شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶

ایران پس از چهل سال به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است

ایران

در ادامه اعترافات صریح و ضمنی مقامات اروپایی و آمریکایی نسبت به روند رو به تزاید قدرت ‌ایران و تحرکات توام با دستپاچگی آنها علیه کشورمان، یک روزنامه آلمانی با ارائه گزارشی از کارنامه‌ی چهل ساله جمهوری اسلامی، چگونگی تبدیل شدن ایران به یک «قدرت بزرگ» را مورد بررسی و تحلیل قرار داده و نسبت به ادامه این روند به شدت ابراز نگرانی کرده است.

مقامات آمریکا و کشورهای اروپایی این روزها در قبال ایران ‌ دست پاچه هستند و مثل حریفی که از همه شگردها و توانمندی‌های خود علیه طرف مقابل استفاده کرده و دیگر چیزی برای رو کردن ندارد، از خود تحرکات جنون‌آمیزی مثل تحریم و تهدید بروز می‌دهد. اما، در میان این همهمه و غوغایی که همزمان با 40 سالگی انقلاب اسلامی، در غرب علیه ایران راه افتاده، بعضی از رسانه‌ها، محافل و اندیشکده‌ها با صراحت تمام و به ناچار به جایگاه واقعی جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرده و تحلیل‌هایی درستی را از شرایط موجود ارائه می‌کنند. این تحلیل‌ها برای ما ایرانی‌ها که از طرفی در متن ماجرا بوده و از طرف دیگر، خودمان سوژه و هدف جنگ‌های روانی همیشگی غرب هستیم، بسیار جالب، شنیدنی و آگاهی‌دهنده است.
در ارتباط با این تحرکات غربی‌ها، همان طور که رسانه‌ها طی روزها و هفته‌های گذشته پوشش داده‌اند، همه غرب بسیج شده تا چاره‌ای در قبال ایران بیابد. این در حالی است که خود غربی‌ها این روزها شدیدا در گیر مسائلی چون جنبش «جلیقه زردها»، «برگزیت»، «آوارگان»، «گسترش سلفی‌گری»، «فشارهای معیشتی»، و «تجزیه‌طلبی» و تعطیلی دولت مواجه است. علت فوری و اولیه این همه نگرانی و دستپاچگی غرب درباره ایران، پیروزی قاطع کشورمان در جنگ داخلی سوریه است. در روزهای اخیر تقریبا همه دستیاران ترامپ به سرکردگی «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌اش، آواره کشورها منطقه شدند تا از یک سری کشورهای درمانده، علیه ایران طلب کمک کنند. علاوه‌بر آن، آمریکا قصد دارد که طی روزهای 24 و25 بهمن در کشور لهستان همایشی ضدایرانی برگزار کند و قرار است که سران و نمایندگان 70 کشور جهان تحت فشار آمریکا در این همایش شرکت کنند. همین بسیج جهانی آمریکا به تنهایی، اهمیت و جایگاه منطقه‌ای ایران و ضعف و درماندگی غرب در برابر کشورمان را آشکار می‌کند.
رسانه‌های غربی هم همان طور که ذکر شد، رویه قبلی خود را کم‌کم دارند کنار می‌گذارند و به قدرت ایران و شکست خود در برابر آن، اعتراف می‌کنند. به عنوان مثال، شبکه «سی ان ان» اخیرا به نقل از رئیس‌جمهور آمریکا اعتراف کرد که تحریم فعلی آمریکا و غرب علیه ایران، بزرگ‌ترین تحریم بشر علیه بشر در تاریخ است. این در حالی است که با هوشیاری مردم در کشورمان زندگی به صورت عادی جریان دارد و کالاها به وفور یافت می‌شوند.
دیروز اما روزنامه آلمانی «تاگس‌اشپیگل» طی مطلبی، به روند افزایش قدرت ایران بعد از سقوط رژیم شاه پرداخت و نوشت: «حدود 40 سال پیش شاه از ایران فرار کرد و... سقوط وی، زمینه‌ساز یک تحول عظیم در خاورمیانه و آغاز خصومت میان ایران و آمریکا بوده است.» این روزنامه آلمانی افزود: «شاه با سرکوب وحشیانه مخالفان با کمک پلیس مخفی ساواک، دشمنان زیادی را برای خود خلق کرد. با این همه غرب به رهبری آمریکا، از شاه حمایت می‌کرد.»
تاگس‌اشپیگل در ادامه نوشته: «حکومت پهلوی کنترل صنایع نفتی را برای شرکت‌های غربی تضمین می‌کرد. به خصوص ایران به عنوان یک مهره ضدکمونیستی علیه اتحاد جماهیر شوروی، برای غرب و آمریکا مطرح بود. آنچه که ایرانی‌ها را علیه شاه و قدرت فاسدش قرار داد، خود بزرگ بینی او بود. (محمد)رضا پهلوی خود را پادشاه پادشاهان می‌نامید.
بنابراین، او در سال 1971، سالگرد 2500 ساله نظام شاهنشاهی در ایران را به طرز مجللی جشن گرفت... شاه ایران در برابر مقاومت روزافزون علیه سلطنتش، بدون قدرت و ناتوان بود. اعلان‌ها از طرف مردم برای بازگرداندن آیت‌الله خمینی به وطن از تبعید بلندتر شد... امام خمینی اول فوریه سال 1979(10 بهمن 1357) به تهران آمد.
میلیون‌ها ایرانی استقبال با شکوهی از وی به عمل آوردند. انقلاب پیروز شد و با جمهوری اسلامی یک دوران جدید در ایران آغاز شد. آیت‌الله خمینی اساس حاکمیت در کشورش را نه تنها بر مبنای اسلام گرایی، بلکه تمرکز بر آمریکا ستیزی می‌دانست.»
در بخش دیگری از این مطلب می‌خوانیم: «حمایت واشنگتن از صدام حسین در جنگ (تحمیلی)هشت ساله ایران و عراق و شلیک (ناو آمریکایی) به یک هواپیمای مسافربری ایران در سال 1980 که 290 کشته بر جای گذاشته، دشمنی بین ایران و آمریکا را تشدید کرده است. اکنون نیز به خاطر رویارویی ترامپ علیه ایران، این دشمنی به نقطه اوج خود رسیده است.»
به نوشته این روزنامه آلمانی «جمهوری اسلامی یک نفرت غیرقابل آشتی نیز نسبت به اسرائیل دارد.امروزه همچنان صدور انقلاب یک نیروی محرک در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و این چیزی است که رقبا و مخالفان علنی ایران، یعنی عربستان سعودی درباره آن هشدار می‌دهند.»
نویسنده در ادامه به «گسترش نفوذ و قدرت ایران در منطقه» ‌اشاره کرده و نوشته: «برنامه اتمی ایران و ساخت موشک‌هایی با برد بالا، از نگاه دشمنان ایران مانند آمریکا و حکام عرب و اسرائیل یک اقدام تحریک‌آمیز خطرناک محسوب می‌شود... عملا ایران برنده بزرگ ژئواستراتژیک سال‌های گذشته است. نظام جمهوری اسلامی با وجود همه مخالفت‌ها و مقاومت‌ها، توانسته است نفوذ سیاسی و نظامی خود در منطقه را بطور مداوم افزایش دهد.»
تاگس ‌اشپیگل در ادامه، به جای نام بردن از مقاومت، «هلال شیعی» که یک مفهوم خلق شده در گفتمان محافل غربی است را به کار می‌برد و مدعی می‌شود: «هدف بلند پروازانه ایران برای ساخت یک نوع هلال شیعی در منطقه از خلیج‌فارس تا دریای مدیترانه، همواره بیش از پیش به تحقق نزدیکتر می‌شود.»
این روزنامه آلمانی در بخش پایانی مطلب مطول خود می‌نویسد: «بعد از لغو توافق هسته‌ای ایران از طرف ترامپ، حالا رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد جمهوری اسلامی را با همه ابزار به زانو در آورد. اما در حال حاضر به نظر نمی‌رسد وی بتواند این کار را انجام دهد.»

منبع: روزنامه کیهان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.