چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۵

رئیس جمهور در جمع دانشجویان دانشگاههای استان سمنان

آن چه امروز در دانشگاه می‌بینیم، به معنای پیروزی در دانشگاه است

روز دانشجو

رئیس جمهور در جمع دانشجویان استان سمنان گفت چه زمانی در کشور چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما به راحتی و با آزادی سخن خود را بیان کند و به خوبی دولت را نقد نماید. این نقد حق شماست و این نقدی سازنده و دلسوزانه و به نفع کشور خواهد بود.

به گزارش مفدا، رئیس جمهور با بیان اینکه همه چهره‌های زیبای جنبش دانشجویی در سراسر کشور از فداکاری سه دانشجو نشات می‌گیرد، گفت: این یک پیام بسیار مهم برای ماست که اگر یک تعداد اندک در مسیر حق ایستادگی کنند، خداوند برای ده‌ها و صدها سال آینده در تاریخ اذهان یاد این افراد را گرامی می‌دارد.

روحانی با بیان اینکه در سال ۳۲، ۴۲ و بعد از آن دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز به رهبری امام (ره) هدف بلندی را به ثمر رساندند، گفت: من افتخار دارم در آن دوران و در دوران نهضت اسلامی، طلبه حوزه علمیه قم و دانشجوی دانشگاه تهران باشم و فضای ایستادگی و مبارزه را در هر دو محیط و با تمام وجود حس کنم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در میان حوزه‌ها در رأس این ایستادگی حوزه علمیه و در میان جنبش‌های دانشجویی دانشگاه تهران در خط مقدم قرار داشتند، تاکید کرد: دیگر دانشجویان و دانشگاه‌ها نیز در این مسیر حرکت می‌کردند و موفق شدند خواسته‌های خود را به سرانجام برسانند.

وی با بیان اینکه آن چه امروز در دانشگاه می‌بینیم، به معنای پیروزی در دانشگاه است، خاطر نشان کرد: چه زمانی در کشور چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما به راحتی و با آزادی سخن خود را بیان کند و به خوبی دولت را نقد نماید. این نقد حق شماست و این نقدی سازنده و دلسوزانه و به نفع کشور خواهد بود.

روحانی خطاب به دانشجویان با بیان اینکه بین ما که امروز در مسئولیت هستیم و شما یک تفاوت اساسی وجود دارد، تصریح کرد: ما نماینده واقعیت جامعه و دانشجویان نمآینده‌ایده آل که از آینده‌ای درخشان‌تر سخن می‌گوید، ذهن و فکر دانشجو در مسیر ساختن ایرانی آبادتر، عالم‌تر و مستقل‌تر است، آنجایی که ما هستیم زود یا دیر شماها نیز به آن خواهید رسید و لذا باید گفت همان‌جا به‌عنوان مسئولیت جامعه حضور خواهید داشت و اداره کشور را بر عهده خواهید گرفت، پس امروز باید خودتان را برای آینده مدیریت کشور آماده کنید.

اداره کشور و جامعه کار پیچیده‌ای است

رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این که اداره کشور و جامعه کار پیچیده‌ای است، گفت: حتی اگر دشمن ستمکار و قداری چون امریکا و اسرائیل نداشته باشیم باز هم اداره کشور کار پیچیده‌ای است. به ثمر رساندن طرح تحول سلامت کار آسانی نیست و اینکه در طول ۵ سال گذشته حقوق کارگران و کارمندان بیش از تورم بوده نیز به آسانی به دست نیامده است. این که امروز دریافتی و مستمری اقشار تحت فشار، نسبت به قبل ۵ برابر شده، نشان از تلاش دولت دارد.

وی در انتقاد به اعتراض دانشجویان در خصوص تورم بیان داشت: تورم را نه من شایسته آن هستم که بگویم چند درصد است و نه دیگری ... ما مرکزی در این کشور داریم که نامش بانک مرکزی و مرکز آمار است این افراد باید آمار تورم را بگویند.

روحانی با بیان اینکه شرایط امروز ما مطلوب نیست، اظهار داشت: اگر ادعا می‌کنیم که در برابر آمریکا باید بایستیم که باید هم بایستیم، این را نیز باید بدانیم که در جنگ زد و خورد و درگیری وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بنا نیست در جنگ همیشه ما یا دشمن پیروز ماجرا باشیم، گفت: هم جنگ بدر داریم هم جنگ احد و در میدان جنگ باید خود را آماده کنیم .اینکه برویم داخل جنگ و به فرمانده خود به دلیل اینکه ما تیر خورده‌ایم و او سالم است، اعتراض کنیم، نشان جنگنده بودن نیست.

وی در تکمیل صحبت‌های خود تصریح کرد: میدان جنگ تحمل سختی فراوان می‌خواهد و مانند در خانه ماندن نیست. از سال ۹۲ که با کمک مردم مسئولیت اجرا بر عهده ما بوده است تا اواسط سال ۹۶ روند تورم کاهنده بود و به اعتراف همه عقلا و محققان و اقتصاد دانان، تورم ۴۰ درصد در هنگام تحویل دولت توسط این کابینه به ۷ تا ۸ درصد کاهش پیدا کرده بود.

بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم در کشور جمع شد

روحانی اضافه کرد: اما این سوال مطرح است که در سال ۹۶ چه شد که ما با مشکل تورم جدید روبرو شدیم. در پاسخ به این سوال باید دید چه عواملی دست به دست هم دادند که این موضوع اتفاق افتاد. در ابتدا باید پرسید موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی در چه زمانی راه اندازی شد که موجب شد مردم به خیابان‌ها بیایند و موجی از مال باختگان در رنج و ناراحتی احیای حقوق خود را طلب کنند. این ستم را به مردم چه کسانی کردند که هنگامی که دولت در مقابل آنها قرار گرفت به ما نامه ۹۰ امضا زدند که به اینها دست نزنید. لذا ما چه می‌توانستیم کنیم؟ آیا ما در برابر این مسئله چه باید می‌کردیم؟

وی در برابر اعتراضات دانشجویان در خصوص حقوق‌های نجومی گفت: کل حقوق نجومی که شما از آن حرف می‌زنید چند میلیارد است، بروید سراغ سه هزار میلیارد دلاری که از پول نفت خورده شد و هنوز هم هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم در کشور جمع شد و ما ناچار شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان برای مال‌باختگان به بانک مرکزی پرداخت کنیم.

روحانی با بیان اینکه چه کسانی بودند که ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی راه انداختند، تصریح کرد: ریشه‌های این افراد روشن و آشکار است، در کنار این عوامل دشمن‌ترین افراد در آمریکا قدرت را در دست دارند، همه دولت‌های قبلی آمریکا هیچ‌وقت با مردم ایران دوستی نداشتند و هیچ موقع هم ما اعتماد ۱۰۰ درصد نه به آمریکا و نه به دیگران نداریم و اعتمادها نسبی است، پیامبر(ص) هم با کفار قرارداد امضا کرد ولی به مصلحت دید و صلح حدیبیه را امضا کرد و قرآن از آن به‌مثابه فتح مبین نام برد.

وی با تاکید بر اینکه هرگاه ممکن است بیگانه‌ای نقض عهدی کند و وقتی او نقض عهد کرد ما هم تکلیف و وظیفه دیگری داریم، گفت: شما می‌گویید که چرا ما با آمریکا اعتماد کردیم؟ چه کسی بوده و کی در این کشور بوده که گفته من به آمریکا اعتماد دارم؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کردیم اعتماد داشتیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که دو سال در دوران امام (ره) با صدام مذاکره کردیم، مگر آن زمان اعتماد داشتیم؟ ما وارد مذاکره‌ای شده‌ایم، این مذاکره کاملاً درست بوده و دولت، رهبری، مجلس، شورای نگهبان و همه باهم این کار را کردیم.

در برجام کشور دو سال تنفس کرد

رئیس‌جمهور گفت: فرض بر اینکه تمام آثار برجام مال سال ۹۴ و ۹۵ بوده است، آیا خوب بوده یا بد؟ فروش نفتمان از یک‌میلیون بشکه به دو و دو و نیم میلیون بشکه تبدیل شده بود، این خوب بود یا بد؟ چطور پول نفت می‌آید خوب است؟ برای راه‌آهن و هواپیما و ... خوب است اما مذاکره بد است؟ بنابراین در این مسیر یکی از کسانی که ما باهم پیمان و قرارداد بستیم از آن خارج شد.

روحانی با طرح این سوال که ما در توافق برجام به کجا رسیدیم؟ بیان کرد: راه را برای تجار و برای بانک‌ها، کشتی‌رانی، فروش نفت، پتروشیمی و فولاد باز کردیم و کشور دو سال تنفس کرد، سرمایه زیاد و میلیاردها دلار پول وارد کشور شد، شما می‌گویید با توتال چرا قرارداد بسته‌اید، یک شرکت چینی هم در این قرارداد بود که اگر توتال می‌رفت آن شرکت بر عهده می‌گرفت، امروز این شرکت در میدان و کارها در حال انجام است، آیا این کار بدی بوده است؟

امروز همه آمریکا را محکوم می‌کنند؛ این پیروزی نیست؟

وی افزود: در این شرایط یکی از طرف‌ها که تفاهم‌نامه را امضا کرده بود از تعهد خارج شد، سود ما چه بوده است؟ فرض بگیریم که آمریکا خارج‌شده و برجام بیمار است؟ همین‌الان چه سودی داریم؟ سال ۹۱ تمام دنیا ما را محکوم می‌کردند هرچند ما آن را قبول نداشتیم و حتی سازمان ملل و آژانس ما را محکوم می‌کرد و اگر هم به دادگاهی مانند لاهه می‌رفتیم ما را محکوم می‌کرد، لذا امروز همه آمریکا را محکوم می‌کنند و این یک پیروزی سیاسی است، آیا نباید این را پیروزی دانست؟

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه ما همه اعضای یک ملت و جامعه و دلسوز این انقلاب و کشور هستیم، بیان کرد: ما امروز پیروزیم و اگر شما بگویید آمریکا پیروز است در اشتباه هستید، امروز ترامپ شکست‌خورده است و ما در شورای امنیت سازمان ملل دیدیم که ترامپ تنها ماند، ۱۴ کشور در برابر او ایستاد، لذا اگر کسی فکر می‌کند آمریکا پیروز است اشتباه فکر می‌کند.

روحانی با بیان اینکه قانون اساسی به عنوان بزرگترین رهاورد ما به شمار می‌رود، خاطر نشان کرد: فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت اشاره دارد باید اجرا شود که البته در اجرای آن اشکالی وجود دارد. در اصل ۱۱۳ قانون اساسی آمده است که اگر مشکلی وجود داشته باشد من به عنوان رئیس جمهور می‌توانم به نهاد مربوطه ایراد بگیرم، اما من هر تذکری که به برخی نهادها می‌دهم، شورای نگهبان می‌گوید این نهادها خودشان قانونا در حال انجام امور مربوطه می‌باشند و شما حق دخالت ندارید. راه حل را خود قانون اساسی مشخص کرده که رفراندوم است. بر این اساس ما در مسائل مهم و سرنوشت سازی که محل اختلاف است بر اساس قانون می‌توانیم به همه‌پرسی و رفراندم روی بیاوریم که البته برای رسیدن به این مهم نیز تایید رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را نیاز داریم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.