چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

پایان فاز نخست ساخت خوابگاه استاندارد دانشجویی در هرمزگان

گزارش خوابگاه دانشجویی

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از پیشرفت ۴۰ درصدی احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی دخترانه با ظرفیت ۴۰۰ نفر در پردیس این دانشگاه خبر داد.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

پایان فاز نخست ساخت خوابگاه استاندارد دانشجویی در هرمزگان

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از پیشرفت ۴۰ درصدی احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی دخترانه با ظرفیت ۴۰۰ نفر در پردیس این دانشگاه خبر داد و گفت: این خوابگاه جزو ۲۱ خوابگاه استانداردی است که از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و تمامی نقشه‌های ساخت آن بر اساس مدل و نقشه‌های وزارتخانه است. فاز نخست احداث این خوابگاه به پایان رسیده است.

دکتر محمد زمانی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: این خوابگاه  ۴۰۰ تختخوابی استاندارد دانشجویی که در محل پردیس دانشگاه در حال احداث است، اکنون در مرحله نازک‌کاری است و اسکلت‌بندی آن به پایان رسیده است. هزینه ساخت این پروژه عمرانی از محل وزارت بهداشت تأمین شده است.

وی اظهار کرد: ساخت این خوابگاه استاندارد دانشجویی در دو فاز پیش بینی شده است که فاز نخست آن شامل نقشه‌برداری، جایابی و اسکلت بندی به پایان رسیده است و در حال حاضر فاز دو در حال مناقصه و شروع فعالیت است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با توجه به پراکندگی خوابگاه‌های دانشجویی گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح عمرانی، خیلی از مشکلات دانشگاه از جمله پراکندگی خوابگاه‌ها که هزینه‌های جانبی زیادی برای دانشگاه به بار می‌آورد، کاهش می‌یابد. با توجه به اینکه این پروژه عمرانی در مجموعه پردیس دانشگاه در حال احداث است، با ساخت آن، در خیلی‌از هزینه‌ها از جمله هزینه‌های ایاب و ذهاب، سلف سرویس و... صرفه‌جویی می‌شود.

زمانی در خصوص سال ساخت این خوابگاه استاندارد دانشجویی گفت: احداث این طرح عمرانی از سال ۹۶ آغاز شد  و امیدواریم بر اساس برنامه‌ از پیش تعیین شده، ظرف یک سال و نیم آینده این پروژه را به اتمام برسانیم.

وی با بیان اینکه این خوابگاه استاندارد دانشجویی به صورت سوئیتی در حال احداث است، گفت: به دلیل اینکه این طرح عمرانی در مجموعه پردیس دانشگاه در حال ساخت است و نزدیک به کتابخانه مرکزی و سلف سرویس و مسجد داشگاه می‌باشد، از این رو دانشجویان می‌توانند به سهولت و با دسترسی راحت از امکانات جانبی استفاده کنند.

زمانی افزود: این خوابگاه  در سه طبقه با فضایی بالغ بر ۷ هزار و۶۱۴ مترمربع در حال احداث است و جزو  خوابگاه های استانداردی است که فقط با کاربری خوابگاهی ساخته می شود. این پروژه در فاز اول با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی به پایان رسیده است وبا برگزاری مناقصه وارد فازدوم ساخت شده است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از خوابگاه جدید دخترانه در پردیس دانشگاه، خوابگاه قدیمی کوثر با ظرفیت ۷۰۰ نفر تخلیه و بعد از بازسازی، دوباره در مدار خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بر می‌گردد.

وی با بیان اینکه خوابگاه ملکی برای اسکان دانشجویان پسر نداریم، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با رایزنی‌های به عمل آمده با چندین شرکت بزرگ، خوابگاهی برای دانشجویان پسر احداث کنیم. البته تلاش داریم از خیرین برای تحقق این امر استفاده کنیم اما به هرحال مسؤولان دانشگاه به جدیت در حال پیگیری این موضوع هستند.

زمانی با اشاره به اینکه صد درصد نیاز دانشجویان به خوابگاه‌های دانشجویی را پوشش داده‌ایم، گفت: خوشبختانه تا این لحظه مشکلی به لحاظ کمبود خوابگاه نداشته‌ایم و توانسته‌ایم تمامی دانشجویان خوابگاهی را در خوابگاه‌های دانشجویی اسکان دهیم. البته کمی در خصوص اسکان دانشجویان بین‌الملل مشکلاتی وجود دارد و برای دانشجویان پردیس بین‌الملل خوابگاه نداریم.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آماری از تعداد خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه ارائه کرد و گفت: ۹ خوابگاه دانشجویی متشکل از سه خوابگاه ملکی و ۶ خوابگاه استیجاری، کار اسکان دانشجویان دختر وپسر را برعهده دارند که از این تعداد هفت خوابگاه در بندرعباس و دو خوابگاه در بندرلنگه است. بزرگترین خوابگاه دانشجویی دانشگاه خوابگاه ملکی کوثر با ظرفیت ۶۷۰ نفر است. همچنین خوابگاه دخترانه با ظرفیت ۹۶ نفر برای دانشجویانی که درپردیس بین‌الملل و شهریه‌پرداز قبول می‌شوند، وجود دارد.

وی تعداد کل دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه را یک‌هزار و ۶۸۸ نفر عنوان کرد و گفت: ۱۴ خانوار نیز در خوابگاه متاهلین سکونت دارند. خوابگاه متاهلین دانشگاه اجاره به شرط تملیک است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به هزینه‌های بالای نگهداری خوابگاه‌ گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی در استان هرمزگان، همه ساله بویژه در فصل تابستان نسبت به بهسازی و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی اقدامات سازنده‌ای انجام می‌دهیم. به عنوان مثال خوابگاه پسرانه شهید مطهری دانشگاه با ظرفیت ۵۶۶ نفر کاملا رنگ آمیزی شد. ضمن اینکه تأسیسات خوابگاه‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی، همه ساله نیاز به احیاء و بهسازی دارند که در این راستا کولرهای گازی خوابگاه‌هایی دانشجویی را به لحاظ ایمنی  بررسی کردیم. خوابگاه کوثر را مفروش به موکت کرده و یکسری رنگ‌آمیزی‌ها انجام شد و به لحاظ تاسیسات، تلاش کردیم که خوابگاه‌های دانشجویی را به حد مطلوب استاندارد برسانیم.

طبخ غذا در دانشگاه به صورت نیمه صنعتی انجام می‌شود/  سلف سرویس در پردیس دانشگاه احداث می‌شود

زمانی با اشاره به اینکه پخت غذا در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به صورت نیمه صنعتی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: به دلیل اینکه دانشگاه در مسیر رسیدن به دانشگاه تیپ یک حرکت می‌کند و با توجه به اینکه چشم‌اندازی‌هایی  برای این دانشگاه از سوی مسؤولان در نظر گرفته شده، مبنی بر اینکه امکانات دانشگاه افزایش و دانشگاه به قطبی در جنوب کشور تبدیل شود، از این رو به تازگی در راستای ساخت سلف سرویس در دانشگاه در حال مناقصه هستیم.

وی گفت: از آنجایی که سالن غذاخوری، کفاف دانشجویان را نمی‌داد و با توجه به چشم‌انداز و نیازهایی که دیده‌ایم، تصمیم بر این شد که سلف سرویس بزرگتر و با فضای وسیع‌تر در مجموعه پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ساخته شود که خوشبختانه با نظر موافق مسؤولان دانشگاه، اکنون محل ساخت این طرح عمرانی جایابی شده است و این هفته مناقصه ساخت این سلف سرویس را انجام می‌دهیم که قطعا با احداث سلف سرویس جدید در دانشگاه می‌توان از ظرفیت هر دو آشپزخانه و سلف سرویس استفاده کنیم.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: نقشه‌ها برای احداث این طرح عمرانی آماده شده است و اعتبار این سلف سرویس از محل اعتبارات ریاست دانشگاه تامین خواهد شد.

زمانی با اشاره به اینکه توزیع غذا در این دانشگاه به صورت دو منویی ارایه می‌شود، خاطرنشان کرد: در ۱۴ نقطه مختلف از جمله دانشکده‌ها، مراکز درمانی و آموزشی غذا بین دانشجویان و کارکنان توزیع می‌شود. در انتخاب پیمانکاران نهایت دقت به عمل می‌آید. البته اکنون پیمانکار جدید شروع به فعالیت کرده است. ضمن اینکه اعضای شورای صنفی به عنوان ناظر در بحث تغذیه، تهیه و توزیع غذا در خوابگاه‌ها و مراکز مختلف، با ما همکاری و مشارکت می‌کنند واگر احیانا مشکلی در زمینه تهیه و توزیع غذا باشد، مشکلات را به مسؤولان دانشگاه انتقال می‌دهند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص اعطای وام به دانشجویان این دانشگاه گفت: وام تحصیلی با توجه به میزان ثبت نام و بودجه‌ای که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به دانشگاه اختصاص می‌دهد، توزیع می‌شود.

وی  با اشاره به پوشش صد درصدی اعطای وام ضروری به  دانشجویان گفت: در خصوص وام ودیعه مسکن نیز با توجه به اینکه بودجه اجازه نمی‌داد تا به همه دانشجویان این وام اختصاص یابد، از این رو با هماهنگی شورای صنفی قرعه کشی شد و نسبت به پرداخت آن به افراد اقدام شد. همچنین وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز بر اساس قرعه کشی با حضور اعضای شورای صنفی، به واجدین شرایط اعطاء شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.