چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم خبر داد:

مراسم اختتامیه جایزه دکتر مریم میرزاخانی اسفندماه برگزار می‌شود/مهلت ارسال آثار قابل تمدید است

مراسم اختتامیه جایزه دکتر مریم میرزاخانی اسفندماه برگزار می‌شود/مهلت ارسال آثار قابل تمدید است

دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم گفت: مراسم اختتامیه جایزه دکتر مریم میرزا خانی«دومین جشنواره ملی زن و علم» در روز زن در ماه اسفند به میزبانی دانشگاه تهران و با حضور معاون رییس جمهور برگزار می‌شود.

آلا عنایتی در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص اهداف و اهمیت برگزاری دومین جشنواره ملی زن و علم با عنوان «جایزه دکتر مریم میرزا خانی»، گفت: این جشنواره با هدف تجلیل از زنان نخبه و فعال برگزار می‌شود. این روزها علم به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه جوامع به شمار می‌رود و زنان نیز در جوامع مختلف از جمله جامعه ما در سال‌های اخیر نقش به سزایی در رشد و توسعه شاخص‌های پیشرفت و توسعه علم داشته‌اند، که یکی از این زنان تاثیر گذار که نامش بسیار در جهان فراگیر شد و مردم جامعه ایران نیز وی را می‌شناسند خانم دکتر مریم میرزاخانی بود.

میرزاخانی اولین دانش آموز دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه پیدا کرد

وی در توصیف این دانشمند برجسته ایرانی، خاطر نشان کرد: میرزاخانی اولین دانش آموز دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه پیدا کرد و مدال طلا گرفت زن بزرگی که نام ایران را در جهان از نظر علمی پر آوازه کرد و باعث افتخار زنان و مردم ایران است.

این دانش آموخته دکترای تخصصی بهداشت و بیماری‌های آبزیان از دانشگاه تهران به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و ابراز داشت: از اهداف این جشنواره می‌توان به شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی‌های زنان در حوزه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی به منظور اثر بخشی مضاعف در پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور اشاره کرد.

عنایتی با اشاره به تفاوت دوره اول و دوم این جشنواره، ابراز داشت: در حالی که در دوره اول این جشنواره ارسال آثار به لحاظ کمی و کیفی و از نظر علمی مد نظر بوده است، اما در این دوره علاوه بر حوزه علمی بر دو حوزه فرهنگی و اجتماعی و تاثیر گزاری زنان در این دو حوزه در در جامعه و دانشگاه نیز تاکید شده است و شاخص کیفی نیز بسیار مد نظر است.

مرحوم دکتر میرزا خوانی دارای هشت مقاله علمی بود که از این تعداد یک مقاله در نیچر (نشریه هفتگی جامع که در میان پرارزش‌ترین مجله‌های علمی جهان قرار دارد) چاپ شده است.دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم در پاسخ به این سؤال که تاکید بر کیفیت، چه شاخصه‌هایی را در بر می‌گیرد؟ بیان داشت: مرحوم دکتر میرزا خانی تعداد بسیار زیادی مقاله علمی منتشر کرده است که دارای سطح کیفی بسیار بالایی بوده و برای دنیای علم حرف داشته است. تعداد زیادی از این مقالات در مجلات معتبر علمی جهان از جمله نیچر (نشریه هفتگی جامع که در میان پرارزش‌ترین مجله‌های علمی جهان قرار دارد) چاپ شده است و به همین منظور تلاش داریم تا در این دوره از جشنواره مقالات از نظر کیفی نیز بررسی شوند.

وی تلاش جهت تغییر نگرش جنسیتی نسبت به زن را از دیگر اهداف این جشنواره دانست و خاطر نشان کرد: تلاش داریم تا در این جشنواره توجه جامعه را معطوف کنیم به نقش  ارزنده زنان در جامعه، افزایش نشاط اجتماعی بانوان و اشاره به ظرفیت‌های موجود جامعه علمی زنان که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عنایتی تصریح کرد: هنگامی که این جایزه به بانوان مطرح علمی، اجتماعی، فرهنگی و  تاثیر گذار  در جامعه تعلق گیرد موجب خواهد شد تا زنان نخبه و فعال در زمینه علمی، فرهنگی و اجتماعی با هدف تقویت غرور ملی و ایجاد انگیزه مضاعف به منظور نقش آفرینی بیشتر وارد عمل شوند.

جایزه مریم میرزا خانی شناسایی سهم تولیدات علمی زنان پژوهشگر در پیشبرد علم در کشور را دنبال می‌کند

دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم  به نام گذاری این جشنواره به نام دکتر مریم میرزا خانی اشاره کرد و ابراز داشت: این جشنواره را به نام دکتر مریم میرزاخانی نام گزاری کردیم تا باعث الگوسازی شخصیت‌های موفق علمی و پیشرو در این حوزه برای زنان کشور شود و در نهایت به شناسایی سهم تولیدات علمی زنان پژوهشگر در پیشبرد علم در جمهوری اسلامی ایران بینجامد.

وی به اعلام فراخوان این جشنواره در تاریخ هشتم دی ماه ۹۷ اشاره کرد و بیان داشت: هشت دی ماه فراخوان شرکت در جشنواره به صورت گسترده اعلام شد و از همه دانشگاه‌ها، نهادها و ارگان‌های کشور در خواست کردیم تا در این جشنواره شرکت کنند.

عنایتی اضافه کرد : در این دوره محدودیتی برای شرکت وجود ندارد و برخلاف دور اول که تنها اعضای هیئت علمی از دانشگاه‌ها امکان حضور داشتند؛ کلیه بانوان، دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه‌های کشور می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

شش گروه‌ تخصصی فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی دام پزشکی و محیط زیست، هنر و علوم پزشکی و رده‌های سنی زیر ۴۰ سال، بین ۴۰ تا ۶۵ سال و بالای ۶۵ سال امکان حضور در این جشنواه را دارا هستند.دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم به سه رده سنی و شش گروه آموزشی که امکان حضور در این جشنواره را دارا می‌باشند اشاره کرد و بیان داشت: رده‌های سنی زیر ۴۰ سال، بین ۴۰ تا ۶۵ سال و بالای ۶۵ سال و شش گروه‌ تخصصی فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی دام پزشکی و محیط زیست، هنر و علوم پزشکی نیز امکان حضور در این جشنواه را دارا هستند. علاقمندان باید در سایت جشنواره که زیر مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است مراجعه و فراخوان جشنواره را مطالعه و فرم ثبت نام و دستورالعمل قرار داده شده است را به عنوان یکی از مراحل ثبت نام پر کرده و از طریق سایت ارسال کنند.

وی مهلت اولیه ثبت نام را تا هشتم بهمن ماه دانست و ضمن بیان این که این زمان قابل تمدید است، ابراز داشت: پس از دریافت آثار، مرحله داوری را تا اواخر بهمن ماه انجام خواهیم داد و در نهایت در اسفندماه اختتامیه این مراسم به میزبانی دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی برگزار می‌شود.

دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم با بیان این که تلاش داریم اختتامیه مراسم را در روز زن برگزار کنیم، خاطر نشان کرد: در این مراسم خانم ابتکار معاون رییس جمهور در امور زن و خانواده و تعدادی از مقامات وزارت علوم و وزارت بهداشت حضور خواهند داشت. در این مراسم برگزیدگان، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر ‍‍می‌توانند با دبیرخانه دومین جشنواره ملی زن و علم به آدرس تهران، شهرک قدس، میدان صنعت، بلوار خوردین، خیابان هرمزان، نبش خیابان پیروزان جنوبی، ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اداره کل فرهنگی و اجتماعی، طبقه پنجم ارتباط برقرار کنند.

همچنین شرکت کنندگان در صورت وجود اشکال فنی در ثبت نام و ارسال آثار، می‌توانند با شماره همراه ۰۹۲۲۴۸۵۹۱۷۷ تماس بگیریند.

برای دریافت دستورالعمل اجرایی جشنواره ملی زن و علم؛ جایزه دکتر مریم میرزاخانی اینجا کلیک کنید.

 ارتباط با دبیرخانه دومین جشنواره ملی زن و علم:

آدرس سایت: https://farhangi.msrt.ir/fa/page/1094
رایانامه: farhangi@msrt.ir
اینستاگرام: @womenandsciencefestival
تلگرام: @womenandsciencefestival​

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.