چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸

اولین آزمون علمی دانشجویی تکنولوژی اتاق عمل برگزار می‌شود

انجمن علمی دانشجویی اتاق عمل

دبیر انجمن علمی دانشجویی کشوری تکنولوژی اتاق عمل از برگزاری اولین آزمون علمی دانشجویی این رشته خبر داد.

آرش نجفی در گفتگو با مفدا ضمن اعلام این خبر گفت: مرحله دانشگاهی این آزمون ۱۵ اسفند ماه در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در محورهای تکنولوژی جراحی مغز و اعصاب، تکنولوژی جراحی گوارش و غدد و اصول آسپتیک و استریلیزاسیون برگزار می‌شود. مهلت ثبت نام در آزمون تا ۱۵ بهمن ماه است. آزمون کشوری نیز در اردیبهشت ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد و نفرات برگزیده مرحله دانشگاهی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی در توضیح روند شکل گیری ایده برگزاری آزمون و اجرای آن خاطر نشان کرد: پیشنهاد برگزاری این آزمون از سوی کمیسیون آموزش انجمن مطرح شد. پروپوال طرح از طریق شورای مرکزی با ایجاد پاره‌ای تغییرات و اصلاحات به وزارت بهداشت ارائه شد و مورد موافقت اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار گرفت.

این دانشجوی فعال درباره هدف از برگزاری آزمون اظهار داشت: هدف از برگزاری آزمون شناسایی دانشجویان مستعد در رشته تکنولوژی اتاق عمل، ایجاد شور و نشاط در دانشجویان و همچنین آشنایی آنها با متون این رشته است.

نجفی با اشاره به اینکه طراحی این آزمون توسط دو کمیته تخصصی و دانشجویی انجام می‌شود، توضیح داد: اعضای کمیته دانشجویی کارشناسی ارشد رشته تکنولوژی اتاق عمل و اعضای کمیته تخصصی را اعضای بورد اتاق عمل تشکیل می‌دهند. سوالات در هر دو کمیته طراحی می‌شود و در نهایت در کمیته تخصصی به تایید نهایی خواهد رسید. سوالات نهایی به صورت اتوماسیون از وزارتخانه به دانشگاه‌ها ارسال خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه این آزمون از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، بیان داشت: تصحیح آزمون به صورت تحت وب انجام می‌شود. پاسخ‌برگ‌ها به صورت اسکن شده در اختیار موسسه علمی و انتشاراتی سنا که اسپانسر برنامه است قرار گرفته می‌شود و فرآیند تصحیح بدون دخالت انسان و کاملا به صورت کامپیوتری انجام خواهد شد.

دبیر انجمن علمی کشوری تکنولوژی اتاق عمل در ادامه افزود: نتایج آزمون هم در سطح دانشگاهی اعلام می‌شود و هم رتبه کشوری دانشجویان در مقایسه با دیگر دانشجویان در سطح کشور در کارنامه گنجانده خواهد شد.

این دانشجوی فعال به ارائه آماری از شرکت کنندگان پرداخت و گفت: ثبت نام آزمون از ۱۷ تا ۲۹ دی ماه بود که با توجه به استقبال خوبی که صورت گرفت مهلت ثبت نام را تا ۱۵ بهمن ماه تمدید کردیم و تا کنون ۵۰۰ نفر برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده‌اند. هزینه شرکت در آزمون برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت ۵ هزار تومان و برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ۱۰ هزار تومان است.

نجفی درباره جوایز نفرات برگزیده آزمون نیز توضیح داد: دانشجویانی که در مرحله دانشگاهی رتبه بیاورند از طرف انجمن و معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مورد تقدیر قرار می‌گیرند و با توجه به توان مالی دانشگاه‌ها هر دانشگاه بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به برگزیدگان پرداخت خواهد کرد. به نفرات برتر کشوری نیز جوایز نفیسی همراه با شرکت رایگان در آزمون های آزمایشی موسسه سنا اهداء می‌شود. خرید کتاب از موسسه سنا برای کلیه داوطلبان با ۱۰ درصد تخفیف، مشاوره کنکور ارشد برای کلیه داوطلبان با ۱۰ درصد تخفیف،  شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور ارشد موسسه برای کلیه داوطلبان با ۲۰ درصد تخفیف و  شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور ارشد موسسه سنا بطور "رایگان" برای نفرات برتر کشوری از امتیازات موسسه برای شرکت کنندگان و برگزیدگان است.

تعداد انجمن‌های علمی دانشجویی رشته اتاق عمل در حال افزایش است

آرش نجفی در ادامه در خصوص تشکیل شورای مرکزی انجمن علمی دانشجویی اتاق عمل گفت: انتخابات شوراهای مرکزی انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی روز سه‌شنبه ششم شهریور ماه در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار و مجمع عمومی انجمن‌های علمی کشوری رشته‌های مختلف پس از انتخابات تشکیل شد.

وی درباره هدف از تشکیل انجمن علمی دانشجویی کشوری رشته تکنولوژی اتاق عمل اظهار داشت: ایجاد زمینه مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه مشارکت جمعی و خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان رشته‌ اتاق عمل و شناسایی نیازهای کشور و تلاش برای برطرف کردن معضلات و مشکلات آنها از اهداف تشکیل این انجمن علمی دانشجویی کشوری است.

دبیر این انجمن در ادامه درباره دیگر اهداف انجمن گفت: ارائه پیشنهادهای دانشجویان از طریق کانال انجمن علمی دانشجویی کشوری اتاق عمل به مراکز مختلف، تجلیل از دانشجویان و انجمن‌های پژوهشگر و نمونه حوزه اتاق عمل، برگزاری سمینارها، گردهمایی‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی جهت به‌روزرسانی اطلاعات دانشجویان رشته اتاق عمل، شناسایی و معرفی فرصت‌های شغلی به دانشجویان، ترویج آخرین اطلاعات علمی، تحقیقاتی و کاربردی، همکاری با انجمن‌ها و سازمان‌های داخلی و برون‌مرزی مرتبط با حوزه اتاق عمل، حمایت از راه‌اندازی و تشکیل انجمن‌های علمی دانشجویی اتاق عمل و نمایندگی علمی دانشجویان و کمک به سازمان های دخیل در امر سیاست گذاری رشته اتاق عمل از سایر اهداف این انجمن است.

این دانشجوی فعال همچنین درباره ساختار انجمن توضیح داد: پس از تشکیل انجمن، کمیسیون‌هایی در آن تعریف کردیم که بر اساس آنها بتوانیم اهداف و برنامه‌های انجمن را پیش ببریم. ما در انجمن ۹ کمیسیون با عناوین کمیسیون آموزش، کمیسیون پژوهش، کمیسیون هماهنگی انجمن‌ها، کمیسیون پایش و توسعه، کمیسیون مالی و کمیسیون روابط عمومی داریم که فعالیت‌های خود را از روز نخست تشکیل انجمن آغاز کردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کانال ارتباطی انجمن از طریق کمیسیون روابط عمومی تشکیل شده است، اظهار داشت: کانال انجمن ما با ۲ هزار و ۲۰۰ نفر عضو، بیشترین تعداد اعضاء را در بین انجمن‌های علمی داراست. از رشته اتاق عمل، ۲۸ دانشگاه انجمن علمی دانشجوی این رشته را تشکیل داده‌اند و در این دانشگاه‌ها همه دانشجویان این رشته به عضویت انجمن در آمده‌اند.

نجفی با اشاره به اینکه در روز تشکیل انجمن علمی کشوری در شهریور ماه ۱۵ دانشگاه انجمن این رشته را داشتند، خاطر نشان کرد: از آن زمان تا کنون ۳۰ انجنن در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شده است و با گذشت زمان در حال افزایش است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.