چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳

یک استاد حوزه علمیه قم؛

مسؤولان باید حصار ایجاد شده میان دانشگاه و حوزه را بردارند/مدرسه تابستانی با موضوعات مباحث فقه و اخلاق پزشکی برای دانشجویان در قم دایر شد

طلبه جوان

وحدت حوزه و دانشگاه مسئله بسیار مهمی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن رد شد و به قدری دارای اهمیت است که نمی‌توان به صورت دقیق و کارشناسه در یک روز به این موضوع مهم پرداخت.

به گزارش مفدا، وحدت در خود بار معنایی بالایی دارد و در این میان در نظام جمهوری اسلامی ایران وحدت حوزه و دانشگاه نقش بسیار حساسی را در مسیر حفظ سرنوشت  کشور بازی می‌کند. اگرچه حوزه و دانشگاه در طول عمر با برکت انقلاب همیشه توانسته‌اند نقش مهم خود را در سرنوشت کشور به بهترین شکل ادا کنند اما وحدت در میان این دو ارگان مهم آن‌گونه که باید شکل نگرفته است و تاثیر گذاری حوزه بر دانشگاه و بالعکس آن‌چنان محسوس نیست.

به همین منظور به گفت‌وگو با سید محسن مرتضوی؛ استاد سطح عالی حوزه علمیه قم، دارای مدرک سطح چهار از حوزه علمیه قم، عضو گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی العالمیه، استاد فقه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم  و عضو مرکز نخبگان حوزه علمیه قم پرداختیم تا از نگاه این طلبه موفق و جوان نگاهی کوچکی به اهمیت وحدت میان حوزه و دانشگاه داشته باشیم.

وی در ابتدا ضمن گرامی داشت روز ۲۷ آذر ماه، روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: بزرگ و گرامی می‌دارم نام شهید مفتح را که این روز به یاد این عزیز به نام وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.

این استاد حوزه علمیه قم یادی نیز از شهدای حوزه و دانشگاه بالاخص شهید مطهری، شهید بهشتی و شهید احمدی روشن کرد و اظهار داشت: علم و دانش یک بازو و یک بال در مسیر اوج گیری جامعه اسلامی هستند و دین و معنویت بازو و بال دیگر که وجود این دو در کنار هم لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

عضو گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی العالمیه تاکید کرد: به طور کلی اگر جامعه‌ای بخواهد پیشرفت داشته باشد و به اهداف متعالی خود دست پیدا کند باید بدنه علمی جامعه تقویت شود و اکنون در جامعه اسلامی ایران بدنه علمی حوزه و دانشگاه در کنار هم هستند که باید در کنار یکدیگر تعامل پیدا کنند تا جامعه اسلامی به اهداف خود دست پیدا کنند.

تفکری که به دنبال ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه می‌باشد خواستگاهش این است که «علم و معنویت» و «دین و دانش» در اهداف مشترک انقلاب در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در رشته فقه پزشکی نیز این مسئله مشهود است و به اهمیت تعامل و ایجاد ارتباط بین حوزه و دانشگاه تاکید شده است.مرتضوی با بیان این‌که علم و معنویت هر کجا در کنار هم قرار گرفته‌اند موفق  ظاهر شده‌اند، ابراز داشت: علم و اخلاق بدون هم تاثیر گذاری درست را ندارد.

خواستگاه وحدت حوزه و دانشگاه با هم بودن این دو ارگان در مسیر تعالی اهداف مشترک انقلاب است

این استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: تفکری که به دنبال ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه می‌باشد خواستگاهش این است که «علم و معنویت» و «دین و دانش» در اهداف مشترک انقلاب در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در رشته فقه پزشکی نیز این مسئله مشهود است و به اهمیت تعامل و ایجاد ارتباط بین حوزه و دانشگاه تاکید شده است.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در دنیای امروز موضوعات مستحدثه  و جدید پزشکی مطرح است که بسیاری به دنبال پاسخ دین برای این موضوعات علمی هستند. مانند پیوند اعضاء، تلقیح مصنوعی، شبیه سازی حیوانات و انسان‌ها، تغییر جنسیت و ...که موضوعات جدید پزشکی هستند که تا قبل از این وجود نداشته و علم برای ورود خود به این موضوعات همراهی دین را لازم دارد.

عضو گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی العالمیه، خاطر نشان کرد: فقها و مجتهدین در حوزه‌های علمیه در خصوص این موضوعات باید توانایی پاسخگویی را داشته باشند و پاسخ دادن به این سئوالات بدون داشتن موضوع شناسی دقیق از این موضوعات امکان پذیر نیست.

 مرتضوی با تاکید بر این نکته که فقه به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی این سئوالات باشد زیرا این موراد نیازمند موضوع شناسی دقیق هستند، گفت: فقیه و مجتهد اگر بخواهد در خصوص این موارد فتوا داده و حکمی را صادر کند باید موضوع را کاملا بشناسد و بفهمد که به عنوان مثال ماهیت مرگ مغزی چیست و بتواند انواع روش‌های تلقیح مصنوعی را بشناسد.

وی ادامه داد: این موضوع شناسی را باید فقها و مجتهدین به کمک متخصصان، دانشمندان، اساتید دانشگاه و پزشکان و متخصص درک کنند تا با موضوع شناسی خوب؛ شناخت خوبی از این موضوعات علمی در اختیار مجتهدین قرار گیرد.

علم به کمک دین، در میان مردم می‌تواند بهتر شناخته شود/دین از طریق اثبات علمی درستی دیدگاه خود را به شکل مستندتری ارائه می‌دهد

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: در فقه پزشکی این نیاز، مبرم و جدی است و باید تعامل سازنده بین حوزه و دانشگاه وجود داشته باشد. این نشان می‌دهد علم به کمک دین، در میان مردم می‌تواند بهتر شناخته شود و دین می‌تواند راه علم را برای طی کردن مسیر توسعه خود باز کند. از آن سو دین هم می‌تواند از طریق اثبات علمی موضوعات مورد نظر خود، درستی دیدگاه خود را به شکل مستند و دقیق تری به اثبات برساند و شبهات را رفع کند.

 وی به اتفاقات خوب در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه طی سال‌های اخیر اشاره کرد و ابراز داشت: در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه اتفاقات خوبی رخ داده و اگر این جریان ادامه داشته باشد حصارکشی ایجاد شده میان دانشگاه و حوزه از میان خواهد رفت.

تاسیس حوزه‌های علمیه در دانشگاه‌ها اتفاق مبارکی است

عضو گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی العالمیه اضافه کرد: طی این سال‌ها چند دانشگاه مهم کشور مانند دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شهید بهشتی تهران اقدام به تاسیس حوزه‌های علمیه در درون خود کرده‌اند تا دانشجویان علاقمند به علوم و معارف اسلامی در دانشگاه خود بتوانند به شکل اختیاری از این فضا و از اساتید فاضل و نخبه حوزوی استفاده کنند و دروس مربوط به معارف اسلام را فرا بگیرند.

کارگاه‌های تابستانی با موضوعات مباحث فقه و اخلاق پزشکی در قم راه‌اندازی شد

مرتضوی یادآور شد: در رشته فقه پزشکی نیز به همت «دانشکده سلامت و دین» دانشگاه علوم پزشکی قم در تابستان سال جاری مدرسه تابستانی و کارگاه‌های تابستانی با موضوعات مباحث فقه و اخلاق پزشکی راه اندازی  و به آموزش مباحث سلامت و معنویت پرداخته شد. این در حالی بود که جامعه مخاطب ما دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بودند که از آن‌ها خواسته شد اردوی علمی و زیارتی خود را در تابستان سال جاری در این کارگاه‌ها بگذرانند.

برای از میان بردن حصاری که دانشگاه و حوزه به دور خود کشیده‌اند تا غیر دانشگاهی و غیرحوزوی وارد این فضا نشوند این مسؤلان هستند که باید وارد عمل شوند؛ به شکلی که دانشجویان تنها در مناسک و مناسب‌ها روحانیت را در دانشگاه نبییند بلکه به صورت دائمی اردوهای مشترک، نشست‌های علمی مشترک و برنامه‌های مشترک میان حوزه و دانشگاه برگزار شود زیرا هر دو ارگان در مسائل مهم کشور صاحب نظر هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: به لطف خدا هر گروه از دانشجویان شرکت کننده در این مدرسه، سه روز در قم حضور داشتند و استقبال بالایی صورت گرفت که در ادامه امید داریم به همت و پشتیبانی مسؤلان دانشگاه در تابستان سال جدید نیز این اتفاق تکرار شود؛ زیرا در ایجاد ارتباط میان حوزه و دانشگاه بسیار تاثیر گذار است.

وی افزود: در هفته جاری نیز مدرسه فیضیه قم که مهمترین حوزه علمیه کشور است و سخنرانی باشکوه امام خمینی(ره) در سال ۴۲ را در تاریخ معتبر خود دارد و مهمترین مرکز حوزوی در قم نیز به شمار می‌رود؛ درهای خود را به روی دانشجویان گشود و دانشجویان از مدرسه فیضیه دیدن کرده، به حجره طلاب رفتند و در سالن اجتماعات حوزه، نشست مشرکی بین دانشجویان و طلاب برگزار شد که اتفاق مبارکی بود و باید متقابلا این اتفاق رخ دهد.

مسؤلان حصار ایجاد شده میان حوزه و دانشگاه بر دارند

 عضو گروه فقه پزشکی جامعه المصطفی العالمیه خاطر نشان کرد: البته به برکت انقلاب اسلامی در ایام تبلیغی سال این اتفاق می‌افتد و طلاب و روحانیون به دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی می‌روند، اما امید داریم تنها در مناسبت‌ها این اتفاق رخ ندهد و در طول سال نیز درهای حوزه و دانشگاه به روی دانشجویان و طلبه‌های جوان باز باشد و برسد روزی که در هر عکسی که از فضای حوزه و دانشگاه انداخته می‌شود حضور دانشجویان در حوزه و طلبه‌ها در دانشگاه مانند یک مسئله عادی جلوه کند.

مرتضوی خطاب به مسئولان کشور گفت: برای از میان بردن حصاری که دانشگاه و حوزه به دور خود کشیده‌اند تا غیر دانشگاهی و غیرحوزوی وارد این فضا نشوند این مسؤلان هستند که باید وارد عمل شوند؛ به شکلی که دانشجویان تنها در مناسک و مناسب‌ها روحانیت را در دانشگاه نبییند بلکه به صورت دائمی اردوهای مشترک، نشست‌های علمی مشترک و برنامه‌های مشترک میان حوزه و دانشگاه برگزار شود زیرا هر دو ارگان در مسائل مهم کشور صاحب نظر هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.