چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت:

موضوع سلامت باید از اولویت‌های برنامه‌های کانون‌های فرهنگی باشد‏/ با کانون‌های مرتبط با حوزه سلامت همکاری کنید

نشست تخصصی دو روزه کانون‌های اقوام و محیط زیست دانشگاه‌ها در مازندران

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست مجمع تخصصی کانون‌های اقوام‏، محیط زیست و گردشگری با تاکید بر اینکه موضوع سلامت باید از اولویت‌های برنامه‌های کانون‌های فرهنگی باشد‏، اظهار داشت: کانون‌های مختلف با همکاری کانون‌های مرتبط با حوزه سلامت می‌بایست به این موضوع بپردازند.

به گزارش مفدا، دکتر حسام‌الدین علامه امروز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه در نشست مجمع تخصصی کانون‌های اقوام‏‎، محیط و گردشگری که در دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال برگزاری است، با بیان این مطلب گفت: ارزش فعالیت‌های فرهنگی به غیر از ماهیت این فعالیت‌ها‏،  به تعامل دانشجویان با هم در کانون‌ها و فعالیت‌های اجتماعی بستگی دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی متاسفانه کاهش پیدا کرده است، گفت: سرمایه‌های اجتماعی یعنی اعتماد‏، رضایتمندی، و مشارکت در نهادهای مدنی و این سه رکن  تقویت‌کننده سرمایه‌های اجتماعی هستند.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه موضوع سلامت باید از اولویت‌های برنامه‌های کانون‌های فرهنگی باشد‏، اظهار داشت: کانون‌های مختلف با همکاری کانون‌های مرتبط با حوزه سلامت می‌بایست به این موضوع بپردازند.

علامه با اشاره به اینکه عده‌ای از مسئولان از برخی حرکت‌های طبیعی دانشجویان به خاطر هراس از ایجاد حاشیه سازی اجتناب می‌کنند، گفت: نگاه وزارتخانه این بود که کانون‌های موسیقی و تئاتر متناسب با فضای دانشگاه ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: کانون‌های فرهنگی می‌بایست از  نیروهای جوان خود در تقویت فعالیت‌ این کانون‌ها استفاده کنند و از فکرها و نیروهای جدید و خلاق به عنوان دبیر کانون‌ها استفاده کنند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت به وظایف کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد وگفت: توانمندسازی اعضای هر کانون، فرهنگسازی و آموزش، برگزاری نمایشگاه‌ها و غرفه‌های مختلف و تولید محصول از جمله وظایف کانون‌های فرهنگی است و این وظایف جزو شاخص‌هایی است که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

علامه با اشاره به اینکه حدود ۳۷ درصد از بودجه فرهنگی دانشگاه‌های افزارش پیدا کرده است، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از این بودجه مربوط به انجمن‌های علمی است.

پیش از سخنان مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت،  مهندس ابراهیم هاشم ورزی معاون اداره کل فرهنگی وزارتخانه در خصوص اهمیت برگزاری  نخستین مجمع دبیران کانون های اقوام، محیط زیست و گردشگری و وظایف دبیران این کانون‌ها مطالبی بیان کرد.

هاشم ورزی ضمن خوشامد گوئی به دبیران کانونهای اقوام، محیط زیست و گردشگری هفته وحدت را تبریک گفته و اذعان داشت: این هفته،  هفته وحدت نامگذاری شده است تا اقوام و گروههای مختلف از ظرفیت های خودشان برای این هدف مقدس استفاده کنندانشاالله که شروع خوبی به جهت همکاری در زمینه های مختلف در این گروهها شاهد باشیم.

وی افزود:  موضوعات مربوط به سه کانون اقوام ، محیط زیست و گردشگری نه تنها درون دانشگاهی نیستند بلکه موضوعات کشوری و ملی محسوب می شوند

وی گفت: بحث گردشگری می تواند باعث نزدیکی مردم و افزایش وفاق و همدلی بین همه باشد و به این منظور باید بسترهای واقعی و عملیاتی برای ارتباطات چهره به چهره فراهم شود که البته نباید ارزش های اعتقادی و هنجارهای اجتماعی، تحت الشعاع ارتباطات غیر اصولی قرار گیرد.

هاشم ورزی ادامه داد: از کانونهای محیط زیست انتظار می‌رود با توجه به اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات و جانشین خداوند بر روی زمین، حق دارد از نعمتهای الهی استفاده کند؛ اما این استفاده نباید آنچنان باشد که حق دیگران در بهره‏برداری از این نعمت الهی در خطر قرار گیرد. به عبارت دیگر، انسان همان‏گونه که حق استفاده و بهره‏مندی از محیط زیست سالم را دارد، مسؤولیت درست استفاده کردن از آن را نیز بر عهده دارد.

معاون اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت:‌با نگاهی به وضعیت فعلی محیط زیست، در می‌یابیم که انسانها در بهره ‏برداری از طبیعت و محیط زیست به مسؤولیت خود در حفظ و حراست از آن به درستی عمل نکرده ‏اند .

در این نشست دو روزه حدود ۴۰ نفر از دبیران کانون های اقوام، محیط زیست و گردشگری دانشگاه های علوم پزشکی گرد هم آمدند تا در خصوص راهکارهای تقویت این کانون ها و بررسی عملکرد بهتر این کانون ها در دانشگاه های علوم پزشکی بحث و تبادل نظر کنند.

این نشست با هدف سازماندهی کانون های اقوام، محیط زیست و گردشگری دانشگاه های علوم پزشکی و تخصصی کردن فعالیت های فرهنگی در دانشگاهها و واگذاری امور برخی از مسئولیت ها به دانشجویان در حال برگزاری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.