جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۴

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

نگاه دینی مبتنی بر سنت و سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) پیشران فعالیت‌های دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان است

دکتر سپهر

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه نگاه مردم استان کردستان از اهل سنت گرفته تا تشیع یک نگاه فرهنگی و تقریبی است، می‌گوید: نوع نگاه مسؤولان‌، اساتید و دانشجویان دانشگاه نیز نگاه دینی است تا نگاه مذهبی؛ یعنی یک نگاه دینی و تقریبی براساس سنت و سیره نبوی و اهل بیت(ع) عصمت و طهارت در محیط دانشگاه وجود دارد.

به گزارش مفدا، به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و نظر به جایگاه و اهمیت این آموزه اساسی دین مبین اسلام با تعدادی از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت‌وگو کرده‌ایم و از آنان چگونگی و کیفیت پرداختن به فعالیت‌های وحدت‌بخش در محیط دانشگاه را جویا شدیم.

متن کامل مصاحبه اختصاصی مفدا با دکتر شعبان سپهر، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را در ادامه می‌خوانید.

دانشگاه علوم پزشکی کردستان چند دانشکده و چه تعداد دانشجو دارد؟

نخست لازم می‌دانم میلاد باسعادت منجی عالم بشریت برگزیده خاص خدا ، کامل کننده مکارم اخلاق و رحمه للعالمین حضرت  ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و فرزندش برومندش حضرت امام جعفر صادق(ع) را به همه مسلمین جهان تبریک و تهنیت عرض نمایم.

دانشگاه علوم پزشکی کردستان از سال ۱۳۶۵ با تشکیل دانشکده پرستاری - مامایٔی تاسیس و از سال ۱۳۷۰ به دانشگاه علوم پزشکی کردستان ارتقاء یافته و از همین سال به پذیرش دانشجویان رشته پزشکی اقدام نموده و بیش از بیست پنج سال است که در راستای حوزه سلامت به مردم شریف استان کردستان خدمات بهداشتی ، درمانی و آموزشی ارائه می‌کند .

در حال حاضر این دانشگاه دارای پنج دانشکده پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ،پیراپزشکی و بهداشت محیط با تعداد ۲۵۹۰ دانشجو میباشد که از این تعداد  ۱۴۸۹دختر معادل ۵۷.۵ درصد و  ۱۱۰۱ معادل ۴۲.۵ درصد پسر می باشد.

تعداد ۱۱۰۸نفر دانشجویان معادل ۴۲.۸درصد  ۷۰  دانشجویان این دانشگاه بومی و تعداد ۱۴۸۲ نفر معادل ۵۷.۲ درصد آنان غیر بومی می باشند.  از نظر مذهبی نیز  ۱۵۲۱ نفر از دانشجویان معادل ۵۸.۷ درصد پیرو فقه امام شافعی و تعداد ۱۰۶۹ نفر معادل ۴۱.۳ درصد پیرو فقه جعفری میباشند. این دانشگاه فاقد دانشجو از اقلیت های دینی می باشد.

در طول سال چه برنامه‌هایی جهت تقریب و همگرایی بیشتر اهل تسنن با دانشجویان شبعه مذهب تدارک می‌بینید؟

استان کردستان به فرمایش مقام معظم رهبری یک استان فرهنگی است و این بیان معظم له نشان از شناخت عمیق ایشان از پیشینه فرهنگی و تاریخی این استان و فرهیختگان آن دارد. با عنایت به این موضوع و وجود چنین فرهنگ و تاریخ غنی نگاه مردم شریف استان از اهل سنت گرفته تا تشیع یک نگاه فرهنگی و تقریبی است. به تبع فضای فرهنگی استان نوع نگاه مسؤولان، اساتید و دانشجویان در این دانشگاه نیز نگاه دینی است تا نگاه مذهبی یعنی یک نگاه دینی و تقریبی براساس سنت و سیره نبوی و اهل بیت عصمت و طهارت وجود دارد.

در واقع می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که فعالیت و برنامه ها در این دانشگاه بیشتر حول محور مشترکات فرهنگی و مذهبی است  تا نقاط افتراق واختلاف. علی‌ایحال در این دانشگاه علاوه بر فعالیتهای گسترده بسیج دانشجویی تعداد ۱۴ کانون فرهنگی و  ۱۰ نشریه دانشجویی و دانشگاهی با مبانی که در بالا به آن اشاره کردم دارای مجوز و مشغول به فعالیت هستند.اسامی کانون‌های دانشگاه  به این شرح است: کانون مراسم و نماز، کانون محبین آله طه، کانون مهدویت، کانون قرآن عترت، کانون شانو، کانون گه شتیاری یا گردشگری، کانون شعر و ادب( هونراوه )، کانون امید و انگیزه، کانون اخلاق حرفه ای، کانون هنر، کانون سوران، کانون پیشگیری از ایدز، کانون هلال احمر، کانون خیریه همدلی؛ همچنین هم‌اکنون ۱۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه منتشر می شود که اسامی آنان بدین شرح است: نشریه ساریژ، نشریه جهش، نشریه بروا، نشریه صوتی ژلوفان، نشریه خیال شور، نشریه آوین، نشریه هیژا، نشریه ژوان، نشریه ژیوار و نشریه بیان جوان.

با عنایت به مطالبی که قبلا به آن اشاره کردم در این کانون ها و نشریات دانشجویان با نگاه دینی و فرهنگی از دو مذهب شافعی و جعفری عضویت و حضور دارند و برنامه‌هایی با مبانی دینی و فرهنگی را برای قاطبه دانشجویانی تهیه و تدارک می‌بینند؛ توجه به غنا و پتانسیل‌های فرهنگ بومی از قبیل فرهنگ و ادبیات کردی و نیز موسیقی فاخر کردی مبانی عرفانی و سایر موارد از اهم نکاتی است که در جهت تقویت و اعتلای فرهنگ ملی و همبستگی و وحدت ملی و همگرایی از ان بهره گرفته می‌شود؛ در نهایت اینکه برنامه‌های سالانه این دانشگاه  با این مبانی تهیه، تدارک و اجرا می‌گردد.

در زمینه عدالت آموزشی و فرهنگی دانشگاه تحت امر شما چه امکاناتی را برای دانشجویان سنی مذهب و دیگر اقلیت‌های دینی فراهم کرده است؟

همان‌طور که در پاسخ به سوالات فوق عرض کردم دانشگاه ما اقلیت دینی وجود ندارد. اما در مورد ایجاد عدالت آموزشی و فرهنگی مورد خاص و استثنایی وجود ندارد و در چهار چوب قوانین و مقررات جاری وزارت متبوع و کشور اقدام می‌گردد.

بر اساس دستورالعمل عدالت آموزشی پذیرش ۳۰ درصد دانشجوی بومی علاوه بر ظرفیت های کشوری در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی انجام میگیرد؛ همچنین پیگیری راه اندازی مجتمع عالی سلامت سقز با پذیرش ۱۰۰ درصد دانشجوی بومی، کاردان سلامت دهان با پذیرش ۱۰۰ درصد بومی، پذیرش دستیاران با سهمیه مناطق محروم و کاردان و کارشناس فوریت‌ها با ظرفیت اکثرا بومی از اقداماتی است که در جهت تحقق این مهم صورت گرفته است.

مصادیق فعالیت‌های وحدت‌آفرین را چه می‌دانید و تا این لحظه در این زمینه چه اقداماتی در دانشگاه انجام داده‌اید؟

در این خصوص فصل‌الخطاب منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص وحدت امت واحده اسلامی  است. همگی اذعان دارند که فرمایشات ایشان در خصوص وحدت مسلمانان تاکتیک نیست بلکه کاملا اعتقادی و برگرفته از نگاه عمیق استراتژیک ایشان به مقوله وحدت امت اسلامی است. مصادیق را ایشان در بیاناتشان همواره تاکید فرموده‌اند. احترام به عقاید و مقدسات مذاهب اسلامی و پرهیز اکید از هرگونه اهانت به مقدسات طرف مقابل است. ایشان هرگونه اهانت و توهین را در یک فتوای شرعی حرام شرعی اعلام فرموده‌اند و حلقوم و حنجره‌هایی را که از آن ندای اهانت توهین و اختلاف برمی‌خیزد را حنجره دشمنان دین و اسلام اعلام نموده‌اند. با این تفاسیر وحدت بایستی در روح و جان مسلمانان تجلی پیدا کند و در طول سال و همه ایام و در خلوت و جلوت آنان بایستی از آن حفاظت و حراست نمایند. در دانشگاه ما از هرگونه فعل و یا گفتاری که این مبانی را با تهدید و یا خدشه روبرو نماید مقابله جدی و عملی خواهد شد.

در این زمینه نشست‌های دوستی و مودت بین اساتید و اعضای هیات علمی ، ماموستایان علوم دینی و روحانیون اهل تشیع می‌تواند بسیار تاثیرگذار و نقش‌آفرین باشد؛ برگزاری اردوهایی با هدف ایجاد تقریب بیشتر در اماکن مذهبی و مکان‌های مورد احترام طرفین با حضور شخصیت‌های علمی و دارای محبوبیت در دانشگاه‌ها نیز می‌تواند این مهم را برآورده کند؛ همچنین با برگزاری کنگره‌های مختلف و متعدد در خصوص مفاخر مورد احترام اهل سنت و تشیع که دارای اندیشه تقریب بین مذاهب اسلامی هستند به ایجاد وحدت اسلامی کمک کرد.

 دانشجویان ما با رعایت نکات ضروری و حیاتی در حفظ وحدت و همبستگی ملی در برگزاری مراسمات و مناسک و برنامه‌های فرهنگی خود کاملا آزاد هستند.

یکی از اهداف و سیاست‌های دولت یازدهم در دانشگاه‌ها ایجاد فضای آزاداندیشی در محیط دانشگاهی است، در این راستا چه اقدامات و تمهیداتی دیده شده است؟

شکل‌گیری و صدور مجوز برای کانون‌ها و نشریات دانشجویی در همین راستا صورت گرفته است اما همه اینها یک شرط دارد و آن اینکه اینگونه فعالیت‌ها نباید مخل به مبانی نظم و امنیت و نادیده گرفتن ارزشهای بومی و ملی مورد احترام جامعه باشد.

علاوه بر این در صدد هستیم که در چهارچوب مقررات و آیین‌نامه‌های موجود ،همچنین مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای علاقمندان به فعالیت در تشکل‌های سیاسی اساتید و دانشجویان این دانشگاه در صورت وجود متقاضیان و علاقمندان پس از بررسی و طی مراحل قانونی مجوز فعالیت صادر نماییم تا به گسترش این فضا که اشاره کردید کمک کنیم.

کرسی‌های آزاداندیشی که همواره از منویات مقام معظم رهبری بوده است تا چه اندازه در دانشگاه شما به مباحثی نظیر وحدت میان شیعه و سنی و نیز وحدت حوزه و دانشگاه پرداخته است؟

چیزی که از منویات رهبر معظم انقلاب برداشت می‌شود ان است که ایشان دانشگاه و دانشجوی ساکت و صامت را ترجیح نمی‌دهند بلکه بر این اعتقاد دارند که دانشجویان ضمن حفظ استقلال خود بایستی در قبال سرنوشت و اینده کشور و جامعه حساس باشند و در گلوگاه‌های حساس اعلام وجود نمایند؛ چیزی که با استفاده از بیانات امام راحل در مورد دانشگاه مطرح است این است که دانشگاه مبدا همه تحولات کشور است واگر بخواهیم این تحولات بیشتر تاثیر گذار باشد بایستی به افزایش و ارتقا سطح دانشگاه و دانشجویان در معادلات سیاسی اجتماعی کمک کنیم.

البته برای پرداختن به این مباحث بایستی با استفاده از صاحبان توان علمی و فقهی و دانشمندان علوم دینی در این خصوص استفاده کرد لذا این  کار هر کسی نیست؛ اما از برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی که به نقد منصفانه وضعیت سیاسی اجتماعی موجود جامعه و دانشگاه بپردازد استقبال خواهیم کرد؛ البته این کرسی‌ها جای بیشتری برای کار کردن دارند؛ چیزی که مورد دغدغه دانشجویان و خانواده‌های آنان است، امنیت پس از اظهار نظر آنان در کرسی‌های آزاداندیشی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.