شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴

گفت و گو با برگزیده چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا؛

فرزانه رحمانی: دو هدف اصلی من از زمان ورود به دانشگاه، آموزش و پژوهش بود

خانم فرزانه رحمانی

فرزانه رحمانی برگزیده چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا از دانشجویان خواست با ثبت نام در جشنواره ابن سینا توانایی های خود را محک بزنند و از برگزیده نشدن هراس نداشته باشند.

به گزارش مفدا تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور حمایت و تشویق فعالیت‌های ارزشمند دانشجویان، پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینا را با شعار دانشجو، نشاط، تعالی و آرمان‌گرایی ۷ اسفند ۹۷ برگزار خواهد کرد.
این جشنواره صرفاً برای دانشجویان ایرانی و بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای عمومی، دکترای تخصصی، دستیاری و فلوشیپ می‌توانند با ارائه مستندات خود در محورهای مختلف آن شرکت کنند.
برای آشنایی بیشتر دانشجویان با این جشنواره، با برگزیدگان چهارمین دوره گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه حیطه ای برگزیده شدید؟
فرزانه رحمانی دانشجوی سال ششم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و در دوره دوم جشنواره برگزیده بخش آموزشی و  در دوره چهارم برگزیده پژوهشی شدم.

با توجه به اینکه در دومین دوره هم حضور داشتید؛ جشنواره چهارم ابن سینا را چطور دیدید؟
در دومین دوره هنوز دانشجویان زیادی با جشنواره آشنا نبودند و من که پوستر را دیدم و آیین نامه را خواندم متوجه شدم که تنها بخشی که می توانم در آن شرکت کنم بخش آموزشی است و خدا را شکر برگزیده شدم.
باید بگویم سطح رقابت جشنواره چهارم در مقایسه با جشنواره دوم بسیار بالاتر بود. دانشجویان شایسته بسیاری در جشنواره شرکت کرده بودند که پذیرفته نشدند که خود شاهدی برای این موضوع است. در ضمن حیطه های اجتماعی هم که به جشنواره اضافه شده بود، امکان حضور طیف وسیعتری از دانشجویان با علایق و فعالیت های متفاوت را فراهم کرده بود.

احتمال می دادید که در جشنواره برگزیده شوید؟ عوامل موفقیت خود را بیان کنید؟
از نظر من هدف چنین جشنواره هایی تشویق و روحیه دهی به دانشجویان است و طبیعتاً هر کس در هر مسیری که گام برمی دارد به بهتر شدن خود فکر می کند و تلاش می کند در این مسیر، از جایزه ها و جشنواره های این چنینی هم برای افزایش روحیه ی خود و آشنایی با سطوح رقابتی برتر استفاده کند.
تا حد زیادی معتقدم دو هدف اصلی من از زمان ورود به دانشگاه که آموزش و پژوهش بود، محقق شده اند. البته فعالیت های اجتماعی متعدد هم داشتم ولی در بخش های دیگر شرکت نکردم.

چه پیشنهادی برای بهتر برگزار شدن جشنواره دارید؟
در بعضی از حیطه ها از جمله بخش اجتماعی، فرهنگی و بین الملل هنوز تعداد دانشجویان شرکت کننده زیاد نیست. همچنین معیارهای امتیازدهی در این حیطه ها واضح و مشخص نیست که باعث شده بعضاً افراد یا پروژه هایی که ارزش اجتماعی یا بین المللی زیادی هم ندارند، برگزیده شوند. پیشنهاد من استفاده از اساتید محترم هیات علمی صاحب نظر در این زمینه و دارای فعالیت های اجتماعی و بین المللی برای تدوین آیین نامه و نمره دهی مناسب در این بخش است.
نکته بسیار مهم دیگر آن است که برگزیده شدن در جشنواره ابن سینا از نظر آیین نامه های کشوری و نخبگان و دانشجوی نمونه و ... ارزش محسوب نمی شود. خوب است مسئولان با مذاکرات مناسب و افزایش کیفیت جشنواره در جهت ارزش دهی این جشنواره در سطح ملی تلاش کنند. به این ترتیب علاقه دانشجویان و استقبال از جشنواره هم بیشتر خواهد شد.

چه توصیه ای برای سایر دانشجویان دانشگاه در خصوص جشنواره ابن سینا دارید؟
از شرکت در جشنواره و پذیرفته نشدن هراس نداشته باشند. شانس خود را امتحان کنند و بدانند که هدف از این جشنواره فقط و فقط ارزش دهی و تشویق دانشجویان برتر و فعال است و با شرکت در آن چیزی از دست نخواهند داد.

حرف آخر؟
من رتبه یک کنکور سراسری سال ۱۳۹۱، دارنده مدال نقره کشوری المپیاد شیمی سال ۹۰، حائز رتبه یک علوم پایه ۱۳۹۳ و برگزیده بخش های آموزشی و پژوهشی جشنواره ابن سینا هستم و امسال هم برای جشنواره ی دانشجوی نمونه اقدام کرده ام. اخیراً طرحی مبنی بر لغو معافیت نخبگان درجه ۱ از طرح دوره پزشکی عمومی تصویب شده است. تنها امتیاز ویژه این افتخارات برای امثال من و سایر نخبگان درجه ۱ دانشگاه، معافیت از طرح پزشکی عمومی بود که آن هم لغو شد! کوچکترین انتظار بنده و امثال اینجانب از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تهران که مهد و منبع نخبگان این چنینی است، تلاش و واسطه گری و مخالفت با لغو اعطای این تسهیلات است؛ با تشکر

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

خبر: حسین شیخ محمدی
عکس: مهدی کیهان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.