شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲

با نشریات دانشجویی در هفته‌ای که گذشت؛

از "احیای فرهنگ زیر آوار رفته" تا "اینک کازابلانکا در آخرالزمان" در نشریات دانشجویی

نشریات در هفته ای که گذشت

نشریات دانشجویی منتشر شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در پائیز سال ۱۳۹۷ به موضوعات مختلفی پرداختند. بررسی موضوع احیای فرهنگی کهن ایرانی، موضوعات داغ سیاسی و اجتماعی و موضوعات تخصصی چون تحلیل فیلم از مورادی است که در این نشریات به چشم می‌خورد.

به گزارش مفدا،نشریات دانشجویی همواره یکی از مهمترین رسانه‌های موثر دانشجویی است که می‌تواند مخاطبان عام و خاص خود را در دانشگاه و بیرون از دانشگاه داشته باشد. نشریات دانشجویی از دل جریانات مختلف دانشجویی با رویکردهای فرهنگی، سیاسی، هنری و اجتماعی منتشر می‌شوند و می‌توان طیف‌های مختلف فکری و عقیدتی را در این نشریات مشاهده کرد.

تلاش داریم به دلیل اهمیت "نشریات دانشجویی" به بررسی گزیده‌ای از نشریات دانشجویی علوم پزشکی کشور که در یک هفته بر روی پایگاه اطلاع رسانی " مفدا" منتشر شده بپردازیم. این مطلب تلاش دارد تا از بین نشریات دانشجویی به معرفی چند نشریه منتخب بپردازد و آن‌ها را در چند سطر معرفی کند.

هفته پایانی آذرماه ۱۳۹۷ نشریاتی بر روی مفدا منتشر شدند که از آن‌ها می‌توان به نشریات ذیل اشاره کرد:

  نشریه "ته رزه" شماره اول/  فصلنامه نامه فرهنگی، ادبی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

این نشریه فصلنامه ادبی، اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که به همت دانشجویان این دانشگاه به سه زبان ( کردی، ترکی و فارسی) منتشر می‌شود.

در این نشریه که اولین شماره انتشار آن است،  در مطلبی با نام "احیای فرهنگ زیر آوار رفته" مخاطب با آئین بسیار کهن شکرگزاری انارانه در اورامانات آشنا می‌شود.

همچنین در بخش دیگری از این فصلنامه به موضوع کار سخت کولبران و مشکلات آنان پرداخته شده است. در ادامه نیز نشریه مطالبی را با زبان کردی و ترکی به چاپ رسانده است. این نشریه بیشتر رویکرد فرهنگی و اجتماعی دارد و در صدد است تا بتواند آئین و سنت‌های محلی را زنده و مسائل اجتماعی مرتبط با منطقه آذربایجان غربی را بررسی و تحلیل کند. یکی از ویژگی‌های گیرا و خوب این نشریه به کار بردن تصاویر جذاب و صفحه‌آرایی پررنگ برای خوانش بهتر نشریه است.

این فصلنامه به مدیر مسؤولی و صاحب امتیازی علی کسرائی اولین شماره خود را در پائیز ۹۷ به چاپ رسانده است.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/21/4/264047.jpg

نشریه "اسکناس" شماره هفتم/  هفته نامه اقتصادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

این نشریه تنها نشریه اقتصادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که به صورت هفته‌نامه منتشر می‌شود.

این هفته‌نامه در شماره هفتم خود که در هفته اول آذرماه به چاپ رسیده است به موضوعات داغ اقتصادی این روزهای کشور پرداخته است.  یکی از این موضوعات مهم دستگیری و اعدام سلطان سکه است که در مطلبی به امیدواری نویسنده به دستگیری و محاکمه دیگر مخلین اقتصادی در کشور اشاره شده است. نشریه اسکناس به موضوعات مختلفی از جمله شهردار شدن حناچی در تهران و مروری بر مهمترین مسائل اقتصادی روز کشور پرداخته است. 

هفته‌نامه اسکناس برای کانون " اسکناس" دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که به صاحب امتیازی و سردبیری مرتضی عبدی منتشر می‌شود.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/23/4/264612.jpg

نشریه"پویش" شماره ۶۳/ ماهنامه فرهنگی و اجتماعی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ماهنامه پویش یکی از مهمترین نشریاتی است که در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توسط دانشجویان تهیه و چاپ می‌شود. این نشریه به صاحب امتیازی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی کرمانشاه، مدیر مسؤولی خانم پریسا ملکیان و سردبیری ادریس رحیمی به صورت ماهیانه منتشر می‌شود.

قدمت انتشار این نشریه دانشجویی ۱۵ سال است و از تنوع خوبی در تولید مطالب جذاب برای دانشجویان برخوردار است. در شماره ۶۳ سال پانزدهم این نشریه اجتماعی مطالبی با عنوان شیعه و سنی با محوریت هفته وحدت، آسیب شناسی و بررسی مسائل پیش روی دانشجویان علوم پزشکی، یادداشت‌هایی بسیار جذاب و خواندنی از دانشجویان در مسائل اجتماعی و دانشجویی به چشم می‌خورد. آنچه در این نشریه به چشم می‌خورد حضور فعال دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی است که در حوزه کاری خود مسائل مختلفی را انتخاب و در مورد آن قلم زده‌اند.

گیرایی و جذابیت این نشریه زمانی بیشتر می‌شود از یک گرافیک راحت و سبک برای خوانش بیشتر مطالب استفاده کرده است و چیدمان مطالب بیشتر شبیه یک روزنامه وزین طراحی شده است.

برای خواندن این ماهنامه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/25/4/265248.jpg

نشریه پلان آخر، شماره سوم/ گاهنامه فرهنگی و هنری دانشگاه علوم پزشکی شیراز

گاهنامه "پلان آخر" به مدیر مسؤولی، حسین اسدی و سردبیری زهرا تویسرکانی به صورت گاهنامه و در موضوع تخصصی سینما در دانشگاه علوم پزشکی شیراز چاپ و منتشر می‌شود.

نشریه ظاهری فاخر و گیرا دارد. گویی صفحه‌آرا به خوبی توانسته است جذابیتی که برای یک نشریه سینمایی نیاز است را درک و بتواند چیدمان خوبی را برای جذب مخاطب پیاده کند. این گاهنامه در بخشی به موضوع فلسه سینما و بررسی سینمای پست مدرن و برادران کوئن پرداخته است. چند یادداشت در مورد انیمیشن "your name"  معرفی کمپانی " نتفلیکس"، در این گاهنامه جود دارد. در بخشی از نشریه نیز به معرفی چند فیلم فاخر سینمایی پرداخته شده است. به علاقه‌مندان سینما این گاهنامه تخصصی توضیه می‌شود چراکه می‌تواند طالاعات مفیدی را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/26/4/265357.jpg

نشریه " چی ماه"  شماره دوم/ گاهنامه علمی، اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

این نشریه چاپ دومین شماره خود را تجربه می‌کند. نشریه "چی ماه"  به صاحب امتیازی و مدیر مسؤولی، مهدی حاتمی و سردبیری ساجده بدوی به صورت گاهنامه منتشر می‌شود. در ابتدا باید گفت تجربه دومین چاپ این نشریه با ظاهری بسیار آراسته و ترکیب بندی زیبا موفقیت آمیز بوده است. این نشریه با زمینه علمی، اجتماعی و فرهنگی چاپ می‌شود بیشتر حال و هوای فرهنگی و اجتماعی دارد.

در یادداشتی انتقادی در مورد اینکه چرا دانشجویان از تاریخ معاصر کمتر می‌دانند با عنوان "آلزایمر ملی" می‌توان به عنوان مهمترین یادداشت این نشریه نام برد. همچنین سردبیر در مطلبی با عنوان خاطره بازی در مورد خاطرات ورود به دانشگاه برای ورودی‌های جدید مطلبی را قلم زده است.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/28/4/267218.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.