پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۲

تاکید مراجع عظام تقلید بر جلوگیری از صدور مجوز استعمال دخانیات در کشور/قهوه خانه ها حریم خصوصی نیست

دخانیات

دکتر مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات کشور و دکتر ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در این دیدار با بیان اینکه چرا با این همه امراض، مجوز استعمال دخانیات در کشور صادر می شود؟گفت: امروز با وجود سخنانی که در ارتباط با امراضی که با استعمال دخانیات و قلیان به وجود می آید، یا باید دور پزشکی را خط کشید؛ یا دور سیگار را.
وی تاکید کرد: اگر سخنان پزشکان در مورد امراضی که در مورد استفاده از دخانیات ایجاد می شود، درست است، پس چرا مجوز مصرف آن در کشور صادر می شود؟ یا اینکه بگوییم سخنان پزشکان در امور امراض مرتبط با سیگار دروغ است؛ کدام حرف را باید باور کرد؟
این مرجع تقلید عنوان داشت: وضعیت فعلی که اشخاصی گرفتار سیگار و قلیان هستند، مناسبت نیست؛ چراکه گرفتار امراض گوناگون خواهندشد؛‌ همچنین آمارهایی که درباره مصرف سیگار و قلیان از سوی نسل جوان ارائه می شود، نگران کننده است.
*قهوه خانه حریم خصوصی نیست
آیت نوری همدانی از مراجع عظام تقلید نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه قهوه خانه حریم خصوصی نیست گفت: از نظر شرعی، حریم به مناطق خصوصی گفته می شود؛ به همین دلیل قهوه خانه که همه رفت و آمد می کنند جزو حریم نیست.
وی تصریح کرد: مسئولان باید توجه کنند که ارز دولتی باید بر سر سفره های مردم و به منظور خرید کالاهای اساسی هزینه شود و در این راستا تلاش کنند تا علاوه بر مشکلات معیشتی در راستای سلامت جامعه و جلوگیری از گسترش سیگار و قلیان بکوشند.
*قانون کنترل جامع مصرف دخانیات در کشور باید اجرایی شود 
دکتر ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این دیدارها تاکید کرد: علیرغم آنکه مسئولان سلامت و متولیان امر، اهمیت پرهیز از استعمال دخانیات  و نیز عوارض جبران ناپذیر مصرف دخانیات را بارها و بارها عنوان کرده و با وجود اینکه قانون کنترل جامع مصرف دخانیات در کشور نیز تدوین و ارائه شده است اما متاسفانه شاهد آن هستیم که اهتمام جدی بر اجرای آن در بخش ها و قسمتهای مختلف وجود ندارد.
وی در ادامه افزود: رویکرد سازمان‌ها و ارکان تصمیم گیر در خصوص کاهش و کنترل مصرف دخانیات به گونه ای است که بعضا شاهد آن هستیم که سیاست ها و استراتژی های اتخاذ شده در این زمینه در سازمان‌های مختلف نه تنها در راستای یک سیاست واحد و یکپارچه نیست بلکه در برخی موارد نیز در تضاد با یکدیگر است و همین امر باعث می شود که سودجویان از این ناهماهنگی ها به نفع منافع خود استفاده نمایند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به عوارض خطرناک مصرف دخانیات برای افراد مختلف گفت: آمار بیماران سرطانی و تنفسی و همچنین مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در کشور قابل توجه و تامل است، که می بایست با برنامه ریزی صحیح و منطقی در خصوص فرهنگ سازی در جامعه بویژه در بین جوانان و همچنین اتخاذ سیاستهای درست و منطقی در راستای کاهش مصرف دخانیات در کشور گام برداریم.
دکتر مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات کشور در این دیدارها با تشکر از مراجع عظام تقلید نسبت به اهتمام و جدیتی که در راستای مبارزه با مواد مخدر و دخانیت دارند گفت: نیازمند کمک و رهنمودهای شما به منظور رفع مشکلات موجود و بهبود وضعیت استفاده جوانان از سیگار و قلیان هستیم.
انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.