چه عالم می‌گوید شما بگویید چشم حتی اگر دلیل آن را متوجه نشوید.  اگر علم باشد تزکیه نباشد یعلمهم بدون یزکیهم فایده‌ای ندارد و مانند سوزن بدون نخ است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.