یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹

بحرالعلوم:

دایره‌ شمول معروف و منکر در بیمارستان‌ها فراتر از آنچه در جامعه وجود دارد مطرح است

بحرالعلوم

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت در این مرکز بر گسترش دایره شمول معروف و منکر در این وزارت‌خانه برای نفع مردم تأکید کرد.

به گزارش مفدا، محمد مهدی بحرالعلوم، رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به تشکیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت در این مرکز اظهار کرد: از اوایل امسال موضوع دبیرخانه امر به معروف و نهی از منکر به مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت اضافه شد در همین راستا قرار شد تا پایان سال ما بر روی ساختارها و نظم و هماهنگی فعالیت‌های امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه‌ها کار کرده و مطابق آیین‌نامه‌های موجود این فعالیت‌ها و ساختارها را اصلاح کنیم.

وی افزود: وزارت بهداشت از آنجایی که هم فضای دانشگاهی دارد و هم در فضای بیمارستانی ارتباط زیادی با مردم دارد با مسائل متعددی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر سر و کار دارد، لذا باید تعریف گسترده‌تری از آنچه که در جامعه وجود داشته و در اذهان عمومی مطرح می‌شود داشته باشیم.
بحرالعلوم بیان کرد: اگر در بین مردم حجاب و موضوع‌های مشابه آن به عنوان اهداف امر به معروف و نهی از منکر وجود مطرح می‌شود در اهداف ما با توجه به فعالیت‌های وزارت بهداشت مسأله تعامل با مردم در فضای دانشگاهی و بیمارستانی، تعامل بیمار و پزشک، مسائل مرتبط با دانشجویان و مسائل مالی در بین پزشکان و مسئولان همگی ممکن است معروف و منکر باشند.
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت یادآور شد: شورای امر به معروف وزارتخانه به ما برنامه‌ها و سرفصل‌هایی را ابلاغ می‌کند و ما نیز بر اساس آن سر فصل‌ها برنامه‌ریزی کرده و به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم. ما امسال سال اولی است که وارد حوزه امر به معروف و نهی از منکر شده‌ایم و برای سال آینده باید این حوزه دقیق و واقع بینانه شده و بخش‌های بهداشتی و درمانی نیز باید وارد آن شوند، بسیاری از امور در این رابطه مغفول مانده است.
بحرالعلوم تصریح کرد: ما یک سامانه پایش در وزارت‌ بهداشت برای ارزیابی فعالیت‌ها داریم که باید برنامه‌های مرتبط با امر به معروف و نهی ازمنکر وارد این سامانه شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف باشند بر اساس ریز برنامه‌ها‏‏‏، مستندات فعالیت‌های خود را در این سامانه وارد کنند تا بر اساس آن به نحوه تخصیص بودجه‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخته شود.
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت بیان کرد: ما تا کنون دو جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر را برگزار کرده‌ایم که در آن به نحوه تشکیل شوراها و جلسات مربوطه، تهیه و نحوه بارگذاری گزارش برنامه‌های عملیاتی در سامانه پایش، برگزاری دوره‌های آموزشی، شناسایی و تجلیل از مدیران قانون‌گرا و شناسایی مدیران قانون‌گریز و معرفی به مراجع ذی‌صلاح، تشکیل کارگروه علمی و تخصصی، تشکیل کارگروه عفاف و حجاب ذیل ستاد صیانت، تشکیل کانون‌های قرآنی و برگزاری جشنواره قرآنی ذیل برنامه‌های مرکز قرآن و عترت، توسعه گروه‌های اجتماعی مجازی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان، هویت‌بخشی و اثربخشی فعالیت‌های شورا پرداخته‌ایم.
وی ادامه داد: همچنین هماهنگی و شناسایی گلوگاه‌های فساد و تعیین، اجرا و پیگیری راهکارهای مقابله با آن، تشکیل کمیته رصد اقدامات اجرایی شورا، هماهنگی با گزینش و هیأت رسیدگی به تخلفات اداری جهت کاهش منکرات و آسیب‌های اداری از جمله دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسات بوده‌اند.
بحرالعلوم یادآور شد: اگر تعاریف و شمول در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر در حوزه سلامت روشن شود افراد دیگر امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان یک سد نمی‌بینند بلکه آن را به نفع خود دیده و از آن استقبال کرده و سعی در از بین بردن منکرات در فضاهای بیمارستانی و دانشگاهی می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.