دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹

دکتر فراهانی در آیین رونمایی از 64 وب‌سایت روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی:

نشست روابط عمومی ها

شما مسئولان روابط عمومی، مغزافزار وب‌سایت‌ها هستید و باید آن را تقویت کنید/ مسؤولان دانشگاهی که از حوزه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی غفلت کنند، با مشکل مواجه خواهند شد

دکتر محمد رضا فراهانی رونمایی از مفدا

معاون وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از راه اندازی 64 وب‌سایت خبری معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی موسوم به «مفدا»، گفت: این وب‌سایت‌ها نرم افزار هستند اما مغز افزارش شما مسئولان روابط عمومی‌ها هستید که باید با تولید خبر، آن را تقویت کنید. مسؤولانی نیز که از حوزه اطلاع رسانی و روابط عمومی غفلت کنند، در آینده با مشکل مواجه خواهند شد.

مفدا همدان- دکتر محمد رضا فراهانی در نخستین نشست آموزشی توجیهی مسئولان روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که  صبح امروز سه‌شنبه پنجم مردادماه در تهران و در محل وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: نرم افزار به خودی خود اصالت ندارد و تنها یک ابزار است اما شما مسئولان روابط عمومی‌ها باید در راستای اطلاع رسانی شفاف و صحیح در حوزه دانشگاه، این نرم افزارها را تقویت کنید. آن وقت است که می‌توان گفت از این نرم افزار به خوبی توانسته‌ایم استفاده بهینه کنیم. به هرحال من اصالت را در قسمت مغزافزاری قضیه می‌دانم.
وی به بخشی از سخنان وزیر بهداشت در این نشست مبنی بر عدم برخورد سیاسی در حوزه خبر و اطلاع رسانی اشاره کرد وگفت: دکتر هاشمی توصیه درستی کردند که نباید گرایش‌های سیاسی خود را بر اطلاع‌رسانی حاکم کنیم چرا که اطلاع رسانی صحیح در دنیا این است که ما یک اطلاع رسانی بی‌طرفانه داشته باشیم تا بتوانیم رسالت خبر رسانی خود را به درستی انجام دهیم.
فراهانی همچنین با اشاره به اینکه وضعیت ما نسبت به دیگر سایت‌های اطلاع رسانی کمی محدود است‏، گفت: ما یک دستگاه دولتی هستیم و ملاحظاتی داریم، اخبار و اطلاعاتی که مطرح می کنیم ممکن است بیش از جاهای دیگر، دارای حساسیت باشد و از طرفی ما نمی خواهیم در حوزه اطلاع رسانی و خبر عقیم باشیم.
فراهانی خاطرنشان کرد: ما باید در حوزه خبر و اطلاع رسانی در مسیری حرکت کنیم که در چارچوب اختیارات قانونی مان بوده و بر اساس شعارهای دولت تدبیر وامید باشد چون این دولت از مردم رای گرفته و تا روزی که دولت تدبیر وامید وجود دارد باید بر تعهدات و شعارهایی که داده پایبنده باشد. بنابراین این دولت ، سیاستش در حوزه فرهنگی و اطلاع رسانی سیاست بسته‌ای نیست بلکه می خواهیم توسعه و میزان مشارکت دانشجویی را افزایش دهیم.


وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: شما باید نوع مشارکت دانشجویان و ارتباط و تعامل آنها را با حوزه خبر و اطلاع رسانی تقویت کنید.
فراهانی به برگزاری جشنواره نشریات که با مشارکت وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار شد اشاره کرد و گفت: 4 میلیون و 800 هزار نفر مخاطب  این جشنواره بودند و جالب است بدانید از این تعداد تنها 4/2 درصد را دانشجویان علوم پزشکی تشکیل دادند که خوشبختانه با این حداقل مشارکت دانشجویان ما، 25 درصد جوایز نشریات را دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی دریافت کردند که این نشان می دهد نخبگان زیادی در حوزه رسانه و اطلاع رسانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که قطعا شما مسئولان روابط عمومی ها باید از آنها در حوزه خبر و اطلاع رسانی‏ کمک بگیرید.
وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما به عنوان مسئول در حوزه روابط عمومی باید دانشجویان نخبه در حوزه خبر و اطلاع رسانی را شناسایی و تقویت کنید و از دانش و استعداد آنها در تقویت نشریات خود کمک بگیرید. البته در این راه محدودیت و معذوریت های رسانه ای را به آنها باید گوشزد کرد. به هرحال باید از دانش و توانمندی دانشجویان نخبه دانشگاه‌های علوم پزشکی در تولید خبر و مصاحبه نیز بهره مند شد. ضمن اینکه باید به بهترین نحو ممکن به شبهاتی که ممکن است در ذهن دانشجویان ایجاد شود، پاسخ منطقی داد.روسای دانشگاه‌ها و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها  باید نسبت به حوزه خبر واطلاع رسانی اشراف کافی داشته باشند  و به آن اعتقاد و باور داشته باشند. آنقدر این حوزه اهمیت دارد که می‌توان گفت در آینده هر کسی از این حوزه غفلت کند قطعاً با مشکلاتی مواجه می‌شود.
وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها گفت: اگر شما بتوانید در نوع اطلاع رسانی و خبررسانی به دانشجویان حتی یک نفر را دچار تغییر و تحول کنید‏ کار بزرگی انجام داده اید.
قطعا ارزش کار شما در حوزه خبر و اطلاع رسانی در مقایسه با وزارت علوم که تعداد دانشجویان بیشتری دارد‏ به مراتب بالاتر است. به هرحال هر کاری که خودتان تشخیص می‌دهید به ارتقای سایت خبری کمک می‌کند آن را انجام دهید.
فراهانی به پیشنهادی مبنی بر راه اندازی و انتخاب کمیته‌ای تخصصی و آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد وگفت: لازم است آموزش‌های ضمن خدمت در حوزه اطلاع رسانی و تولید اخبار را در این کمیته فعال کنید تا  از مهارت‌ها و توانمندی‌های افراد مستعد در این زمینه استفاده بهینه کرد و من قول می‌دهم در این راستا  هزینه‌های آن را تامین کنیم.
فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درک بالای دکتر هاشمی وزیر بهداشت نسبت به حوزه اطلاع رسانی و خبر گفت: دکتر هاشمی از درک بالا و عمیقی نسبت به این حوزه برخوردار هستند و از بدو ورودشان به وزارتخانه‏ شورای اطلاع رسانی تشکیل دادند و بارها  دکتر هاشمی به همه معاونان خود متذکر می شدند که از حوزه اطلاع رسانی نباید غافل شد.
وی حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از 64 وب سایت معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی را نشان از اهمیت بالای امر اطلاع‌رسانی در وب‌سایت‌های جدید مفدا دانست و تصریح کرد: وزیر بهداشت از هر تحولی در این حوزه روابط عمومی حمایت می‌کند.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.