یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲

برگزاری مسابقات تیمی برای نخستین بار در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

بیرجند/ قران و عترت

برای نخستین بار در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت مسابقات تیمی برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا بیرجند، برای نخستین بار در جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بخش مسابقات تیمی به عنوان یک بخش مستقل برگزار می‌شود. این مسابقات صرفا مختص گروه دانشجویان است و همه اعضای تیم باید دانشجویان یک دانشگاه علوم پزشکی باشند.

مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت شرایط و ضوابط شرکت در این مسابقات به شرح زیر اعلام کرد:

۱- هر تیم می بایست شامل یک نفر حافظ حداقل ۱۰جزء اول قرآن، یک نفر قاری و یک نفر فرد مسلط بر مفاهیم ، سیره معصومین ، دعاشناسی و... باشد.

۲- عضویت کسانی که در رشته های حفظ ۱۰ جزء به بالا، قرائت تحقیق و ترتیل و رشته های معارفی در سامانه ثبت نام کرده‌اند، در بخش تیمی بلامانع است.

۳- در صورتی که فردی در چند رشته در جشنواره شرکت کند و در بخش مسابقات تیمی نیز ثبت نام نماید در صورت تداخل زمان مسابقات با هم صرفا بایداز رشته‌های انفرادی انصراف دهد و در صورت انصراف از مسابقات تیمی امتیاز رشته‌های انفرادی نیز برای او کان لم یکن تلقی می‌شود.

۴- مسابقات تیمی در دو مرحله  منطقه‌ای و نهایی برگزار خواهد شد

۵- مسابقات تیمی به صورت حضوری و شبیه به مسابقات تلویزیونی برگزار شده و اطلاعات، دقت و سرعت با هم سنجیده می‌شود.

۶- ثبت نام در مسابقات تیمی باید توسط کارشناس قرآن دانشگاه انجام شود.

۷- در این دوره از جشنواره تنها ۳۶ دانشگاه مندرج در جدول زیر امکان ارائه تیم را دارند و انتخاب این دانشگاه‌ها به جهت کسب رتبه بالاتر در جشنواره دوره گذشته است.

۸- در مناطقی که ۳ تیم حضور دارند، پس از برگزاری رقابت، تیم اول به مرحله نهایی راه پیدا می‌کند و در مناطقی که ۶ یا ۹ تیم حضور دارد پس از قرعه کشی تیم‌ها توسط دبیرخانه جشنواره و اجرای مسابقات  تیم های اول هر گروه به مرحله نهایی راه پیدا می‌کنند.

۹- دانشگاه‌های مشخص شده یک تیم از خانمها و یک تیم از آقایان را باید برای مسابقات معرفی کنند.

۱۰- در صورتی که هر یک از دانشگاه‌ها قادر به معرفی تیم به جشنواره نیستند باید حداکثر تا روز چهارشنبه ۲۸ اذر ماه ۱۳۹۷ مراتب را به دبیر خانه جشنواره اعلام نمایند تا یک دانشگاه دیگر جایگزین شود.

۱۱- زمان دقیق برگزاری مسابقات هر منطقه متعاقبا از طریق بخشنامه‌های بعدی اعلام می‌شود.

۱۲- نوع سوالات با سوالات مرسوم قرآن متفاوت است لذا شرکت کنندگان باید توانایی پاسخگویی به سوالات را داشته باشند به طور مثال در رشته حفظ یک کلمه از قرآن کریم گفته شده و افراد باید آیه‌ای که آن کلمه در آن وجود دارد را تلاوت کنند و یا در بخش تحقیق فرازی از یک تلاوت پخش شده و افراد باید قاری، سوره ، مقام و صفحه را تشخیص دهند و ...

۱۳- در مسابقات تیمی هر یک از اعضا می‌توانند به سوالات مطرح شده پاسخ دهند.

منابع مطالعاتی مسابقات تیمی ترجمه مفردات سوره بقره و سور جزء ۳۰ قران کریم، کناب احکام پزشکی مندرج در رشته احکام بخش معارف قرآنی آیین نامه، کتاب حلیه القرآن جلد ۱ و ۲ تالیف سید محسن موسوی بلده، کتاب سنن النبی تالیف علامه طباطبایی، درسنامه سیره معصومین مندرج در رشته سیره معصومین بخش معارف قرآنی آیین نامه است.     

مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت مسابقات تیمی قرآنی را پیش از این در بخش سلامت نمایشگاه قرآن به صورت آزمایشی اجرا کرد که با استقبال دانشجویان مواجه شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.