چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

جشنواره قرآنی فرصتی مناسب برای انس دانشجویان با قرآن/ فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها عطش هویت‌یابی جوانان را مرتفع می‌سازد

دكتر اعرابي

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها می‌تواند عطش هویت‌یابی جوانان را مرتفع سازد، می‌گوید، جشنواره قرآنی وزارت بهداشت فرصتی مناسبی برای انس دانشجویان با قرآن است.

دکتر محمدحسین اعرابی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت‌وگو با مفدا، بزرگ‌ترین رسالت و هدف برنامه‌های دینی را حفظ و ارتقاء ابعاد روحی و ایمانی انسان در مسیر کمال معنوی دانست و گفت: فعالیت‌های قرانی در دانشگاه‌ها به عنوان یکی از برنامه‌های فرهنگی که مبنا و محتوای خود را از کلام وحی می‌گیرد می‌تواند عطش و خلاء هویت‌یابی جوانان را در این دوره از تاریخ که بحران هویت یک مشکل نسل‌های جدید در جهان شده است رفع نماید و آنان را در برابر بسیاری از ناهنجاری‌ها و مکاتب و تفکرات ضد فرهنگی جدید مصون بدارد؛ چنانچه امام صادق(ع) می‌فرمایند، هرکه قرآن بخواند در حالی‌که جوان و با ایمان باشد قرآن با گوشت و خونش بیامیزد. اگر فرهنگ قرآنی در بین جوانان ترویج پیدا کند سایر مکاتب جذابیتی نخواهند داشت. نسل جوان هرگاه رابطه بیشتری با این کتاب بزرگ آسمانی پیدا کند در برابر هرگونه انحراف و خطا بیمه خواهد شد. قرآن مظهرشفاست و برای دانشجویان علوم پزشکی به عنوان متولیان آینده سلامت کشور علاوه بر اینکه مصونیت فردی برایشان ایجاد می‌کند سبب حفظ و ارتقا بهداشت و سلامت جامعه خواهد شد. از همین رو بر همهٔ ما تکلیف است که در راستای توسعه و ترویج فرهنگ تابناک قرآن کریم و سیره اهل بیت(ع) بکوشیم و برای نهادینه کردن آموزه‌های وحیانی در جامعه دانشگاهی به منظور تحقق دانشگاه اسلامی کوشا باشیم.

وی افزود: از زمانی که منشور توسعه فرهنگ قرانی در کشور تهیه شد از بسیاری از موازی کاری‌ها جلوگیری شد و وظایف هرکدام از دستگاه‌ها در اجرای این منشور مشخص شده است. انجام پژوهش‌های قرآنی و تربیت نیروهای متخصص قرآنی به عهده وزارت بهداشت و علوم گذاشته شد که در این میان پرداختن به پژوهش‌های قرانی با رویکرد سلامت به طور اخص بر عهده وزارت بهداشت می‌باشد. بعلاوه در شرایط کنونی باید دانشگاه‌ها در کنار فعالیت‌های قرآن‌پژوهی، فعالیت‌های ترویجی و تبلیغی را نیز در سرلوحه فعالیت‌های قرآنی خود قرار دهند. فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها باید اقتضاء جامعه و مخاطب، زمان و مکان را در نظر بگیرند. هر وقت این سه اقتضا مورد توجه قرار گیرد می‌توان گفت فعالیت‌های قرانی مطلوبی در حال انجام است.

وی در پایان گفت: به یقین برگزاری جشنواره قران وعترت دانشگاهیان وزارت بهداشت فرصت مناسبی است که ذهن و اندیشه و دلهای آماده جوانان دانشگاهی را هرچه بیشتر متوجه کلام وحی می‌سازد و در صورتیکه این فعالیتهای قرانی عمیق، مداوم و فراگیر جهت تمام قشر دانشگاهی باشد اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

گفتنی است، زمان برگزاری مسابقات بخش آوایی بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در دانشگاه‌ها ۲۵ بهمن‌ماه فرا می‌رسد و برگزاری مسابقات معارف قرآنی و سیره معصومین نیز در تاریخ دوم اسفندماه برنامه‌ریزی شده است.

ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ماه آغاز شده است و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.