یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲

همه آنچه که یک محقق علوم پزشکی به آن نیاز دارد

سامانه "نوپا" چیست؟

سامانه نوپا

"نوپا" عنوان مجموعه‌ای از ۱۱ سامانه است که تحت عنوان "نظام نوین اطلاعات پژوهش‌های پزشکی ایران" از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت راه اندازی شده است. این مجموعه، به صورت یک جا می‌تواند نیازهای پژوهشی دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه علوم پزشکی را مرتفع کند و اطلاعات طبقه بندی شده و یکپارچه‌ای در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش مفدا،  این سامانه‌ها عبارتند از:

۱.سامانه منبع یاب

۲.سامانه علم سنجی دانشگاه‌های پزشکی

۳.سامانه مشابهت یاب

۴.سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی

۵.سامانه پایان نامه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی

۶.بانک اطلاعات مقالات پزشکی ایران

۷.کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی کشور

۸.سامانه مدیریت انتشارات دانشگاه‌های علوم پزشکی

۹.سامانه نشریات علمی پژوهشی پزشکی

۱۰.سامانه معرفی مجلات ناعتبر و جعلی

۱۱.سامانه انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت

سامانه منبع یاب:

همیشه این مشکل برای پژوهشگران وجود داشته است که یک مجله و یا کتاب خاص را در سایت کدام ناشر و در کدام آدرس می‌توانند بازیابی کنند و اساسا آیا مجله مربوطه، در فهرست مجلات مورد اشتراک وزارت بهداشت هست یا خیر.

این سامانه به هدف فراهم سازی دسترسی اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران به آخرین منابع اطلاعاتی علمی، پژوهشی، درمانی و آموزشی راه اندازی شده است. در این سامانه مجلات، کتب و منابع الکترونیک معتبر علمی که از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خریداری می‌شود، جمع آوری شده است.

حاصل این جمع آوری دسترسی به بیش از هزاران مجله و مقاله، کتاب، فیلم و تصویر، راهنما و ده‌ها بانک اطلاعاتی است. اکثر این منابع در قالب خرید از ناشرین مختلف بین‌المللی صورت می‌گیرد و هر ناشر در وب‌سایت خود، دسترسی به تعدادی عنوان مجله، کتاب و یا منبع دیگر را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

سامانه منبع‌یاب فهرست کامل و به روز منابع مورد اشتراک وزارت بهداشت را دارد و با امکان جستجوی لغتی، بازیابی الفبایی و موضوعی مجلات یک ناشر خاص را فراهم می‌کند.

از طرف دیگر، این سامانه با ارائه شاخص‌های ارزیابی مجلات، این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرده است تا مجله مناسب برای انتشار مقاله خود را جستجو، بازیابی و انتخاب کنند.

سامانه علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی

در این سامانه دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس ۱۱ شاخص‌ طبقه رتبه بندی شده‌اند و سامانه امکان دریافت خروجی‌های مختلف مقایسه‌ای را نیز فراهم می‌کند.

این شاخص‌ها عبارتند از:

مقالات، استنادات، H-Index ، H۵-index، استناد به ازای مقاله، خود استنادی دانشگاهی، درصد مقالات بین المللی، مقالات بین‌المللی، مقالات ۱۰ درصد برتر (Citescore)، مقالات ۱۰ درصد برتر (SNIP) و مقالات ۱۰ درصد برتر (SJR).

این سامانه امکانی را فراهم کرده است که مخاطبان بتوانند بر اساس سال، فیلتر نام و حذف خود استنادی‌ای دانشگاه نتایج مختلف به دست آورند و همچنین به آمار مقایسه‌ای نیز دست یابند.

در حال حاضر و بر اساس کل شاخص‌های ذکر شده دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه اول دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد، پس از آن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رتبه دوم و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رتبه اول قرار دارند.

سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی

در این سامانه اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس ۶ شاخص رتبه بندی شده‌اند و سامانه امکان فیلتر کردن خروجی‌ها بر اساس مجموعه‌های Google Scholar ، Scopus  و حذف استنادات خود، استنادات و کتب فراهم کرده است.

۶ شاخص رتبه بندی این سامانه عبارتند از:

مقالات

استنادات

خود استنادی

H-index

G-index

استناد به ازای مقاله

این سامانه همچنین امکان دریافت خروجی بر اساس دانشگاه‌های علوم پزشکی موجود در هر استان را فراهم کرده است.

جستجوی اساتید بر اساس دانشگاه، دانشکده، مرکز تحقیقاتی، مرتبه علمی، گروه تخصصی، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی از دیگر امکانات این سامانه است.

در حال حاضر و بر اساس کل شاخص‌های ذکر شده دکتر رضا ملک زاده از دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۵۷۷ مقاله و ۴۲ هزار و ۵۳ استناد و H-index ۷۶ رتبه اول اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی را به خود اختصاص داده است.

بانک اطلاعاتی پایان نامه‌های علوم پزشکی

این بانک امکان جستجوی پایان نامه‌های علوم پزشکی را بر اساس کلید واژه، دانشجو، استاد مشاور، استاد راهنما، رشته تحصیلی، سال دفاع و مقطع تحصیلی فراهم کرده است.

همچنین امکان دست یابی به پایان نامه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مختلف نیز فراهم است.

این بانک اطلاعاتی چکیده هر پایان نامه را به همراه اطلاعات اصلی پایان نامه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

همچنین امکان دریافت گزارش آماری بر اساس دانشگاه، دانشکده، استاد راهنما و مشاور و کلید واژه فراهم است.

بانک مقالات پزشکی ایران و سامانه نشریات

در این بانک، اطلاعات کامل مجلات پژوهشی مصوب وزارت بهداشت شامل عنوان، شاپا، آدرس وب، آدرس ایمیل، آدرس پستی، نام صاحب امتیاز، مدیرمسئول، سردبیر و  ناشر مجله، تاریخ اعتبار، موضوع و بانک‌های اطلاعاتی نمایه‌ کننده مجله، درج شده است.

درحال حاضر اطلاعات بیش از ۴۰۰ عنوان مجله علمی پژوهشی کشور در حوزه وزارت بهداشت، در این بانک موجود و قابل بازیابی لحظه‌ای است.

این سامانه هوشمند، نشریات علوم پزشکی کشور را به طور روزانه از طریق وب سایت مجلات علوم پزشکی کشور رصد و اطلاعات آخرین شماره منتشر شده و مقالات آن‌ها را استخراج و در بانک‌های اطلاعاتی مربوطه ثبت می‌کند.

این سامانه مبنای سنجش و احراز اعتبار، رتبه و بانک اطلاعاتی نمایه کننده مجلات علوم پزشکی کشور است.

سامانه مدیریت انتشارات دانشگاه‌های علوم پزشکی

این سامانه امکان نمایش و دسترسی سریع به اطلاعات به روز کتاب‌های منتشر شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را فراهم می‌کند.

این سامانه دارای قابلیت‌های مختلفی است. از جمله اینکه اطلاعات اصلی و به روز کتاب‌های تالیف و ترجمه دانشگاه‌های علوم پزشکی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. همچنین امکان انجام جستجوی ساده و پیشرفته کتاب بر اساس عنوان، نویسنده، سال نشر، ناشر، شابک، ویرایش و نوع کتاب نیز در این سامانه فراهم است.

استعلام آنلاین کتاب‌های در دست تالیف و ترجمه دانشگاه‌ها و دسترسی به پنل مدیریت سیستم ویژه اداره انتشارات دانشگاه‌ها از دیگر قابلیت‌های این بانک اطلاعاتی است.

کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی کشور

این سامانه  ابزار جستجو و دسترسی به اطلاعات بیش از ۸۰ هزار عنوان مجله، کتاب و راهنمای علوم پزشکی را در اختیار قرار می‌دهد.

در این سامانه مجلات و کتاب‌های رشته‌های مختلف علوم پزشکی در دسترس است و مجله مناسب برای انتشار مقاله قابل جستجوست.

این سامانه همچنین شاخص‌های علم‌سنجی مجلات را بررسی کنید.

سامانه انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت

این پایگاه اطلاع رسانی، اخبار حاصل از تحقیقات نظام سلامت را منتشر می‌کند.

هدف از راه اندازی این سامانه انتشار سریع اخبار مستند و مبتنی بر شواهد از پژوهش‌های سلامت کشور به روشی صحیح،  سریع  و با دسته بندی‌های مناسب است. یکی از کارکردهای این سامانه، برقراری ارتباط بین محققان و مردم و سایر ذینفعان جامعه از طریق انتقال پیام و اخبار منتج از طرح‌های تحقیقاتی است.

انتقال دانش تولید شده حاصل از طرح‌های پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از اهداف راه اندازی این پایگاه است. همچنین افزایش تعامل بین محققان و جامعه، تصمیم گیرندگان و سیاستگزاران و ارتقاء آگاهی و اطلاع‌رسانی از نتایج پژوهش‌های علوم پزشکی از دیگر اهداف این پایگاه ذکر شده است.

سامانه معرفی مجلات نامعتبر و جعلی

در این سامانه ۲ هزار و ۱۸۰ نشریه نامعتبر و جعلی معرفی شده است که البته طبق اعلام خود سامانه تمام مجلات نامعتبر موجود را در بر نمی‌گیرد.

به این معنی که عدم وجود مجله‌ای در این فهرست، الزامان به دلیل معتبر بودن آن نیست. اما وجود مجله در این فهرست نشان دهنده نامعتبر بودن آن است.

این سامانه همچنین امکان پیشنهاد مجله نامعتبر را برای مخاطبان فراهم کرده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.