دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰

نشست مسؤولان دبیرخانه "ستاد اقامه نماز" در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد

نشست مسؤولان دبیرخانه "ستاد اقامه نماز" در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نشست مسؤولان دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور حجه‌الاسلام کرمی مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و حجه‌الاسلام افشاری مسؤول مرکز اقامه نماز نهاد ولی فقیه در دانشگاه‌ها برگزار شد.

به گزارش مفدا، نشست مسؤولان دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دوشنبه ۱۹ آذر ماه در محل صندوق رفاه دانشجویان با حضور حجه الاسلام کرمی مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها و حجه الاسلام افشاری مسؤول مرکز اقامه نماز نهاد ولی فقیه در دانشگاه‌ها برگزار شد.

در ابتدای جلسه مسعود وادی پور رییس دبیرخانه ستاد اقامه نماز ضمن خوش آمد گویی به حضار، برنامه‌های جلسه را اعلام کرد. در ادامه دکتر بحرالعلوم ضمن بیان توضیحاتی در خصوص دلایل واگذاری امور مرتبط به نماز، به مرکز قرآن و عترت گفت: قرآن و نماز از هم جدا نیستند و واگذاری این امور توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و شکر آن بر ما واجب است.

سپس حجه‌الاسلام کرمی مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها ضمن ابراز خرسندی از وضعیت اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به دستگاه‌های دیگر گفت: در مراکز مختلف تحت پوشش این وزارتخانه اعم از خوابگاه‌ها، مساجد و مراکز بهداشتی بیشترین میزان اقامه نماز را شاهد هستیم.

وی با اشاره به فرموده حضرت امام خمینی (ره) در خصوص دانشگاه گفت: دانشگاه مبدا همه تحولات و مرکز ثقل برنامه‌های ما است و اگر قرار است جامعه‌ای متعالی داشته باشیم لازمه آن سرمایه گذاری در آموزش عالی است. امروزه با نسلی کار می‌کنیم که قرار است نبض پیشرفت کشور را در دست داشته باشند و عنان کار را در دست بگیرند و انقلابی که امروز به این تراز از پیشرفت و تعالی رسیده است باید توسط این نسل تثبیت شود.

کرمی ادامه داد: در حال حاضر عاملی اثر گذارتر از نماز نمی‌توانیم پیدا کنیم و نماز است که نقطه آغاز حرکت است. در حدیث داریم که اگر دیدید فردی به حضور در مسجد عادت دارد به ایمانش شهادت دهید و اگر کسی به مسجد توجه ندارد حتی اگر برادر شما بود بگویید که من او را نمی‌شناسم.

مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها با بیان اینکه در این مسیر هیچ کاری والاتر از کیفی کردن نماز نیست گفت: یکی از ویژگیهای اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که کار مختص به نماز خواندن نیست و امام جماعت ساعت‌ها می‌ایستد با دانشجویان تعامل جدی دارد. شکستن گارد بین دانشجویان و امام جماعات می‌تواند در جذب آنها بسیار موثر باشد. کیفی‌ترین نمازهای جماعت در حال حاضر در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد و در برخی از دانشگاه‌ها نوبت دوم نماز جماعت برگزار می‌شود.

حجه‌الاسلام کرمی ادامه داد: در تعامل با این نسل نمی‌توانیم مدل‌های سنتی خود را به کار گیریم. در سطح ائمه جماعات نیازمند تحول هستیم. هر چند که فنی‌ترین و با سوادترین ائمه جماعات را در سطح دانشگاه‌ها داریم اما باید آموزش‌های همه جانبه را به کار گیریم. اگر دانشجو احساس کند که با امام جماعت نمی‌تواند ارتباط برقرار کند ما به هدف نمی‌رسیم و در زمینه آموزش‌ها باید حداکثر توانمان را به کار گیریم.

تعداد نمازهای جماعتی که در وزارت بهداشت برگزار می‌شود چند برابر دستگاه‌های دیگر است و کار شما از دستگاه‌های دیگر بسیار سنگین‌تر است. طبیعتا اشراف شما هم بیشتر است و لازم است ما به دید یک اتاق فکر به این جمع نگاه کنیم. در تلاشیم به موضوع اقامه نماز به عنوان یک برنامه راهبردی نگاه کنیم و خاطره انگیز ترین تجربه یک دانشجو باید از حضور او در نماز جماعت باشد. بعضی وقتها به خاطر غفلت گرفتار اختلافات پیش پا افتاده شده و از رسالت اصلی غافل می‌شویم در حالی‌که دشمن با استفاده از تمام ابزارها در حال تلاش است.

وی در ادامه با اشاره به لزوم مستند سازی و گزارش دهی گفت لازم است در حوزه اقامه نماز آسیب‌ها را پیدا کنیم و منتظر ایده‌های شما هستیم و هر چه فضای معنویت بیشتر باشد دردهای ما کمتر است.

 مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: طبق مطالعات عمیق، ثابت شده است که مومنین شادترین افراد هستند و نشاط اجتماعی در آنها بیشتر است.

در ادامه جلسه حجه الاسلام افشاری مسؤول مرکز اقامه نماز نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها گفت: در بین همه کارهایی که دستگاه‌ها ارائه کردند، کارهای فاخری وجود داشت که قابل ارائه هست و ما نیاز به رصد تجربیات و ایده‌های خلاقی داریم که در اجلاس نماز مطرح شود. همچنین لازم است بانک ایده‌های نماز در وزارت بهداشت تشکیل شود و به صورت پک کامل به سراسر کشور ارسال شود.

در ادامه جلسه حاضرین سوالات و پیشنهادات خود را در خصوص نحوه انجام مکاتبات اداری و نحوه تعامل نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در خصوص اقامه نماز، نحوه گزارش دهی به ستاد و اجرای بخشنامه‌ها، چارت تشکیلاتی ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها، نحوه اختصاص امتیاز برای کارکنان و اساتید فعال در حوزه نماز، امکان به کارگیری مبلغان خانم در خوابگاه‌های خواهران برای اقامه نماز جماعت، آموزش‌های مجازی در خصوص نماز، برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت در این حوزه، لزوم آموزش مهارت‌های ارتباطی برای ائمه جماعات برای برخورد و تعامل بهتر با دانشجویان، لزوم جابه جایی دوره‌ای ائمه جماعات در قسمت‌های مختلف دانشگاه و استفاده از ائمه جماعات مطرح در سطح شهر و یکسان سازی حق الزحمه ائمه جماعات مطرح کردند و حجه الاسلام کرمی به سوالات آنها پاسخ گفت.

سپس مسؤولین ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها به بیان تجربیات موفق در زمینه اقامه نماز در دانشگاه خود پرداختند.

مسعود وادی پور رییس دبیرخانه ستاد اقامه نماز در مرکز قرآن و عترت در ادامه جلسه به بیان تشکیلات و ساختار ستاد اقامه نماز ونحوه برگزاری جلسات ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها، موضوعات مطرح شده در جلسات ستاد و وظایف ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها و در پایان به بیان چگونگی و نحوه ارائه گزارش ستادهای اقامه نماز در سامانه پایش پرداخت.

در ادامه حاضرین در خصوص نحوه اخذ مجوزهای آموزشی، ساعات آموزشی، نحوه تعامل دانشگاه‌های علوم پزشکی با ستاد اقامه نماز کشور و ستادهای اقامه نماز استانی نحوه امتیاز دهی برای ایجاد نماز خانه و مسجد در شبکه بهداشت و درمان و بهسازی آنها تجلیل از دانشگاه‌ها و واحدهای تابعه، انتخاب دانشگاه برتر در اقامه نماز، ممانعت از تداخل برنامه ها با وقت نماز، تداخل رسیدگی به امور بیماران و ارباب رجوع با وقت نماز همچنین نحوه تخصیص بودجه به برنامه‌های نماز در دانشگاه‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

درادامه کارگاه آموزشی مدیریت اسلامی برگزار شد. دکتر غلامحسین حیدری تفرشی در خصوص مدیریت اسلامی گفت: مدیریت به صورت کلی از دشوارترین و در عین حال ظریف‌ترین کارهای انسانی است و سپس به تشریح انواع مدیریت پرداخت.

دکتر حیدری مدیریت دیکتاتوری یا خودکامه، مدیریت مهار گسیخته، مدیریت دموکراتیک، مدیریت مشارکتی(جدی و مهربان) را از انواع مدیریت برشمرد و سپس به تبیین اهداف مدیریت پرداخت.

ما با انسانها سر و کار داریم هیچ یک از انسانها در محیط کاری مانند هم نیستند و شیوه مدیریت باید با افراد گوناگون متفاوت باشد

تعهد، ارتباطات، اطلاعات، حمیت سازمانی، مذاکره، مهارتهای فردی، خلاق بودن، آینده نگر بودن، کار آفرین بودن، ریسک پذیر بودن، توسعه گرا بودن و پاسخگو بودن را از ویژگی های خاص مدیران موفق دانست.

وی در تعریف مدیر اسلامی گفت: هر کسی که از قرآن و سنت و استفاده کند و به دنبال کسب رضای الهی باشد و به او تمسک جوید مدیر اسلامی است.

دکتر حیدری در ادامه صفات یک مدیر اسلامی را برشمرد و سپس به تبیین وظایف، تکالیف و اصول اساسی یک مدیر اسلامی پرداخت و در پایان به سوالات شرکت کنندگان در این جلسه پاسخ داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.